Fotó: Veres Nándor
Csíkszeredában főként a kétszobás tömbházlakásoknak van keletje, a magánházak pedig egyre nehezebben találnak gazdára. Némileg csökkenő tendenciát mutatnak az árak, de nem lettek számottevően olcsóbbak az ingatlanok a tavalyhoz képest.
2014. február 16., 18:042014. február 16., 18:04
2014. február 16., 18:052014. február 16., 18:05
Jelen pillanatban a megyeszékhelyen egy garzonlakásért 12-16 ezer euró közötti összeget kérnek. A központi zónában lévő kétszobásokért 25-32 ezer euró közötti összeget, távolabb a központtól pedig valamivel kevesebbet 22 és 26 ezer euró közötti árat kell fizetni. A háromszobás lakásokat tekintve, a központi övezetben 29 és 36 ezer közötti összegért, nem központiban pedig 26 és 32 ezer euró közötti összegért kínálják az ingatlanokat. Négyszobás lakásoknál akár 4-5 ezer euró eltérés is lehet az áraknál attól függően, hogy központi, vagy nem központi körzetben fekszik. Áruk 37 ezer és 40 ezer euró között változik.
Nem várható áremelkedés
Tavalyhoz képest, valamivel kevesebbért kínálják a lakásokat, de nem jelentős az eltérés. Nemes Zoltán, a Terniopontis ingatlanközvetítő iroda tulajdonosa szerint viszonylag kiegyensúlyozott a kereslet-kínálat a helyi ingatlanpiacon, az árak is némi csökkenő tendenciát mutatnak. A szakember ugyanakkor kihangsúlyozta: messze áll a piac attól, hogy stagnáljon, vagy, hogy akár emelkedni kezdjenek az ingatlanárak.
Népszerűek a kétszobás lakások
Nemes Zoltán ingatlanszakértő érdeklődésünkre elmondta, leginkább a kétszobás lakásokat keresik a vásárlók. Részben azért, mert viszonylag megfizethető, és egy kis családnak éppen ideális. Ugyanakkor a háromszobás lakásokra is mutatkozik igény.
„Nemrég hirdettem meg az újságban a három szobás lakásomat, és elmondhatom, hogy többen is felhívtak, van érdeklődés” – válaszolta megkeresésünkre egy helyi lakástulajdonos, aki azt is elárulta: 35 ezer eurót kért az ingatlanért. „Ez egy becsült ár. A lakás valójában annyit ér, amennyit adnak érte” – fogalmazott. Egy másik helybéli a két szobás lakását ugyancsak 35 ezer euróért szeretné eladni, de mint magyarázta az érdeklődők drágának ítélték. Hogy van kereslet a tömbházlakásokra mi sem bizonyítja jobban, minthogy egy csíkszeredai egy hét alatt, háromszori meghirdetést követően túl is adott a garzonján, viszont nem volt hajlandó elárulni, hogy mennyiért. Van olyan garzontulajdonos is, aki viszont még nem talált vevőt az elsőosztályú ingatlanjára. Mint mondta, akinek nem sürgős, az megkéri a lakás reális árát. Ő 16 ezer euróért hirdeti garzonját.
Eladhatatlan magánházak?
„Csíktaplocán hirdetem már két hónapja az örökölt, háromszobás házamat, érdeklődő volt bőven, de mindenkit csak az ára érdekelt, semmi más” – panaszolta egy eladó ház tulajdonosa, aki 25 ezer euróért kínálja ingatlanját, de eladni még nem tudta. A Petőfi utcai épületek esetében hasonló a helyzet, hosszú ideje várnak gazdára, ráadásul a rájuk kivetett ingatlanadó is jóval magasabb, tekintettel arra, hogy a város központi zónájában fekszenek. A sétálóutca egyik 400 négyzetméteres épületét több éve hirdetik eladásra, tulajdonosa szerint jelenleg az eredeti ár feléért, azaz 300 ezer euróért is eladnák. „Ezelőtt pár évvel az ortodox egyháztól is érkezett ajánlat, de nem fogadtuk el, most már eladnánk bárkinek, csak vigyék” – fogalmazott a ház tulajdonosa. Hasonlóan hosszú ideje, három éve dobta piacra a sétáló utca egy másik épületét, tulajdonosa Daradics András, aki az 1200 négyzetméteres ingatlanját félmillió euróért kínálta fel. „Érdeklődés volt bőven, de sokan csak egy termet, vagy egy félemeletet béreltek volna ki” – mondta Daradics. Mint fogalmazott leginkább azt szeretnék, ha egyben tudnák eladni az épületet. Egy harmadik Petőfi utcai ingatlan viszont nemrég talált új vevőre, régi tulajdonosát is felkerestük, de nem árulta el mennyiért sikerült túladnia rajta.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!