Fotó: Veres Nándor
„Mikor akar gyereket vállalni?” – egyik olvasónk panasza szerint számos munkaadónak ez az első és legfontosabb kérdése a megüresedett állásra jelentkező hölgy felé egy állásinterjún.
2015. február 04., 10:412015. február 04., 10:41
2015. február 05., 13:172015. február 05., 13:17
Noha a diszkriminatív kérdést fel sem tehetné az alkalmazó, a gyakorlatban ez mégsem ritka, sőt az is előfordul, hogy elbocsátják az alkalmazottat, amikor kiderül, hogy várandós.
Bár számos állásinterjún részt vett, ráadásul egyetemi oklevéllel, idegennyelv-tudással, valamint szakmai tapasztalattal is rendelkezik, mégsem sikerült egyelőre állást találnia egyik olvasónknak Csíkszeredában. „Minden alkalommal az volt az első kérdés, hogy mikor akarok gyermeket vállalni” – adott hangot felháborodásának a fiatal hölgy, aki nemrég költözött vissza külföldről újdonsült férjével Csíkszeredába. Mint fogalmazott, itthon szeretnének maradni és dolgozni. A szerkesztőségünkhöz intézett levelében arra is kitért olvasónk, hogy nincs egyedül ezzel a problémával, nagyon sok ismerőse találkozott ezzel a diszkriminatív viselkedéssel állásinterjúkon.
Tiberiu Pănescu, a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség vezetője kijelentette, nem törvényes hasonló kérdéseket feltenni egy állásinterjún. „A munkatörvénykönyv tiltja az ilyen jellegű diszkriminációt, nem lehet az alkalmazást, az előléptetést nemi hovatartozás feltételéhez kötni” – mondta az intézményvezető. A megyei munkaügyi felügyelőség részéről egyaránt megerősítették, hogy teljesen szabályellenes és büntetendő hasonló kérdések alapján értékelni egy jelentkezőt az állásinterjún.
A Hargita megyei esélyegyenlőségi bizottság elnöke, Vezsenyi Melinda a téma kapcsán elmondta, bár a bizottság tagjai szolgálhatnak tanáccsal ilyen esetekben azoknak, akik hozzájuk fordulnak, de tekintettel arra, hogy nem hatáskörük az ellenőrzés és büntetés, nem sokat tehetnek. Erre kompetensebb hatóság a diszkriminációellenes tanács vagy a munkaügyi felügyelőség.
A várandós nők csak akkor jogosultak gyermeknevelési juttatásra, ha a megelőző időszakban legalább egy évig dolgoztak. Akadnak köztük olyanok, akiket állapotosan bocsátottak el a munkahelyükről, olyan esetek is előfordulnak, hogy a gyermeknevelési szabadságukról visszatért nőket küldték el munkahelyükről alig egy-két hónappal a munkába állás után. Ez szintén törvénytelen, hiszen legkevesebb hat hónapig ezt nem tehették volna meg.
Mint azt a megyei munkaügyi felügyelőségen megtudtuk, fontos, hogy az állapotos nő orvosi igazolást átadva értesítse alkalmazóját terhességéről, ugyanis a szóbeli értesítést utólag nagyon nehéz bizonyítani, és így az állapotos alkalmazottat is elbocsáthatják, arra hivatkozva, hogy nem tudtak várandósságáról. Az alkalmazás során tapasztalt kihágásokról, valamint más munkaügyi visszaélésekről Csíkszeredában, a Kossuth Lajos utca 26. szám alatt található Hargita Megyei Területi Munkaügyi Felügyelőséget kell értesíteni, a panaszokat a 0746–493733-as telefonszámon lehet bejelenteni 8.30–14.30 óra között (elektronikus postacím: info.public@itmharghita.ro).
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
szóljon hozzá!