Fotó: Veres Nándor
Csíkszeredában kevés az iskolaorvos és az asszisztens, pedig lenne igény arra, hogy minden tanintézetben állandó jelleggel jelen legyen egészségügyi szakember. Emellett az is gond, hogy vannak az iskolaorvosi rendszerben olyanok is, akik nem végzik megfelelően a munkájukat, és „lelépnek”, mikor rendelniük kellene. Ezeket a problémákat a csíkszeredai önkormányzat képviselő-testületének szerdai ülésén vetették fel, mi pedig utánajártunk az ügynek.
2014. szeptember 26., 09:422014. szeptember 26., 09:42
2014. szeptember 26., 09:582014. szeptember 26., 09:58
A csíkszeredai önkormányzat szeptemberi ülésén merült fel, gondok vannak az iskolaorvosi hálózatban. Egyesek kevesellik az egészségügyi dolgozók számát a tanintézetekben, mások pedig egyes iskolaorvosok hiányzásaira panaszkodnak.
Hargita megyében jelenleg tizenegy iskolaorvos és negyvenegy asszisztens dolgozik. Közülük Csíkszeredában rendel a legtöbb, azaz öt iskolaorvos és tizennégy asszisztens – különböző tanintézetekben, felváltva, heti program szerint –, mégis kevesellik ezt a szülők. Mint Fodor Tünde, a helyi Csipike napközi igazgatója portálunknak elmondta, többen jelezték nekik, hogy igényelnék egy egészségügyi asszisztens állandó jelenlétét az óvodában. Jelenleg ugyanis csupán egy héten egyszer vizsgálja meg a gyermekeket egy asszisztens.
Régen állandóan volt felügyelet
„A rendszerváltás előtt egy asszisztens minden reggel megnézte a gyermekeket, hogy tiszta-e a kezük, piros-e a torkuk, tetvesek-e. Továbbá ellenőrizte, hogy a konyhán hogyan zajlik a főzés” – mesélte Fodor, majd hozzáfűzte, hogy akkoriban elkülönítő is volt a beteg gyermekek számára, „nem kellett állandóan a szülőt hívni, hiszen az asszisztens meg tudta állapítani, mennyire beteg a gyermek”. Jelenleg 140 gyermekre heti egy napot tud szánni az egészségügyi dolgozó.
„A szülők részéről felmerült, hogy jó lenne, ha reggel ránézne a gyerekekre valaki. A másik probléma az, hogy ha a szülők behozzák meghűlve a gyereket, az óvónő nem egy kompetens személy, hogy megmondja, vigyék haza. Egy asszisztensnőre jobban hallgatnának” – magyarázta az óvoda vezetője. Hozzátette, abban a szerencsés helyzetben vannak, hogy bármikor segítségért fordulhatnak az óvoda szomszédságában lévő Székely Károly Szakközépiskolában rendelő iskolaorvoshoz. Azt viszont az igazgatónő nem tudta megmondani, hogy hivatalosan melyik iskolaorvos hatáskörébe tartozik óvodájuk.
Preventív munkát végeznek
Az iskolaorvosi rendelőkben többnyire a megelőzésre fektetik a hangsúlyt, tanév elején pedig szűréseket szoktak szervezni. A Márton Áron Gimnázium és a Segítő Mária Katolikus Gimnázium közös orvosi rendelőjében jártunk, ahol éppen nem volt jelen az iskolaorvos. Mint megtudtuk, felváltva három iskola diákjait látja el, az említett iskolákon kívül a Székely Károly Szakközépiskolában is rendel. Kérdéseinkre Bakcsi Ibolya asszisztensnő válaszolt.
„Az iskolarendelőkben többnyire megelőző munka folyik, év elején szűrést végeztünk: rüh, tetű, esetleg gombás fertőzések, amelyeket egyből elkaphatnak egymástól. A diákok pedig általában hűléssel vagy hasmenéssel keresik fel a rendelőt. „Az lenne a legjobb, ha minden iskolának jutna egy orvos, főleg a bentlakóknak lenne a legnagyobb szükségük orvosi ellátásra, hogy ne kelljen a lázas gyermeket a több kilométerre lévő falujába elküldeni a háziorvosához” – hangsúlyozta Bakcsi Ibolya, aki már több évtizede dolgozik iskolaasszisztensként.
„Akkor lépnek le, amikor akarnak”
Antal Attila, Csíkszereda alpolgármestere szerint a legnagyobb problémát az jelenti, hogy szakmailag nincs koordinálva az iskolaorvosi rendszer. „Az önkormányzatnak nincs szakirodája, mely az iskolaorvosok működését ellenőrizni tudná, egyes iskolaorvosok, asszisztensek közönséges módon kihasználják, hogy a heti programjuk két-három helyszínhez köti, és nem végzik el munkájukat. Azt csinálnak, amit akarnak, akkor lépnek le, amikor akarnak” – adott hangot elégedetlenségének az alpolgármester. Hozzátette, az alkalmatlanokat nem tudják elbocsátani, mert nem kompetensek arra, hogy megállapítsák, szakmailag miként végzik a feladatukat.
„A Hargita Megyei Népegészségügy az oltási kampányokat jól lefolytatja, de a hétköznapibb problémákat is ellenőriznie kellene” – összegezte Antal. Csíkszeredában egyébként 1500 óvodás és 7800 iskolás gyermeket kell ellátnia az öt iskolaorvosnak és 14 asszisztensnek.
Nehéz iskolaorvost találni
Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője elmondta, az iskolaorvosokat az önkormányzatok alkalmazzák, fizetésüket azonban az egészségügyi minisztérium biztosítja. „Az önkormányzatnak kell követnie az iskolai orvosok tevékenységét, hiszen a minisztérium annak alapján utalja a bérüket, hogy a polgármesteri hivatal aláírja és elküldi az iskolaorvosok jelenléti ívét” – fejtette ki Tar Gyöngyi. Továbbá elmondta, panasz esetén kimennek terepre, és szúrópróbaszerűen szokták ellenőrizni a tevékenységet, „de minden önkormányzat a saját iskolaorvosaiért felel” – fogalmazott az intézményvezető.
Az önkormányzatok alkalmazhatnak iskolaorvost a törvényi előírásokat figyelembe véve, viszont az alkalmazás tényét jelezni kell a népegészségügyi igazgatóságnak, hogy tudjanak az érintett bérére finanszírozást szerezni a minisztériumtól. Hargita megyében egyébként a gyermeklétszámhoz képest kevesebb iskolaorvos dolgozik, Tar elmondása szerint kevesen vállalják, mert kicsi a fizetés, és ugyanolyan szakképzettség kell hozzá, mint egy háziorvosnak. Vidéken a kötelező iskolaorvosi teendőket a háziorvosok kell elvégezzék, de vannak, akik nem akarják vállalni, pedig erről minisztériumi rendelet rendelkezik.
Kászonokban jó a viszony a háziorvosokkal
András Ignác, a kászoni Lukács Mihály Általános Iskola igazgatója érdeklődésünkre elmondta: összesen 481 diák és óvodás tanul iskoláikban. „Az iskolaorvosi feladatokat a kászoni falvakban rendelő háziorvosok végzik el, a tanév elején elvégezték a szűrést és úgy általában jó viszonyban vagyunk velük. Bármi probléma van, hívjuk és jönnek” – mondta az iskolaigazgató.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
szóljon hozzá!