Fotó: Kristó Róbert
Két vízágyúval is „bombázzák” a Csíkszereda melletti tőzegtüzet, de a szokásos két-három önkéntesen kívül továbbra sincs nyoma a civil összefogásnak, ráadásul a városvezetés már szociális munkásokat sem küld a helyszínre. Szerda reggel munkatársunk egy vállalkozó közreműködésével repülőgépből olyan hőkamerás felvételeket készített a „fertőzött” területről, amelyeken jól látszik a helyzet súlyossága.
2012. augusztus 29., 18:132012. augusztus 29., 18:13
2012. augusztus 29., 22:222012. augusztus 29., 22:22
A gyengén füstölgő felszín alatt izzik a talaj – ez látható azokon a felvételeken, melyeket György László pilóta kezdeményezésére egy Zenair CH701 típusú kétszemélyes repülőgépből, a megyei önkormányzathoz tartozó Hargita Megyei Energiatakarékossági Ügynökség által rendelkezésünkre bocsátott hőkamerával készített Kristó Róbert kollégánk. A képeken jól elkülönül a körülárkolt terület a „védett” részektől, és az is megkérdőjelezhetetlen, hogy a hétfői csapadék minimálisan sem járult hozzá az oltáshoz, a négy hektárnyi összfelület több mint nyolcvan százaléka még mindig fokozottan veszélyes.
György László kiemelte, hogy a tulajdonában lévő légi járműnek – rövid le- és felszállóképességű gép lévén – nincs szüksége kifutópályára, így különböző műszereket rá szerelve bármikor bevethető felderítésre vagy -térképezésre, hasonló eseteknél – erdő- vagy tőzegtűz – pedig kifejezetten fontos információkat szolgáltathat a hatóságoknak.
Szerda délután meglepő körülmények fogadtak a helyszínen, a néhány önkéntesen kívül a helyi önkormányzattól senki nem tartózkodott a tőzegtűz közelében. Bíró Albin vállalkozótól megtudtuk, hogy az egyetlen – pozitív – változás a Kopacz Nándor mérnöknek köszönhető két vízágyú jelenléte, ezek az Oltból vizet szivattyúzva folyamatosan locsolják a füstölgő részeket. A perzselő terepen épp szemlét tartó Nagy Benedek volt parlamenti képviselő felháborodottságának adott hangot, hogy „senki sem védi meg ennek a városnak a népét”, és „cselekvés helyett mindenki csak egymást vádolja, miközben kiírtjuk saját magunkat”.
Ráduly Róbert Kálmán polgármester megkeresésünkre elmondta, hogy a továbbiakban nem kíván nyilatkozni az üggyel kapcsolatban, de felhívta a figyelmünket arra, hogy az eloltatlan csíkcsicsói tőzegtűz legalább olyan mértékben szennyezi a levegőt, mint az Olt melletti.
Csíkcsicsó polgármestere, Becze Attila jelenleg is a Hargitafürdőn múlt hétvégén leégett erdőrészeknél tartózkodik, mint beszámolt, még legalább egy-két napra lesz szükség, míg végleg elfojtják az utolsó parázsló részeket. „Ez köti most le minden emberünket, így a csicsói tőzegtűzzel nem tudunk foglalkozni. Biztos, hogy továbbra is ég” – közölte.
Szándékosan kapcsolták ki a kijelzőt
A Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség előtti, levegőminőséget jelző elektromos táblával kapcsolatban Bernádt Zelma igazgató elmondta, hogy a kijelző működését átmenetileg azért szüntették meg, mert az azon megjelenő értékek könnyen összezavarhatják a lakosságot.
„Ez a tábla a háttérszennyezettséget mérő zsögödi állomás adatai alapján jelzi a számokat, arról az állomásról pedig tudni kell, hogy nem a város, hanem a régió levegőminőségét figyeli. A magas ammóniakoncentráció miatt valóban szennyezett volt augusztus 23-án Csíkszereda levegője, mégis nagyon jó minőség jelent meg a kijelzőn – azért, mert a zsögödi mérőállomás az ammóniatartalmat nem méri” – tájékoztatott az igazgató.
Az ügynökség városközponthoz közel található székhelyén a műszerek csak az említett szennyezettséget és a szálló port mérik, ezek viszont nem jelennek meg a elektromos táblán. „Aki szeretné, követheti a méréseinket a http://apmhr.anpm.ro/pages/buletine címen mind a városon belüli, mind a háttérszennyezési adatok naprakészen megtalálhatóak. Egyébként szerdára 54,2 mikrogramm/köbméter levegő – tehát alacsony – szintre esett vissza az ammóniatartalom, ezért visszakapcsoltuk a táblát” – árulta el Bernádt Zelma.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!