Félreállt a rendszer problémái miatt

Ellehetetlenítették a munkáját az egészségügyi rendszer problémái – foglalta össze nyugdíjba vonulásának okát dr. Gagyi Lídia. A főorvos, aki 16 éven át töltötte be a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház tüdőgyógyászati osztályának vezetői tisztségét, két fő nehézségként a somlyói kórház helyzetének megoldatlanságát és a munkatársak hiányát említette.

R. Kiss Edit

2012. március 07., 17:132012. március 07., 17:13

2012. március 07., 18:112012. március 07., 18:11

Nyugdíjba vonult  57 évesen dr. Gagyi Lídia, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház tüdőgyógyászati osztályának osztályvezető főorvosa. A csíkszeredai kórház tüdőgyógyászati osztályán 24 évet dolgozott – 16 évet osztályvezetőként –, és a tbc-t ellenőrző országos program megyei irányítói tisztségét is betöltötte. Munkáját díjjal ismerte el az Egészségügyi Világszervezet és a Román Tüdőgyógyászati Társaság is. A kettes munkacsoportban eltöltött évek adtak lehetőséget a korai nyugdíjba vonulásra, amint azonban elmondta, nem választotta a nyugdíjat, hanem menekvésként csak kihasználta ennek lehetőségét, miután nem látott utat munkája folytatására.

Az egészségügyi rendszer problémái miatt állt félre, miután úgy látta, ellehetetlenült a munkája – mondta a március 1-től nyugdíjasként magánpraxisban dolgozó tüdőgyógyász. Elmondása szerint főként két probléma miatt érezte úgy, hogy nem tudja már folytatni, az egyik a somlyói kórházépület tizenkét éve – az egyháznak való visszaszolgáltatás óta – megoldatlan helyzete, a másik pedig a munkatársak hiánya.

„Mi történik, hogy tizenkét év óta nem volt akarat, mód, hozzáállás, kitartás, stb. a somlyói kórház helyzetének megoldására? Gyakorlatilag semmi se történt, ugyanott, ugyanúgy vagyunk, ahogy voltunk, írhatom a századik átiratom is, hogy mi és hogyan történik. Mindig megáll valahogy a felbuzdulás, hogy akkor most megoldjuk. Nem akarok utólagosan szemrehányást tenni, de felmerül a kérdés, hogy mi van a mögött, hogy nem volt prioritás sem a fertőző sem a tüdőgyógyászati osztály helyzetének a megoldása?” – tette fel a kérdést dr. Gagyi Lídia. Bár – mint kihangsúlyozta – nem vádaskodni kíván, úgy látja, a mindenkori döntéshozók és a politikum számára sosem volt igazán elsőrendű a két somlyói kórházi osztály elköltöztetésének az ügye, és miközben az évek során számos megoldási lehetőség merült fel, egyik megvalósítása sem került kézzelfogható közelségbe. Az osztályokon pedig, mivel a költözés előtt nem akartak nagyobb beruházást végezni, maradt minden a régiben, így a „békebeli” bútorzat, beázó tetőzet, málladozó falak, szétnyílt ablakok stb. „Elkeserítő, hogy az ember nem kap sem anyagi, sem erkölcsi megbecsülést ebben az országban, de elkeserítő az is, amikor azt látom, hogy a somlyói kórház és az ott dolgozók, valamint a betegek, akik ott gyógyulnak, másodrangúak a prioritások szintjén” – fogalmazott a volt osztályvezető.

Úgy vélte, annak, hogy folyamatosan orvoshiány volt az osztályon, és az utóbbi években odakerült kollégák rendre el is mentek, nem csak az volt az oka, hogy úgymond problémás a somlyói kórház, hanem az is, hogy a romániai egészségügy nem becsüli meg a orvosokat. „A fiatalok minimális fizetést kapnak, meg sem tudnak élni belőle, és akkor hol van még az erkölcsi megbecsülés? Sorra elmennek, már elsőéves rezidensként külföldre távoznak” – mutatott rá dr. Gagyi Lídia. Elmesélte, a télen a tüdőgyógyászati osztályon dolgozó másik orvos, egy fiatal kolléga bejelentette, hogy március 1-től elmegy Franciaországba, ahol a jelenlegi fizetése tizenegyszeresét fogja megkeresni.

„Ekkor a korábbinál még intenzívebb keresgélésbe kezdtem, hogy kit tudok idehívni, egyezkedések, telefonálások, keresgélések zajlottak. És ekkor döbbentem rá, hogy hiába jön ide egy kolléga, én akkor sem fogom tudni ezt továbbvinni. Ahogy a lemondásomban is megfogalmaztam, a fizikai és pszichikai tűrőképességem határára jutottam, ezt nem bírom tovább csinálni. A 38 ágy és a rendelő szerint összesen kilenc és fél poszt kellene legyen, ennyit kellett volna vinni, és még pluszba a tbc-program megyei koordinálása. És ha én fáradt vagyok, és rosszul döntök, tévedek, akkor itt nem egy darab fával dolgozok, hanem betegekről van szó” – mondta az orvos. Rámutatott, nemcsak ő volt ebben a helyzetben, hanem a fertőző betegségek osztályán is hasonló a helyzet, ahol dr. Ambrus Irén osztályvezető főorvos szintén egyedül dolgozik.

A somlyói kórház helyzetének megoldatlansága és az orvoshiány mellett dr. Gagyi Lídia szerint számos további probléma is van az egészségügyi rendszerben: „Hatalmas lett az adminisztrációs munka, mindenki túlterhelt.  Most ez nincs, most az van elfogyva, most ezt kellene, de nem lehet. Nagyon neház  körülmények között kell a másik ember egészségéért küzdeni.” A tüdőgyógyászati osztály volt vezetője ugyanakkor kiemelte, mégsem rossz szájízzel és megkeseredve távozik a rendszerből, mert úgy érzi, hogy teljes erőbedobással végezte a munkáját, amíg bírta. „Nem dicsekedni kívánok, de vannak olyan statisztikák, amelyek magukért beszélnek, így például, hogy évek óta Hargita megyében van a legkevesebb tbc-s beteg. Ebben benne van egy egész hálózat kemény munkája, és nagyon remélem, hogy ezt tovább tudják vinni. És persze minden egyes ember, akit meggyógyítasz, akihez egy jó szót tudsz szólani, az mind sikerélmény is lehet” – hangsúlyozta a tüdőgyógyász. Elmondta, a kollégáival megtartott búcsúrendezvényen azt tanácsolta a maradóknak, hogy figyeljenek oda a sikerekre és a pozitív élményekre, hisz a mindennapi rutinba süllyedve, ezek mellett legtöbbször elrohannak.

Biztosítva van az osztály ellátása

Bedolgozói szerződést kötöttek egy szakemberrel, így megoldották a tüdőgyógyászati osztály működését – közölte Demeter Ferenc, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház menedzsere. Elmondta, van még osztály a kórházban, amelynél szintén egy-egy orvos dolgozik, így a fertőző betegségek osztálya és az onkológia is, ahol szintén lehetnek gondok, ha az orvos ott is esetleg nyugdíjba vonul. A helyzet megoldására folyamatosan igyekeznek fiatal orvosokat Csíkszeredába hívni, és vannak is fiatalok, akik jönnének – mondta a menedzser. Dr. Gagyi Lídia távozásával kapcsolatosan kifejtette, nem örültek a doktornő nyugdíjazási kérésének, mert szaktekintély a szakmájában, és a távozása sem a kórháznak, sem az egészségügyi közösségnek, sem pedig a betegeknek nem jó, de elfogadták a döntését.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 08., kedd

Költözési hullám Csíkszeredában: több intézmény is új otthonba kényszerül a felújítások miatt

Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.

Költözési hullám Csíkszeredában: több intézmény is új otthonba kényszerül a felújítások miatt
2025. július 05., szombat

Ezer székely leány és még annál több

Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.

Ezer székely leány és még annál több
Ezer székely leány és még annál több
2025. július 05., szombat

Ezer székely leány és még annál több

2025. július 05., szombat

András Mihályt tüntette ki Pro Urbe díjjal Csíkszereda

Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.

András Mihályt tüntette ki Pro Urbe díjjal Csíkszereda
2025. július 05., szombat

Jól halad a tanuszoda építése Csíkszentkirályon

Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.

Jól halad a tanuszoda építése Csíkszentkirályon
2025. július 05., szombat

Összegyűlt már az „ezer székely leány” – fotók

Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.

Összegyűlt már az „ezer székely leány” – fotók
2025. július 05., szombat

Az első Ezer Székely Leány Napja a korabeli sajtóban

Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.

Az első Ezer Székely Leány Napja a korabeli sajtóban
2025. július 04., péntek

Útlezárásokra lehet számítani szombaton Csíkszeredában

Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.

Útlezárásokra lehet számítani szombaton Csíkszeredában
2025. július 04., péntek

Nincs pályázati lehetőség, használatlanul állnak a volt kerámiagyártó műhelyek

Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.

Nincs pályázati lehetőség, használatlanul állnak a volt kerámiagyártó műhelyek
2025. július 03., csütörtök

Bach ünnepe Csíkszeredában: jön a Régizene Fesztivál 17 koncerttel, 250 fellépővel

Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.

Bach ünnepe Csíkszeredában: jön a Régizene Fesztivál 17 koncerttel, 250 fellépővel
2025. július 03., csütörtök

Közel hatmillió lejből újítják fel a csíkszeredai Nagy Imre-iskola udvarát

Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.

Közel hatmillió lejből újítják fel a csíkszeredai Nagy Imre-iskola udvarát