Beváltak a csíki településeken kihelyezett térfigyelő kamerák – állítja a megkérdezett polgármesterek többsége. Egyes községekben a kihelyezésük óta csökkent a rongálások, lopások száma, máshol teljesen felszámolódtak. A térfigyelők hatékonyságának növelése érdekében a megkérdezett elöljárók szükségesnek látják korszerűsíteni, bővíteni a meglévő rendszereket.
2017. január 05., 10:162017. január 05., 10:16
2017. január 05., 11:432017. január 05., 11:43
Mintegy tíz éve szerelték fel az első térfigyelő kamerákat a Csíki-medencében, az elmúlt három-négy évben pedig számos községvezetés döntött úgy, hogy a közbiztonság érdekében kamerákat helyeztetnek el a falvak különböző részein. A térfigyelő rendszerekkel kapcsolatban az elmúlt évek tapasztalatairól kérdeztük az elöljárókat.
Csíkszenttamáson 2015 elején üzemeltek be nyolc térfigyelő kamerát, amelyeket a település két bejáratánál és a fontosabb útkereszteződésekben helyeztek ki – ezeknek elsődleges célja a közbiztonság növelése volt. A Hargita megyei önkormányzat által biztosított 37 ezer lejből kialakított, bővíthetőre tervezett megfigyelő rendszernek beigazolódott a visszatartó, megelőző szerepe – avatott be Kedves Róbert. A helyi polgármester szerint ugyanis az elmúlt időszakban nem volt szükség semmilyen ügy kapcsán visszanézni, ellenőrizni a felvételeket. De ennek ellenére is szeretnék a rendszert tovább bővíteni, és a kimaradt részeken is kamerákat felszerelni.
Az éjszakai megfigyelésre is alkalmas infravörös kamerák felvételeit internet-hozzáféréssel bárhonnan meg tudja nézni a polgármester és az alpolgármester, de terveik szerint rövidesen beüzemelnek egy számítógépet az állandó tűzoltósági szolgálat székhelyén is, hogy az ügyeletben lévők is követni tudják a faluban történteket.
Az elképzeléseknek megfelelő eredményt hozott a Csíkszentgyörgy községben 2014-ben kihelyezett hét térfigyelő kamera is (három Csíkmenaságon, négy a központi park környékén). György József polgármester kifejtette, elsősorban a megelőzésben van fontos szerepük ezeknek. Rámutatott, habár volt rá több példa is, hogy rongálókat azonosítottak be a felvételek alapján, fontosabbnak tartják, hogy a kihelyezés után jelentősen kevesebb ilyen esettel kellett foglalkozniuk.
Idénre tervezik a rendszer felújítását és bővítését is: a felújításra azért van szükség, mert gyorsan fejlődik a technológia, és az elmúlt évek tapasztalatai alapján most már látják, hogy milyen eszközökre lenne szükség – például olyanra, amelyek éjszakai képein is egyértelműen azonosíthatók a személyek. Újabb kamerákat helyeznének ki a 123B és 123C jelzésű megyei utak kereszteződéséhez, illetve a községháza elé, hogy szükség esetén visszanézhető legyen, hogy kik jártak a községben.
Emellett mihamarabb mobilizálni szeretnék az éjjeli őrséget a településen, ezt is azzal a céllal, hogy az idegenek és a helyiek is tudják, következmény nélkül nem lehet a településen garázdálkodni. Szeretnék megelőzni ugyanis a nemrég történt homoródalmási gyilkossághoz hasonlók eseteket – foglalta össze az elöljáró.
Mint arról beszámoltunk, a szépvízi önkormányzat 2013 közepén üzemelt be tizenegy kamerát Szépvíz és Csíkszentmiklós területén, elsősorban a települések bejáratainál és az erdőről, mezőről bevezető utak környékén. A kamerák közvetlen vezetékes összeköttetésben vannak a községháza egyik helyiségében beüzemelt nagy teljesítményű számítógéppel. Ferencz Tibor polgármester érdeklődésünkre elmondta, a rendszer nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, még úgy sem, hogy a kamerák felvételei bizonyos rendőrségi ügyekben segítették a rendfenntartók munkáját. Mint kifejtette, amíg a kamerák rendeltetésszerűen működtek, addig nem volt gond, de a cég, amellyel szerződtek, nem megfelelően végezte a munkáját, nem szervizelte a kamerákat, így keserű szájízzel gondol a kiépített rendszerre.
A községvezető ugyanakkor kiemelte, ők is idénre tervezik a térfigyelő kamerák rendszerének felújítását, minimális bővítését. Ezt teszik annak okán is, mert az informatikai rendszerek rohamosan fejlődnek, így a közel négy éve kihelyezett eszközök már nem a legkorszerűbbek. A felújítást és az új rendszer kezelését más cégre bízzák majd.
Kászonaltíz községben négy kamera figyeli a településközpontot immár több mint tíz éve – tudtuk meg András Zoltántól. A kászoni polgármester hozzátette, mostanra már elavulttá vált a kiépített rendszer, így fontosnak tartják annak korszerűsítését. Mivel a minőségi kamerák beszerzése jelentős kiadással jár, így az önkormányzat pályázati úton szeretne finanszírozást nyerni az elképzelésükhöz. „Mi már a munkánk elején felismertük a térfigyelő rendszer szükségességét, de csak az akkori választékból tudtunk válogatni az akkori közbeszerzési törvények értelmében – ami nem föltétlen a legjobb minőséget garantálta. A térfigyelőket a közbiztonság végett helyeztettük ki, és annak további javítása miatt szeretnénk korszerűsíteni” – summázta.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
szóljon hozzá!