Fotó: Kristó Róbert
A téli gumi használatát kötelezővé tevő jogszabály életbe lépésére reagálva már sokan tavaly ősszel beszerezték autójuk téli abroncsait, így idén egyelőre nem lehet gumivásárlási lázról beszélni. A téli gumik felszerelése viszont már több mint egy hete elkezdődött.
2012. október 17., 19:372012. október 17., 19:37
Szakemberek szerint a kötelező téli abroncson túl annak minősége is fontos: lehet ugyanis bármennyire jó az autó, illetve annak fékrendszere, ha az aszfalttal mindössze tenyérnyi nagyságban kapcsolatban lévő négy kerék abroncsa kopott.
„Azoknak is van ajánlatunk, akiknek gumivásárlásnál az a fontos, hogy az abroncs legyen kerek, fekete és olcsó, mi mégis leginkább közép- és felső kategóriás gumikat forgalmazunk” – mondja Szőcs József, a csíkszeredai Sigma-Gum gumikereskedés igazgatója, akitől a téli abroncsok fontosságáról érdeklődtünk.
„A Michelin gumigyártó szabványa szerint plusz hét Celsius-fok alatt kötelezően téli gumit kell használni, mivel ilyen alacsony hőmérsékleten már megváltozik a nyári abroncs tapadása. A téliben több a nyers gumi, a mintázata pedig lehetővé teszi, hogy erőltetéskor sokkal több ponton tudjon kapaszkodni, tehát ne csússzon, mint a nyári” – magyarázza Szőcs.
Használati szokások
Az elmúlt néhány esztendőben megnövekedett téli abroncsok iránti keresletet Szőcs József többek között a gazdasági válság velejárójaként értelmezi. „Vannak, akik spórlás végett csak téli gumit vesznek, amit nyáron sem cserélnek le, ugyanis a jogszabály már nem kötelezi a nyári abroncsok használatát. Igaz, így már nem kell fizetniük a nyári gumiszerelésre, de azt is tudniuk kell, hogy nyáron nem csak jobban kopik a téli abroncs, hanem nedves aszfalton jobban is csúszik nyári társánál. Persze a valósághoz az is hozzátartozik, hogy a kopás a megtett kilométertől függ” – ismeri el a gumis szakember. Érdekes megfigyelésként említi, hogy a csíkszeredaiak nyáron inkább használnak kopottabb abroncsokat, de nyaralás előtt, elővigyázatosságból mégis lecserélik azokat.
Törvényértelmezés
Kollégája, Bogács Attila kereskedelmi szakértő szerint a gumis törvény megfelelő értelmezésében zavart okozott az, hogy a médiában megjelent törvénytervezetben még dátumhoz – november elsejétől március elsejéig – kötötték a téli abroncsok használatát, a tavaly november elsején érvénybe lépett és most is érvényes jogszabály viszont nem időponthoz rögzíti, hanem az időjárási viszonyoktól teszi függővé a téli abroncsok használatát.
„Ha mától tartósan hét fok alá csökkenne a hőmérséklet és így jegessé, vagy havassá válna az út, akkor dátumtól függetlenül használni kellene a téli gumikat” – világosít fel Bogács. Ő úgy látja, hogy a Csíki-medence lakói öntudatosabbak a téligumi-használat terén: itt hozzászoktak a „hosszú, kemény telekhez”, ezért már a törvény életbe lépése előtt is szinte minden autós az évszakhoz megfelelő gumival közlekedett.
Abroncsok minősítése
Az említett szaküzlet vezetője kitért a november elsejétől forgalmazott gumiabroncsok kötelező energetikai minősítésére is. Megtudtuk, hogy ezentúl minden gumi egy-egy, az elektromos háztartási gépeken már megszokott energetikai minősítéshez hasonló címkével lesz ellátva. Ezen az adott abroncs három jellemzőjét lehet megtudni: a fékezési távolságot, azaz a tapadást, a külső zajszintet, valamint az üzemanyag-fogyasztásra gyakorolt kiadást, vagyis szakszóval a gördülő ellenállást.
Autosport: elkezdődött a szezon
Bíró Lászlót, a csíkszeredai Autosport üzlet és műhely vezetőjét is felkerestük: náluk is elkezdődött a téli abroncsok felszerelése. „Az új téli abroncsok iránti kereslet lassan indult be. Nálunk leginkább alsó és középkategóriás gumikat vásárolnak: körülbelül nyolcszáz lejért már hozzá lehet jutni négy, Dacia Loganra méretezett gumihoz. Az árért fel is szereljük azokat” – tudjuk meg Bírótól. Egyébként ő is megerősítette, hogy növekszik azok száma, akik nyáron sem cserélik le a téli abroncsokat.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székhelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
szóljon hozzá!