Fotó: Veres Nándor
Befejezés előtt áll az öt felcsíki községet kiszolgáló szennyvíztisztító telep létrehozása Csíkmadaras határában. Az üzemeltetéshez szükség van arra is, hogy a községekben kiépített szennyvízhálózatokat véglegesítsék, és a rácsatlakozásokat is elvégezzék.
2016. február 05., 10:332016. február 05., 10:33
Nem egy, hanem két tisztítóállomást helyeznek üzembe várhatóan tavasszal a Madarashoz közeli Sósréten. Az egyik a 2006-ból származó 7-es sürgősségi kormányrendelet alapján elindított beruházási program támogatásával készült, a másik viszont a kapacitásbővítést biztosítja a regionális víz- és csatornaszolgáltató Harvíz Rt. által kezdeményezett, víz- és szennyvízhálózatok építését, bővítését célzó európai uniós támogatású projekt keretében. Az uniós pályázati támogatással és 9,6 millió lej értékű beruházással épült nagyobb szennyvíztelep öt felcsíki község – Csíkszentdomokos, Csíkkarcfalva, Csíkszenttamás, Csíkdánfalva, Csíkmadaras – megközelítőleg 16 ezres lakosságától, illetve az ottani közintézményektől, cégektől származó szennyvíz kétharmadát tisztítja majd, a korábbi, kisebb kapacitású derítő pedig a fennmaradó részt – tudtuk meg Moldován-Reinitz Józseftől, a Harvíz Rt. projektmegvalósító irodájának vezetőjétől.
Az illetékes elmondta, jelenleg a beruházás 85 százaléka elkészült, az átadási határidő május vége, a próbaüzem pedig április végén esedékes. „A megfelelő üzemeltetés feltétele, hogy a 2006-os kormányprogramból kiépített felcsíki szennyvízrendszer Csíkszentdomokostól Csíkmadarasig üzemképes legyen. Ehhez elsősorban a rendszer gyűjtővezetékét, és az ennek folytonosságát biztosító átemelő szivattyúállomásokat, valamint az út-, vasút- és vízfolyás-átkeléseket kell biztosítani” – fejtette ki a szakember. Hozzátette, a folyamatban levő építési és szerelési munkálatok mellett arra is szükség van, hogy a technológiai folyamat beindításához elégséges szennyvíz érkezzen az állomásra. „Ennek érdekében 2015-ben a Harvíz Rt. az európai uniós projekt megtakarításaiból egy új, 18 millió lejes nagyberuházást kezdeményezett a szolgáltatási területén levő összes község részére, és ahol csak gerincvezetékes rendszerek léteznek, díjmentesen elkészíti a víz- és a szennyvíz-rácsatlakoztatásokat minden egyes háztartás és cég részére” – részletezte Moldován-Reinitz József.
Az irodavezető hangsúlyozta, azért is fontos, hogy a kormányprogramból létrehozott szennyvízelvezető rendszerek működőképesek legyenek az új madarasi szennyvíztelep beüzemelésekor, mert ellenkező esetben akár 44 millió lejes költségtérítésre kényszerítheti az Európai Unió az öt felcsíki községet. „A polgármesterekkel jó az együttműködésünk, beazonosítottuk az elvégzendő munkálatokat, és minden község vállalta, hogy ezeket határidőre elkészíti, biztosítva a költségvetésben a szükséges összegeket” – összegzett az illetékes.
Számos létesítmény készül
A szennyvíztisztító telepet érintő uniós támogatással készülő beruházás tartalmazza a szennyvízgyűjtő-vezeték végső szakaszát, szivattyúállomást, előszűrő, homokfogó és zsírleválasztó rendszereket, elosztókamrákat a biológiai medencékhez, a biológiai és iszaptároló medencéket, az eleveniszap visszavezetésére szolgáló szivattyútelepet, a kezelt víz hozamát mérő állomást, mészadagoló berendezést, fedett iszapplatformot, automata mintavételi állomásokat, laboratóriumot teljes felszereléssel, szerelőműhelyt, adminisztratív épületet, tűzvédelmi rendszert, közművesítést, területrendezést és kültéri világítást, automatizálási valamint megfigyelési és távvezérlési rendszer kiépítését is.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székhelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
szóljon hozzá!