Fotó: Kristó Róbert
Csíkszentkirály határában péntek kora hajnalban megbolydult a Bakalja. Közel negyven népviseletbe öltözött férfiember ragadt kaszát és látott munkához. Mire a nap felbukkant a Csíki-havasok mögött, már jó hektárnyi területen feküdt sorjában a lekaszált fű.
2012. július 20., 13:522012. július 20., 13:52
2012. július 22., 00:162012. július 22., 00:16
Harmadik alkalommal szervezték meg a Csíkszentkirály határában található Gábor tanyán a kaszálókalákát. A résztvevők sátraikkal már csütörtökön kivonultak a tanyára. A négynapos rendezvény kiváló lehetőséget biztosít a jelenlévőknek arra, hogy megismerkedjenek a szénacsinálás folyamatával, valamint a népi hagyományokkal. Esténként a tanya csűrje táncházzá változik, alkalmat adva a fiataloknak a tánc- és énektanulásra, valamint a hajnalig tartó szórakozásra.
„Aki legény éjjel, az legyen legény nappal is”, tartja a mondás. Mindennek eleget is tettek a kaszáló férfiak, akik keze alatt izzott a munka, a hozzá való, energiát adó itókát pedig Gábor Dénes házigazda töltögette. A feltűrt túrós puliszka is előkerült, köszönhetően Gáborné Csiszér Annának, aki vidáman járt a kaszások között, osztogatva a finom falatokat.
A hajnali szellőbe a tárogató hangja is belevegyült. A Dajka Mihály által játszott dallamok erőt és kitartást adtak a férfias munkához. Mire a nap elszakadt a hegyvonulatoktól, már mindenki a jól megérdemelt, finom reggelijét fogyasztotta, melyhez a friss házikenyeret Gábor Virág sütötte. A nap folyamán a lányok szorgos munkájára is szükség volt. Ők rendet ráztak és takartak.
A község helyszínen lévő elöljárója, Székely Ernő megjegyezte: nagyon jó dolog látni a fiatalokat, akik ápolva a hagyományokat, népviseletben végzik a mezőgazdasági munkát. „Akinek nincs múltja, nincs jövője sem. A kaszálókaláka az összetartozás kötelékét erősíti a fiatalok között” – nyomatékosította Székely.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!