Fotó: Veres Nándor
Csíkszeredában kevés az iskolaorvos és az asszisztens, pedig lenne igény arra, hogy minden tanintézetben állandó jelleggel jelen legyen egészségügyi szakember. Emellett az is gond, hogy vannak az iskolaorvosi rendszerben olyanok is, akik nem végzik megfelelően a munkájukat, és „lelépnek”, mikor rendelniük kellene. Ezeket a problémákat a csíkszeredai önkormányzat képviselő-testületének szerdai ülésén vetették fel, mi pedig utánajártunk az ügynek.
2014. szeptember 26., 09:422014. szeptember 26., 09:42
2014. szeptember 26., 09:582014. szeptember 26., 09:58
A csíkszeredai önkormányzat szeptemberi ülésén merült fel, gondok vannak az iskolaorvosi hálózatban. Egyesek kevesellik az egészségügyi dolgozók számát a tanintézetekben, mások pedig egyes iskolaorvosok hiányzásaira panaszkodnak.
Hargita megyében jelenleg tizenegy iskolaorvos és negyvenegy asszisztens dolgozik. Közülük Csíkszeredában rendel a legtöbb, azaz öt iskolaorvos és tizennégy asszisztens – különböző tanintézetekben, felváltva, heti program szerint –, mégis kevesellik ezt a szülők. Mint Fodor Tünde, a helyi Csipike napközi igazgatója portálunknak elmondta, többen jelezték nekik, hogy igényelnék egy egészségügyi asszisztens állandó jelenlétét az óvodában. Jelenleg ugyanis csupán egy héten egyszer vizsgálja meg a gyermekeket egy asszisztens.
Régen állandóan volt felügyelet
„A rendszerváltás előtt egy asszisztens minden reggel megnézte a gyermekeket, hogy tiszta-e a kezük, piros-e a torkuk, tetvesek-e. Továbbá ellenőrizte, hogy a konyhán hogyan zajlik a főzés” – mesélte Fodor, majd hozzáfűzte, hogy akkoriban elkülönítő is volt a beteg gyermekek számára, „nem kellett állandóan a szülőt hívni, hiszen az asszisztens meg tudta állapítani, mennyire beteg a gyermek”. Jelenleg 140 gyermekre heti egy napot tud szánni az egészségügyi dolgozó.
„A szülők részéről felmerült, hogy jó lenne, ha reggel ránézne a gyerekekre valaki. A másik probléma az, hogy ha a szülők behozzák meghűlve a gyereket, az óvónő nem egy kompetens személy, hogy megmondja, vigyék haza. Egy asszisztensnőre jobban hallgatnának” – magyarázta az óvoda vezetője. Hozzátette, abban a szerencsés helyzetben vannak, hogy bármikor segítségért fordulhatnak az óvoda szomszédságában lévő Székely Károly Szakközépiskolában rendelő iskolaorvoshoz. Azt viszont az igazgatónő nem tudta megmondani, hogy hivatalosan melyik iskolaorvos hatáskörébe tartozik óvodájuk.
Preventív munkát végeznek
Az iskolaorvosi rendelőkben többnyire a megelőzésre fektetik a hangsúlyt, tanév elején pedig szűréseket szoktak szervezni. A Márton Áron Gimnázium és a Segítő Mária Katolikus Gimnázium közös orvosi rendelőjében jártunk, ahol éppen nem volt jelen az iskolaorvos. Mint megtudtuk, felváltva három iskola diákjait látja el, az említett iskolákon kívül a Székely Károly Szakközépiskolában is rendel. Kérdéseinkre Bakcsi Ibolya asszisztensnő válaszolt.
„Az iskolarendelőkben többnyire megelőző munka folyik, év elején szűrést végeztünk: rüh, tetű, esetleg gombás fertőzések, amelyeket egyből elkaphatnak egymástól. A diákok pedig általában hűléssel vagy hasmenéssel keresik fel a rendelőt. „Az lenne a legjobb, ha minden iskolának jutna egy orvos, főleg a bentlakóknak lenne a legnagyobb szükségük orvosi ellátásra, hogy ne kelljen a lázas gyermeket a több kilométerre lévő falujába elküldeni a háziorvosához” – hangsúlyozta Bakcsi Ibolya, aki már több évtizede dolgozik iskolaasszisztensként.
„Akkor lépnek le, amikor akarnak”
Antal Attila, Csíkszereda alpolgármestere szerint a legnagyobb problémát az jelenti, hogy szakmailag nincs koordinálva az iskolaorvosi rendszer. „Az önkormányzatnak nincs szakirodája, mely az iskolaorvosok működését ellenőrizni tudná, egyes iskolaorvosok, asszisztensek közönséges módon kihasználják, hogy a heti programjuk két-három helyszínhez köti, és nem végzik el munkájukat. Azt csinálnak, amit akarnak, akkor lépnek le, amikor akarnak” – adott hangot elégedetlenségének az alpolgármester. Hozzátette, az alkalmatlanokat nem tudják elbocsátani, mert nem kompetensek arra, hogy megállapítsák, szakmailag miként végzik a feladatukat.
„A Hargita Megyei Népegészségügy az oltási kampányokat jól lefolytatja, de a hétköznapibb problémákat is ellenőriznie kellene” – összegezte Antal. Csíkszeredában egyébként 1500 óvodás és 7800 iskolás gyermeket kell ellátnia az öt iskolaorvosnak és 14 asszisztensnek.
Nehéz iskolaorvost találni
Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője elmondta, az iskolaorvosokat az önkormányzatok alkalmazzák, fizetésüket azonban az egészségügyi minisztérium biztosítja. „Az önkormányzatnak kell követnie az iskolai orvosok tevékenységét, hiszen a minisztérium annak alapján utalja a bérüket, hogy a polgármesteri hivatal aláírja és elküldi az iskolaorvosok jelenléti ívét” – fejtette ki Tar Gyöngyi. Továbbá elmondta, panasz esetén kimennek terepre, és szúrópróbaszerűen szokták ellenőrizni a tevékenységet, „de minden önkormányzat a saját iskolaorvosaiért felel” – fogalmazott az intézményvezető.
Az önkormányzatok alkalmazhatnak iskolaorvost a törvényi előírásokat figyelembe véve, viszont az alkalmazás tényét jelezni kell a népegészségügyi igazgatóságnak, hogy tudjanak az érintett bérére finanszírozást szerezni a minisztériumtól. Hargita megyében egyébként a gyermeklétszámhoz képest kevesebb iskolaorvos dolgozik, Tar elmondása szerint kevesen vállalják, mert kicsi a fizetés, és ugyanolyan szakképzettség kell hozzá, mint egy háziorvosnak. Vidéken a kötelező iskolaorvosi teendőket a háziorvosok kell elvégezzék, de vannak, akik nem akarják vállalni, pedig erről minisztériumi rendelet rendelkezik.
Kászonokban jó a viszony a háziorvosokkal
András Ignác, a kászoni Lukács Mihály Általános Iskola igazgatója érdeklődésünkre elmondta: összesen 481 diák és óvodás tanul iskoláikban. „Az iskolaorvosi feladatokat a kászoni falvakban rendelő háziorvosok végzik el, a tanév elején elvégezték a szűrést és úgy általában jó viszonyban vagyunk velük. Bármi probléma van, hívjuk és jönnek” – mondta az iskolaigazgató.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
szóljon hozzá!