Így ünneplik a karácsonyt a csíki polgármesterek

Minden évben élmény családi körben tölteni a szentestét, azonban a karácsonyi készülődés okozhat némi fejtörést. Arra voltunk kíváncsiak, miként élik meg ezt az időszakot a csíki polgármesterek, hogyan készülnek az ünnepekre, illetve milyen szokásokat gyakorolnak.

Iszlai Katalin

2016. december 24., 15:332016. december 24., 15:33

2016. december 24., 17:362016. december 24., 17:36

Bár hétvégére esik, hétköznapi karácsonyra készül Péter Lukács, Csíkcsicsó polgármestere. „A szokásos készülődések, mint például az ajándékvásárlás, fadíszítés mellett templomba szoktunk járni, pontosabban a csíkcsicsóiba és a csíksomlyóiba készülünk a családdal. Emellett mostanában jellemző, hogy ilyenkor hazajön a sok barát, és találkozókat szervezünk, illetve tervezzük meglátogatni a sípályákat Hargitafürdőn. Új világ van a karácsonyi napok tekintetében, az ajándékozás nagyon átfogó mostanában. A disznóvágást régebben mindig karácsony előtt tartottuk, de az utóbbi egy-két évben ez is tolódik január végéig” – tette hozzá Lukács.

A szentestére tevődik a hangsúly

Kedves Róbert, Szenttamás polgármestere szerint a karácsonyi készülődést nem szabad nehézségnek nevezni, hiszen egy olyan időszakról van szó, amely csak örömet hozhat egy család életében. „A szülőkkel közösen vágunk disznót még karácsony előtt, de a hangsúly inkább a szentestén van. A lányom még abban a korban van, mikor nagyon várja az angyalt, így ez az izgalmasabb része. Mint ahogy minden székely háznál szokás, nálunk is ebben az időszakban a feleség süt-főz, készülődik az ünnepre, én meg viszem ezalatt a leányt szánkózni, amíg eljön az angyal. A készülődés nem okoz számunkra nehézséget, azt szoktam mondani, hogy ha az ember valamit szeret, és lélekből csinálja, az nem lehet nehéz” – hangsúlyozta Kedves. Dánfalva polgármestere, Bőjte Csongor Ernő érdeklődésünkre elmondta, a disznóvágás náluk is szokás, azonban nincs időhöz kötve: ha sikerül, még karácsony előtt megejtik, de arra is volt példa, hogy a két ünnep között kerítettek erre alkalmat. „Inkább szűkebb családi körben szoktuk tölteni az ünnepet, szülőkkel, nagyszülőkkel. Amióta polgármester vagyok, nehezebb összeegyeztetni a két programot, ugyanis minden évben szentestén van a karácsonyi csomagosztás, és ott kell lennem a hivatal környékén. Ezután részt veszünk a közös misén, végül a családdal ünnepelünk” – sorolta Bőjte.

Jó, hogy hétvégére esik

A lányait várja Gábor Tibor, Karcfalva polgármestere, akik az egyetemről utaznak haza az ünnepekre. „Szűk családi körben szoktunk ünnepelni, a készülődés nem okoz problémát számunkra: a sütés-főzés a hölgyek dolga, a karácsonyfát is a lányok szokták feldíszíteni, az én dolgom a tűzifa előkészítése” – mondta Gábor. Madaras polgármestere, Bíró László csendre vágyik az ünnepek alatt. „A közösségi munka annyira leköt, hogy bár nem merem azt mondani, hogy másodlagos a családi élet, de amikor az embernek így az ünnepek alkalmával lehetősége adódik, hogy megélje a személyes életét, én nagyon csendben szeretek lenni. Egy szót se szóljak senkihez, senki se szóljon hozzám, mindenki ünnepeljen, és csinálja, amit a szíve diktál. Az ilyen alkalmakat ki szoktam használni a pihenésre, és helyreteszem magamban a dolgaim” – avatott be terveibe Bíró. Császár Attila, Rákos polgármestere kifejezetten örül, hogy hétvégére esik a karácsony, így zavartalanul csak az ünnepre tud koncentrálni. „Próbálunk egymásra figyelni, már amennyire lehet a sok rohangálás közepette. Idén megpróbálunk a gyerekekkel közösen elmenni az éjféli szentmisére, még kisebbek, úgyhogy nagyon várják az angyalt. A nagyszülők is besegítenek, hogy minden zökkenőmentesen alakuljon. Ezen a pár napon együtt van a család, és a hivatali problémákat megpróbáljuk elűzni” – emelte ki Császár.


Ötven évesen is várja

A karácsonyra való felkészülést az adventi időszakban több előkészülettel végzi Karda Róbert, Domokos polgármestere. „Van egy csoport, akikkel járunk szentcsaládolni már évek óta. Ez egy magyar szokás, jelképesen a szent család képe megy körbe, és 15-20 perces imaórákat tartunk mindenkinél. Rorátéra is járunk, illetve a szentestét megelőző napokon való sütés-főzés, takarítás mindig jó hangulatban telik. Fontos számomra, hogy tagja vagyok az egyházi kórusnak, és ilyenkor karácsonyi koncertre készülünk. A gyerekeink már nagyok, így örülünk, ha hazakerülnek, és elmegyünk az éjféli misére, azután pedig a Mária-radinán töltött káposztát és füstölt kolbászt szoktunk fogyasztani” – tette hozzá Karda.

Csíkszentgyörgy polgármestere, György József számára a karácsony az év legszebb ünnepe. „Gyermekkorom óta valamilyen szenzációs élményem van a karácsonnyal kapcsolatosan, és most, hogy családom van, a készülődés elmaradhatatlan része a karácsonyfa-díszítés, amit együtt végzünk ünnepi énekek kíséretében. Ínyencségekkel, süteményekkel és töltött pulykával készülünk a  szentestére, és az éjjeli misére is elmegyünk. Nálunk még az éneklés (kántálás) szokása is él. Azért is fontos ez az ünnep, mert meg tudunk állni az egész éves rohanásban, és ilyenkor lelkiekben próbálja rendbe tenni magát az ember. Ez a nagy rohanás kissé tompítja a karácsonyra való ráhangolódást, annyira zsúfolt minden, hogy mire felkapja az ember a fejét, már szinte el is van telve. Ettől eltekintve én mindig nagyon várom, még így 50 éves koromban is ezt a szép, színes ünnepet” – hangsúlyozta György.

Szövetkezés a meglepetésért

Izsák-Székely Lóránt, Szentmihály polgármestere többgyerekes családapaként varázslatosnak tartja a karácsonyt. „Adventben a gyerekekkel közösen jártunk a hajnali misére, most pedig várjuk, hogy jöjjön az angyal. Megírták vagy megrajzolták a leveleket, és lesték, hogy mikor viszi el az ablakból. A legnagyobbik most elsős, így egyelőre nem nehéz eltitkolni előlük az igazságot, nem sejtenek semmit. A nagyszülők segítenek, vigyáznak a kicsikre míg mi előkészítünk mindent, és a gyerekek lelkesedése minket is elvarázsol” – mesélte a polgármester.

Nem a pompás ajándékokról, hanem a lelki támogatásról szól a karácsony Szántó László, Kozmás polgármestere szerint. „Már harmadik éve eljárunk szentcsaládolni az asszony- és a családközösség tagjaihoz az adventi időszakban. A gyerekek már kinőtték azt a kort, mikor várták az angyalt, de egy-egy kis meglepetéssel mindenki készül. Sokszor szövetkezünk, mondjuk anya a lányával vagy apa a fiával, hogy meglepetést szerezzünk egymásnak kis apróságokkal, amiket becsempészünk a fa alá. Ezek a szentmise után kerülnek ki onnan, addig nem szoktunk hozzányúlni” – fejtette ki Szántó. Kencse Előd, Szentimre polgármestere már beszélgetésünk elején kihangsúlyozta: a karácsony a családról szól. „Két lányom van, a nagyobbik már tudja, hogy ki az angyal, így közösen díszítjük a fát, a kisebbik számára még meglepetés. Eljárunk a szentmisére, és másodnapján meglátogatjuk a nagyszülőket, de máshová nem megyünk, sem szórakozni, sem kirándulni. Az a baj, hogy a sok teendő mellett csak 24-én tudok odaállni, így a feleségem viszi el a készülődés nagy részét, pedig ő is sokat dolgozik” – nehezményezte Kencse.


Öröm a gyerekek látogatása

Ferencz Csaba, Pálfalva polgármestere is családi körben tölti az ünnepeket, elmondása szerint a szentmise után tartják az angyaljárást. „A disznóvágást már megtartottuk, a kislányom hatodik osztályos, de ugyanolyan lelkesedéssel várja az angyalt, mint amíg hitt benne. Együtt díszítjük a fát, és ellátogatunk a nagyszülőkhöz is” – tette hozzá Ferencz.

A szentmisén való részvétel az ünnep elmaradhatatlan mozzanata Keresztes Balázs, Szentlélek polgármesterének és családjának életben is. „A gyerekeim már nagyok, elköltöztek, az ünnepi ebédre hazajönnek, de mennek is tovább. Sok a teendőm ebben az időszakban, így otthon nem sokat tudok segíteni a készülődésben, mint például a kalács- és  tésztasütésben” – avatott be Keresztes.

Szentmárton polgármestere, Gergely András elmondása szerint egyszerűen készül az ünnepekre, ugyanis nincs családja. „A legközelebb álló családtagjaimat és barátaimat meglátogatom, és egy kis ajándékozás mellett elbeszélgetünk. Csütörtökön tartottunk egy közös sütögetést a településen, de mással nem készülök, karácsonyfát sem díszítek már évek óta. Annak örülök, hogy ilyenkor el tudok csendesedni, a pihenésről szól számomra ez az időszak” – mondta Gergely. Pap Imre, Gyimesfelsőlok polgármesterének számára az ünnep legnagyobb öröme az, hogy két egyetemista fia hazautazik a vakációban. „Együtt megyünk a templomba, és családi körben töltjük az ünnepeket. Karácsonyfát díszítünk, a töltött káposzta készítése is fontos helyet foglal el a készülődésben, emellett házi kenyeret és kalácsot is sütünk. A sok teendő mellett remélem, hogy péntek délután végzek, és utána teljes erőbedobással fogok segíteni a kedves feleségemnek” – jegyezte meg Pap. Gyimesközéplok polgármestere, Gergely Károly is mindig családi körben tölti az ünnepeket. „Van egy harmadikos kislányom, ő még várja az angyalt. Otthon a családban könnyű titokban tartani, de az iskolában már elmondják az igazságot, és a beszédéből gyanítom, hogy sejt valamit. A szokásos sütés-főzésben a nagyobbik lányom segít, aki ilyenkor hazalátogat az egyetemről. Misére is szoktunk járni, a feleségemmel az énekkar tagjai vagyunk, és fellépünk karácsony estéjén” – mesélte Gergely.

Aki utolsó percre hagy mindent

Kozma István, Simon polgármestere hármas ünnepre készül, ugyanis karácsony mellett a névnapja és a születésnapja is az ünnepi időszakra esik. „A szenteste általában a mise előtt a karácsonyfa feldíszítésével kezdődik, a karácsony napját pedig a családdal töltöm. Harmincéves vagyok, de mai napig részt veszek a fa szépítésében, ez általában az én feladatom. Az ajándékvásárlást általában az utolsó percre hagyom, de a lelki felkészülésre nagy hangsúlyt fektetek. Hagyomány nálunk, hogy 25-én ebéd után elmegyünk a karácsonyi hangversenyre, amely bállal folytatódik” – közölte Kozma. Kászonaltíz polgármestere, András Zoltán számára az elsődleges cél az, hogy a család összeüljön az ünnepekre. „A lányom külföldön tanul, így ilyenkor gyűl össze csak a teljes család. Most, hogy a gyerekek nagyok, a készülődés is megoszlik, mindenki kiveszi belőle a részét. Nyilván a főzést továbbra is a feleségem végzi, disznót is vágtunk, így friss házi dolgok lesznek az asztalon” – tette hozzá András.

Elsősorban gyónással készül az ünnepekre Székely Ernő, Szentkirály polgármestere. „Feldíszítjük a karácsonyfát az unokáknak, az asszony főzi a töltött káposztát, mert az illata kell érződjön a házban, és szeretettel várjuk az angyalt. A fa beszerzésén kívül a többi előkészület a feleségemre hárul, ő kell süssön-főzzön, a sok teendő mellett keveset tudok segíteni” – mondta Székely.


Előnyt jelent a vegyes házasság

Gheorghe Iojiban, Balánbánya polgármesterének értékrendjében az ünnepi készülődéshez tartozó ajándékvásárlás és az ünnepi asztalhoz szükséges kellékek beszerzése csak másodlagos szereppel bír. „A karácsonyi ünnepek a családról és a szeretetről szólnak, ami számomra azt jelenti, hogy szembenézzünk magunkkal, lelki egyensúlyban kerüljünk szeretteinkkel és embertársainkkal. Ami a szokásokat illeti, szerencsésnek mondhatom magam, hiszen vegyes házasságban élek, mind nyelvi, mind vallási hovatartozás tekintetében, ezért színesebb az ünnepekre jellemző kulturális, illetve gasztronómiai palettám. Készítünk finom moldvai kalácsot és székely bejglit. Az ünnep kimondottan a szűkebb családi körre épül, amelyet szebbé és meghittebbé tesz a testvérek és a szülők jelenléte” – nyomatékosította a polgármester.

Tusnád polgármestere, György József  is külföldön tartózkodó lányát várja haza az ünnepekre. „A karácsonyfa alatti meglepetésekkel kedveskedünk egymásnak, de az előkészületekben nem igazán szoktam részt venni, ez régebben is így volt” – tette hozzá György.

Gyerekeivel és unokáival tölti a szentestét Albert Tibor, Tusnádfürdő polgármestere. „Nálunk évek óta az a szokás, hogy közösen várjuk az angyalt, majd megvacsorázunk és elmegyünk az esti misére. Ajándékokkal lepjük meg egymást, az unokák még kicsik, így nagyon várják az angyalt. Sok a teendő, de szükség van arra, hogy ilyenkor a családra figyeljünk, és az előkészületekben is próbálok segíteni” – hangsúlyozta Albert.
Szépvíz polgármestere, Ferencz Tibor is családi körben tölti az ünnepeket, további részleteket azonban nem kívánt megosztani. Madéfalva polgármesterét, Szentes Csabát, illetve Csíkszereda polgármesterét, Ráduly Róbert Kálmánt is szerettük volna megkérdezni ünnepi terveikről, azonban nem sikerült elérnünk őket.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 02., péntek

Mulatsággal ünneplik a táncház világnapját Csíkszeredában

Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.

Mulatsággal ünneplik a táncház világnapját Csíkszeredában
2025. április 29., kedd

Mert táncolni öröm, a tánc közösséget formál

Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.

Mert táncolni öröm, a tánc közösséget formál
2025. április 29., kedd

Hétvégén is nyitva lesz a lakosságnyilvántartó iroda Csíkszeredában

A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.

Hétvégén is nyitva lesz a lakosságnyilvántartó iroda Csíkszeredában
2025. április 29., kedd

Engedélyeztetések után épülhet a csíkcsicsói sportcsarnok

A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.

Engedélyeztetések után épülhet a csíkcsicsói sportcsarnok
2025. április 28., hétfő

Tizenegyedikes diák volt a szépvízi víztározóba zuhant lány

Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.

Tizenegyedikes diák volt a szépvízi víztározóba zuhant lány
2025. április 28., hétfő

Medve elől menekülve eshetett a víztározóba az életét vesztő lány

Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.

Medve elől menekülve eshetett a víztározóba az életét vesztő lány
2025. április 28., hétfő

Csíkszeredában is bemutatják a székely határőr verses naplóját

Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.

Csíkszeredában is bemutatják a székely határőr verses naplóját
2025. április 26., szombat

Megsütötték a rekordméretű kürtőskalácsot Csíkszentgyörgyön

Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.

Megsütötték a rekordméretű kürtőskalácsot Csíkszentgyörgyön
2025. április 25., péntek

18 éves lány fulladt a szépvízi víztározóba

A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.

18 éves lány fulladt a szépvízi víztározóba
2025. április 25., péntek

Egyelőre a városháza épületében marad a katonai központ

Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.

Egyelőre a városháza épületében marad a katonai központ