Méltánytalan nyugdíjas évek várnak a gyakran több mint fél évszázadot átdolgozott idősekre, akik az öregkor nyugalma helyett mindennapos megélhetési problémákkal szembesülnek. A teljes reményvesztettségből legtöbbjüknek csak a család segítsége jelenti a kiutat.
2012. november 01., 14:322012. november 01., 14:32
2012. november 01., 15:542012. november 01., 15:54
Kellemes, a régi bútorok összetéveszthetetlen illatával átitatott levegő fogadott a 82 éves csíkszeredai Benedek Erzsébet otthonában. A nyikorgó, valamikor régen – mára megsárgult – olajfestékkel lekent szobaajtó mögött egy itt-ott megfoltozott, kényelmes bársonyfotelben foglaltam helyet, miközben az idős hölgy remegő kezekkel frissen főtt kávét hozott a konyhából. A falakon vastag keretekbe bújtatott fekete-fehér képek mesélték el Erzsike néni egész élettörténetét: egyiken egy szép, fiatal lány nevetett katonákkal körülvéve, mellette pedig tipegő kisgyermek kezét fogó férfi fényképe díszelgett. „A férjem és az első lányom” – mondta csillogó szemekkel. „Tíz éve, hogy elhunyt” – tette hozzá hosszú sóhaj kíséretében, finoman végigsimítva a markáns férfiarcot.
A kilátástalanság csapdájában
Erzsike néni a múlt rendszerben egy alcsíki állami gazdaságnál dolgozott, majd – miután férje a csíkszeredai traktorgyárban kapott munkát – a városba költözött. Szívbetegsége miatt korán nyugdíjba ment, azóta ritkán hagyja el a kétszobás tömbházlakást. Két lányt nevelt fel, iskoláztatott és adott férjhez, két unokája van.
„Négyszáznyolcvan lej a nyugdíjam” – tért rá hirtelen a látogatásom tulajdonképpeni okára. Az elkomolyodott hang mögött félreérthetetlenül ott lapult a szomorúsággal keveredett csalódottság. „A legrosszabb példát mutatja ez az ország a fiatalságnak azzal, hogy az öregek többségének ilyen pénzügyi nyomorban kell élniük, hiába dolgoztak át tisztességgel és becsülettel több mint fél évszázadot” – fakadt ki Erzsike néni, akinek a nagyobbik unokája egészen Ausztráliáig „menekült” a kilátástalanság elől. A másik, jelenleg Kolozsváron egyetemista lányunoka is külföldre készül, bár a Székelyföld iránti szeretete miatt csak addig, amíg elég pénzt tud összekuporgatni jövője megalapozásához. A harmadéven „beszélgetéstudományt” (kommunikáció és közkapcsolatok – szerk. megj.) tanuló lány egyetem mellett egy kávézóban részmunkaidős állást is vállalt.
Egy öl tűzifát ér a betegnyugdíj
A városszélen, magánházban élő László család a feleség havi négyszázötven lejes betegnyugdíjából és a vízgázszerelő férj kevéssel magasabb fizetéséből kénytelen – nagy nehézségek árán – megélni. Az ötvenéves nő huszonkét, varrodában ledolgozott év után kényszerült pihenőre, házastársa pedig harminchét év után váltott nagyobb fizetés reményében céget, az új helyen azonban egy vezetői utasítás nyomán jelentős fizetéscsökkentést hajtottak végre. A család tavaly még fával fűtötte ki a házat, viszont az egyhavi nyugdíjba kerülő öl tűzifa mellett lehetetlennek bizonyult a farkasordító hidegekben is elviselhető hőmérsékleten tartani a szobák levegőjét. Lászlóék – jelentős anyagi megterhelés rovására – idén úgy döntöttek, hogy gáztüzelésű kazánnal próbálják némileg mérsékelni a kiadásokat, de még így is előfordul, hogy a víz-, villany- és gázszámlák kifizetésére nem jut pénz. „Jóval a szegénységi küszöb alatt élünk. Konstancán például tömött sorokban álltak a hatszáz lejnél kisebb jövedelműek az élelmiszersegélyekért, nálunk az én nyugdíjam mellé semmi sem járt” – panaszolta az asszony.
Szegénységben is teljes élet
„A lányaim és unokáim tisztelik az időseket, rajtam is segítenek, ahogy tudnak, de nekem nagyon fájó, és egy kicsit megalázó is, amikor látogatásukkor két puszi közben egy borítékot nyújtanak át” – mesélte, miközben a sötétbarna szekrény egyik fiókjának mélyéről számlákat vett elő. „Négyszáznyolcvan lejes nyugdíj. Csúfolkodnak velünk” – fűzte hozzá keserű kacagással. A szeptemberi száznegyven lejes közös költség és az ötven lejes villanyszámla mellett harminc lejt fizetett a kábeltévére, a különböző gyógyszerek pedig újabb száz lejt visznek el havonta.
„Rettegek a téltől. Soha nem maradtam el a számlákkal, de felér egy bűvészmutatvánnyal úgy kispórolni a szükséges összeget, hogy közben betevőre is maradjon. Néha egy kevés húst vásárolok, zöldségeket, kenyeret, szerencsére nemrég kaptam két zsák krumplit, az tavaszig kitart. Félretenni nincs amiből, pedig soha nem lehet tudni, milyen váratlan helyzet jön közbe” – árulta el, hozzátéve, hogy „a pénz manapság egyre nélkülözhetetlenebb, de annál sokkal fontosabb a család”. Erzsike néni elmondása szerint teljes, boldog életet élt, nagyon büszke lányaira és unokáira, hiszen ők azok, akik életerőt adnak és igazi lelki feltöltődést nyújtanak számára.
„Szeretném megélni a dédunokáim születését, de elfogadom azt, amit a Jóisten tervez velem” – zárta beszélgetésünket könnybe lábadó szemekkel, én pedig átkoztam az öregeket magára hagyó, láthatóan nem működő rendszert, miután meghallottam a mögöttem becsukódó ajtó túloldalán visszafojthatatlanul kitörő zokogást.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székhelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
szóljon hozzá!