Fotó: Kristó Róbert
A hitből élő legszebb üzenetet hirdették az elhunytak hozzátartozói szombaton, vagyis hogy a halál nem vég, hanem az örök lét kezdete. Virágokkal, gyertyákkal borították be a csíkszéki temetők sírjait Mindenszentek ünnepén.
2014. november 01., 22:042014. november 01., 22:04
2014. november 02., 13:412014. november 02., 13:41
Mindenszentek napján a katolikus kereszténység az egyház összes szentjét ünnepli, beleértve azokat a megdicsőült lelkeket is, amelyekről a kalendárium külön, név szerint nem emlékezik meg. November elsején idén is megemlékező, gyászoló hívekkel népesedtek be a temetők, akik a megtisztított sírokra virágok, mécsesek, gyertyák ezreit helyezték el. Édesapák, édesanyák, testvérek, férjek, feleségek, nagyszülők, vagy éppen gyermekek sírjai felett olykor hang nélküli, másszor halk imákban kérték az örök élet boldogságát az elhunytaknak.
Rég nem látott rokonok találkoztak újra, közösen vigyázták az emberi életet szimbolizáló egyre fogyó gyertyák – örök életet jelképező – lángját, hogy a fel-feltámadó szél ki ne oltsa azokat. Vakaria Béla, Csíkszentmárton plébánosa a temetőben elmondott prédikációjában kiemelte, a Halottak Napja előestéjén összegyűlt hívek sokasága „a hitből élő legszebb üzenetet hirdeti: hogy a halál nem vég, hanem az örök lét kezdete”. A szentírásban is olvasható, hogy úgy szerette Isten a világot, hogy egyszülött Fiát adta oda, hogy mindaz aki benne hisz el ne vesszen, hanem örökké éljen. Ezért nem tévedés az emberek részéről, hogy rendszeresen szeretteik sírjához vonulnak és azok örök nyugodalmáért imádkoznak.
Mindenszentek ünnepe november elseje a megdicsőült Egyház ünnepe. Nem tévesztendő össze a szenvedő Egyház ünnepével, mely a halottak napja, azaz november másodika. Az élő és meghalt hívek titokzatos közösséget alkotnak a szentek egyességében, egymásért könyörögnek, helytállanak. Ennek alapján beszélünk küzdő Egyházról, mely a földön élő lelkek közössége, szenvedő Egyházról, mely a meghalt, de még a tisztítóhelyen szenvedő lelkeké, és diadalmas Egyházról, mely a már mennyekbe jutott, üdvözült hívek társasága – olvasható a Magyar Katolikus Lexikonban.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!