Fotó: Veres Nándor
A csíki önkéntes tűzoltó-alakulatok bemutatója kapcsán Csíkszentsimonba utaztunk. Az ottani alakulat jelenleg 21 tagot számlál, de több fiú és lány is érdeklődik munkásságuk iránt. Kezdetben ugyan nem rendelkeztek megfelelő eszközkészlettel, ez viszont mostanra változott: jól felszerelt szertáruk, kétezer literes autójuk, nagy teljesítményű vízszivattyújuk, védőruházatuk és sisakjaik is vannak.
2014. október 02., 18:242014. október 02., 18:24
Idén a csíkszentsimoni és a csatószegi önkéntes tűzoltó-alakulat közösen hozta létre Vörös Kakasok elnevezésű tűzoltó-egyesületét. Szeretnének élni a megyei önkormányzat által kiírt lehetőséggel, ezért döntöttek egyesület mellett, azonban továbbra is a csíkszentsimoni önkormányzat mellett működnének – tudtuk meg Sándor Lászlótól. A szentsimoni alakulat parancsnoka hozzátette, a két alakulat külön csapattal és parancsnokkal működik, azonban egy közös tűzoltóautóval rendelkeznek.
Menedékhely a szertárban
A helyi önkéntes alakulatról szóló első írásos adatok 1910-ből származnak, habár a parancsok úgy véli, korábban is tevékenykedtek önkéntes tűzoltók a községben. Legutóbb 2006-ban szervezték újra az alakulatot, azóta 21 fővel dolgoznak. 2007-ben a helyi önkormányzat anyagi hozzájárulásával sikerült 10 ezer euróért egy tűzoltóautót vásárolniuk Németországból, amelyet azóta is használnak. 2010-ben készült el a tűzoltószertár, ahol most már télen is vízzel tele tarthatják a kétezer literes tartállyal rendelkező autójukat. A szertár fölött gyűléstermet alakítottak ki a tűzoltók számára, sőt egy menedékhelyet is, ahol nagyobb katasztrófa esetén hozzávetőleg ötven személyt tudnak elszállásolni – részletezte Sándor László.
Nagy teljesítményű vízszivattyú pályázati pénzből
„Kezdetben a helyi szeszgyártól – adósság fejében – kapott tűzoltópumpákat használtuk. De azok rendszerint akkor nem indultak, amikor szükség volt rá, így elő kellett venni a kézipumpákat. Azóta hála Istennek sokat fejlődtünk” – avatott be Csató Gábor. A helyi alpolgármester elmondta, legutóbb egy 7200 euró értékű, nagy teljesítményű vízszivattyút vásároltak a Csík Leader Egyesület által kiírt pályázat révén. Ezt azért tartották fontosnak, mivel két évvel korábban egy erdőtűznél komoly gondot jelentett a 200 méteres szintkülönbség, nehezen tudták eljuttatni a helyszínre a vizet a kisebb teljesítményű szivattyúkkal.
Pályázni akarnak
Korábban, az Alcsík Kistérségi Társulás közbenjárása révén, egy svájci adományból a csatószegi alakulat 20, a simoni pedig 23 védőruházatot kapott. Amellett a simoniak nemrég 14 védősisakot is átvehettek a lengyelországi testvértelepülésük jóvoltából – sorolta a két illetékes. Megjegyezték, szükségük lenne továbbá bakancsokra, csizmákra, kesztyűkre, lámpákra, amelyre ha lehetőségük lesz, már jövőben pályázni fognak.
Fiatal fiúk és lányok is csatlakoznának
A csapatban jelenleg 20 és 50 év közötti férfiak tevékenykednek, a gyakorlataikon pedig négy fiatal – akik a 18. életévük betöltése után csatlakoznának az alakulathoz – is részt vesz. Emellett több, a Szent László Gyermekotthonból Csíkszentsimonba költözött lány is jelezte, hogy miután Tusnádfürdőn tagjai voltak az ifjúsági csapatnak, Simonban is folytatnák tevékenységüket. Ez adta az ötletet az önkéntesek számára, hogy tavasszal ők is indítsanak ifjúsági csapatot – avatott be a tűzoltóparancsnok.
Külföldön az önkéntes tűzoltók
Idén négy tűzesethez vonultak ki: két kisebb tűz volt Csíkszentsimonban, emellett egy alkalommal oltottak Csíkszentmártonban, és szintén egyszer Csíkszentkirályon. Riasztáskor a polgármesterhez, illetve a parancsnokhoz érkezik a bejelentés, ők értesítik a többi önkéntest. Rendszerint 4-5 ember indul az autóval, a többiek a helyszínre sietnek. A parancsnok szomorúan jegyezte meg, az itthoni munkalehetőségek hiányában öt önkéntes is rövidebb-hosszabb időre kénytelen volt külföldön vállalni munkát.
Kirándulnak, pingpongoznak
Bevetések mellett minden hónap utolsó péntekén megbeszélést tartanak a tűzoltók, ilyenkor elméleti és adminisztratív dolgokat beszélnek meg. Nem ritka eset, hogy a gyűlés után a teremben maradnak és pingpongoznak. Évente egyszer időt szakítanak és elmennek közösen kirándulni. Régebb tartottak tűzoltóbálokat is, ami ugyan elmaradt az utóbbi években, de a feleségek javaslatára szeretnék ezeket is újra megszervezni. A tűzoltó kiemelte, hiányolják a tűzoltóversenyeket, hiszen annak apropóján hetente kétszer is gyakorlatoztak, most már csak havonta egy-egy alkalommal.
„De úgyis a mienk volt a legjobb tűzoltóautó”
Az első tűzoltóversenyeken való részvétel alatt történt – amikor még kevésbé összeszokott volt a csapat –, hogy az alakulat az utolsó helyek egyikén végzett. A fiúk vállalták az eredményt, de büszkén hozzátették: „de úgyis a mienk volt a legjobb tűzoltóautó”, mesélte mosolyogva Csató Gábor. A tűzoltóparancsnok hozzátette, azóta jobb eredményeket is értek el, voltak elsők is a megmérettetéseken, de ez a történet mindig megnevetteti őket.
A csatószegi alakulatról
A csatószegi alakulatban 17 önkéntes tevékenykedik, ők a Csíkszentsimonban állomásozó tűzoltóautó érkezéséig egy Dacia személygépjárművel tudnak a helyszínre sietni. Az alpolgármester elmondta: jelenleg leromlott állapotban van a csatószegi tűzoltószertár, de az ottani kultúrotthon körüli térrendezéssel egyszerre – új helyszínen – korszerű szertárt alakítanak ki számukra. Így nemsokára már megfelelő körülmények között tudják tartani a rendelkezésre álló felszerelést – vízszivattyút, védőruhákat, tömlőket.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
szóljon hozzá!