Fotó: Kristó Róbert
Megszűnt Hargita megyében a kérődző állatokat érintő, múlt hét folyamán érvénybe léptetett szállítási korlátozás. Ezzel együtt a rendőrség és az állat-egészségügyi hatóság fokozottan ellenőriz minden állatszállítmányt, illetve erre alkalmas járművet.
2014. szeptember 02., 19:042014. szeptember 02., 19:04
Arról már korábban beszámoltunk, hogy az országban mintegy két héttel ezelőtt azonosították először azt a kérődző állatokat megtámadó vírust, amely az úgynevezett kéknyelv nevezetű betegséget okozza. A fertőzés komoly gazdasági károkkal jár, a beteg állatok legnagyobb része ugyanis elpusztul.
„Hargita megyét, akárcsak a többi erdélyi megyét is, fertőzésmentessé nyilvánították. Éppen ezért az állatmozgatásokat érintő korlátozást feloldottuk” – tájékoztatott Püsök László. A Hargita Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság szóvivője elmondta, ezzel párhuzamosan, egy korábban megkötött egyezség értelmében, a rendőrség és a hatóság szakemberei minden állatszállítmányt, illetve erre alkalmas járművet folyamatosan átvizsgálnak, úgynevezett ellenőrző pontokat azonban nem állítottak fel. Püsök kiemelte, a fertőzési gócpontoknak számító területekről tilos kérődző állatot szállítani az ország bármely területére, onnan származó, állatszállításra alkalmas jármű sem lépheti át a megyehatárt megfelelő fertőtlenítés hiányában.
Teljes állatállományokat is el kell pusztítani
A Mediafax hírügynökség szerint Buzău megyében közel félszáz fertőzésgóc létezik tucatnyi községben, ahol hetven beteg állatot tartanak nyilván. Buzău megye után a betegség a szomszédos Vrancea megyében, majd Prahova megyében is megjelent. A gazdák attól tartanak, hogy akár a teljes állatállományokat is el kell pusztítani, mert a betegséget szúnyogok terjesztik, így könnyen terjed. Szakemberek szerint amennyiben a fertőzésgócok száma nem nő, akkor is legalább néhány ezer állatot kell megsemmisíteni, ősszel pedig a szúnyogok eltűnésével a fertőzésgócok maguktól is felszámolódnak.
Háromszéken fokozottabban ellenőriznek
Mint arról a Krónika is beszámolt, Háromszéken a Moldva felőli megyehatárokon, így Ozsdolánál, Berecknél és a Bodzaforduló melletti Zabratónál ellenőrző pontokat állítottak fel. A rendőrség segítségével megállítják azokat az autókat, melyek állatokat szállítanak. Az élő állatokat nem engedik be a megyébe, az üres kocsikat, melyekben korábban állatok voltak, fertőtlenítik, szúnyogirtóval permetezik. Az állat-egészségügyi felügyelők a legelőről lehajtott állatokat sem engedik be Háromszék területére. Az erdélyi megyéket fertőzésmentesnek nyilvánították, s míg az ország dél-keleti részén az exportot leállították, ez a megszorítás az erdélyi megyékre egyelőre nem vonatkozik. A lázas állapottal kísért kéknyelvűség a kérődző állatok emésztőrendszerét, nyelvét, valamint izomzatát támadja meg. A lázzal, fekéllyel járó fertőzést rovarok terjesztik, veszélyt jelent a szarvasmarha- és a juhállományra, az embert azonban nem fertőzi meg.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!