Fotó: Veres Nándor
Több kilométerről látni lehetett a kötöttárugyár begyulladt, kátránnyal szigetelt tetőzetének füstjét vasárnap délután. Az átláthatatlan füstfelhő megnehezítette a tűzoltók dolgát is. Az épület tetőzete menthetetlennek bizonyult.
2015. június 07., 20:562015. június 07., 20:56
2015. június 08., 17:232015. június 08., 17:23
A csíkszeredai tűzoltóságtól alig néhány száz méterre, a Szentlélek utcán lévő, évek óta használaton kívüli kötöttárugyártól felszálló füst észlelésekor azonnal a helyszínre vezényelték a teljes állományt. A három tartálykocsi azonban kevésnek bizonyult, a több ezer négyzetméter felületű tetőt percek alatt felemésztő tüzet megállítani nem, csak mérsékelni tudták a tűzoltók.
A helyszín biztosításába a rendőrség és a csendőrség is nagy erőkkel bekapcsolódott, de a forgalmat közel két órán keresztül nem zárták le: míg a hatóság robbanásveszélyre hivatkozva minden gyalogost, kerékpárost elküldött az épület környékéről, a járművek áthaladását biztosították. Közben a tűzoltóság riasztotta és berendelte a szolgálaton kívüli állományát is. Minden bevethető embert mozgósítottak, hogy a négy oldalról körülvett, több tűzcsapról táplált vízágyúkkal bombázott kötöttárugyárról a lángok ne terjedjenek át a szomszédos épületekre. Egy rövid ideig veszélyben volt a Tulipán óvoda, illetve a kötöttárugyár közvetlen szomszédságában lévő több raktárhelyiség is, de ezeket sikerült megóvni. Csíkszereda egyes városrészein az áramellátás is megszűnt.
Több ereszből is a megolvadt vastag kátrány- és szurokréteg folyt, miközben a tetőzeten végigsöpört a tűz. Az omlásveszély miatt leállították az épületbe légzőfelszereléssel készülő tűzoltókat, a kátrány ugyanis leégett a fém fedőlemezekről, és a tűz behatolt a fa ácsozatba. A lángok ekkor az időközben felerősödő szél miatt több tíz méterre csaptak fel, félelmetes látványt nyújtva. Először a kötöttárugyár előtti fenyőfák gyulladtak ki, majd néhány pillanatra úgy tűnt, a szemközti készruhagyár és a Hargita Népe korábbi szerkesztőségi épülete is veszélybe kerül. A forgalmat ekkorra lezárták, a környéken lévő autókat pedig kimenekítették. A hőség még az út szemközti oldalán lévő fák leveleit is megperzselte.
Elkerülhetetlen összeomlás
Negyed ötkor, mintegy három órával a tűz észlelése után elkezdett beomlani a tetőszerkezet. A fagerendák hatalmas robajjal zuhantak alá, a tűzoltókat hátrébb vezényelték, egy emelő esetkocsi bevetésével pedig a magasból oltották az izzó tetőt. A tűz nem terjedt át az alsóbb szintekre. A csíkszeredai hivatásos alakulat segítségére siettek a csíkszentkirályi önkéntesek is.
A lángnyelvek felcsapásakor két, a lezárt terület mellett lévő hajléktalan beszélgetését sikerült elcsípnünk. Egyikük a következőképpen nyugtatta társát: „ne aggódj, mi napok óta nem voltunk itt, semmi közünk hozzá, majd keresünk egy másik helyet”. A használaton kívüli épületet – helyszínen többek által is megerősítve – időszakosan otthontalanok lakták. Mivel végigkísérte a tűzoltók munkáját a csíkszeredai rendőrkapitányság egyik bűnügyi nyomozója is, egy esetleges bűncselekmény elkövetéséről a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivőjénél érdeklődtünk. „A tűzoltóság állapítja majd meg, hogy pontosan mi okozta a lángokat. Amennyiben felmerül a szándékosság, akkor a rendőrség értelemszerűen bűnügyi eljárást indít” – közölte Gheorghe Filip rendőrségi szóvivő.
Átfogó vizsgálat várható
A négyszintes ingatlan legfelső része teljesen kiégett, este nyolc órára már csak a parázsló részek locsolása, illetve az elszenesedett gerendák lebontása maradt hátra. Egy-két elszigetelt helyen kisebb lángok még felcsapnak. A tetőre feljutottak a tűzoltók, akik elkezdték bontani a fém borítólemezeket.
Ovidiu Dudu alezredes, a Hargita megyei tűzoltóság megbízott szóvivője háromezer négyzetméterre becsülte a tűz pusztította tetőrészt. „Nem akarok feltételezésekbe bocsátkozni, még nem tudjuk, mi okozta a tüzet. Hatalmas a felület, még azt sem tudjuk, honnan indult a pusztítás. Hétfőn egy rendőrségi-tűzoltósági nyomozócsoport vizsgálja át a helyszínt, és állapítja meg a tűz keletkezésének okát” – nyilatkozta az alezredes. Péter Szilárdnak, a megyei mentőszolgálat igazgatójának tájékoztatása szerint személyi sérülés nem történt, a bevetés alatt sem kellett segítségnyújtásra, elszállításra beavatkozniuk.
A volt kötöttárugyárról
A Csíkszereda önkormányzata megbízásából létrehozott ingatlan-adatbázisban is szerepel a volt kötöttárugyár épülete és az ahhoz kapcsolódó terület. Az ajánlási dokumentációból kiderül, hogy a kötöttárugyár 1969-ben épült. A Szentlélek utca 66. szám alatti épületegyüttest, illetve a hozzá tartozó területet 7,68 millió lejre értékelték. A kihasználatlanul álló épületről a sajtó évekkel ezelőtt annak kapcsán cikkezett, hogy tisztázatlan volt, kinek kellene működtetnie a csődeljárás alatt álló kötöttárugyár udvarán lévő szennyvízpumpaházat.
Hatvan gyermek befogadására alkalmas óvoda épült meg Tusnádfürdőn, amelynek avatóünnepségét pénteken tartották. A rendezvényen megemlékeztek az elhunyt Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős egykori államtitkárról is.
Megérkeztek az első digitális hulladékgyűjtő konténerek Csíkszeredába, ezek telepítése a helyszínek előkészítésével párhuzamosan történik. A rendszert idén be kell üzemelni, de még sok a kérdőjel az akadálytalan működtetést, használatot illetően.
Ma is méltón él a magyarok emlékezetében az aradi vértanúk hősies halálának emléke – magánéletük azonban közel sem kapott ekkora reflektorfényt. Propper Valéria csíkszeredai előadásában a részleteiben nem ismert történetet osztott meg az érdeklődőkkel.
Fémszerkezetes csarnokok építésére gyűjtöttek pénzt, de nem végezték el a munkát – csalás gyanújával a Hargita megyei rendőrség kedden öt helyen végzett házkutatást Galac megyében.
Utoljára találkozott kedden Csíkszereda mandátumból leköszönő önkormányzati testülete. A soron kívüli ülésen egyebek mellett a kamattörlés lehetőségéről határoztak.
Szervezett kiránduláson veszett nyoma egy kiskorúnak a Szovátához tartozó Szakadát település erdei területén.
Több mint negyven éven keresztül Moldvában töltötte nyári szabadságait, vissza-visszatért Magyarországról csángó barátaihoz, szokásvilágukat kutatta, a lelkükig ért el. A számos díjjal elismert néprajzkutató tíz éve Gyimesközéplokot választotta otthonául.
Az 1848-as forradalom és szabadságharc kiemelkedő alakjaként Gál Sándor nevét szokás emlegetni. Szülőfaluja, a csíkszentgyörgyi közösség az elmúlt években több előrelépést is tett emlékének és munkásságánk megőrzésében.
A ballagás dátuma körül kialakult helyzet ugyanis nem a betegség maga, hanem egy kitüremkedő szimptómája egy komplex folyamatnak – állítja a szerkesztőségünknek eljuttatott véleménycikkében a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egykori diákja.
Két hete, hogy kénytelenek voltak felfüggeszteni a csíkszeredai ideiglenes távolsági buszállomás működését egy bírósági ítélet nyomán, akkor elszállították az információs irodaként, és váróteremként működő konténereket.
szóljon hozzá!