Fotó: Kristó Róbert
Bár a felújítási tervek már 2008-ban elkészültek, csak most szereztek forrást a csíkszeredai Zakariás-házként ismert, közel százéves műemlék épület részleges rendbetételére. A tulajdonos AREX FM Ingatlanhasznosító Kft. közel 200 ezer eurót költ első körben a felújításra.
2014. november 18., 21:442014. november 18., 21:44
2014. november 19., 11:002014. november 19., 11:00
Az 1900-as évek elején épült Zakariás-ház felújításához október elején láttak hozzá a székelyudvarhelyi Kvadrum Axis kft. kivitelező cég munkatársai. A csíkszeredai műemlék épület belső udvarában felállított állványokon zajlik a munka. Többek között a külső és belső homlokzatot újítják fel, megerősítik az épület tartószerkezetét, rendbe teszik a tetőzetét és a teljes földszintet – sorolta Zayzon Kolos, az AREX FM Ingatlanhasznosító Kft. igazgatója. Tőle tudtuk meg, hogy korszerűsítik a fűtés- és villanyhálózatot is.
Mint megtudtuk, a földszinten lévő két helyiséget kereskedelmi felületté alakítják, egyik felén üzlethelyiséget, másik oldalán pedig vendéglátó-egységet képzeltek el. Ugyancsak a földszinten lenne egy felújított irodahelyiség.
2008 óta vártak a felújításra
„Mi az ingatlanok hasznosításával foglalkozunk. Nagyobb részben városközponti műemlék épületeket vásárolunk. Fontos számunkra az erdélyi műemlékek megmentése, vannak ingatlanjaink Kolozsváron, Marosvásárhelyen, Kézdivásárhelyen, Nagykárolyban és Csíkszeredában is” – sorolta az igazgató. Ilyen Csíkszeredában a Zakariás-ház is, amely 2008-ban került a cég tulajdonába. Még akkor elkészültek a felújítási tervek, és a szakhatóságtól is megkapták az építkezési engedélyeket. „Sajnos a válság lefékezett bennünket, és csak most jutottunk oda, hogy annyi pénzünk legyen, hogy nekifogjunk.” Jelenleg 200 ezer euró áll rendelkezésükre, ez az összeg viszont nem elég a teljes felújításra. Az emelet tatarozását csak további források bevonásával tudják a későbbiekben megvalósítani. Egyelőre a földszinten és a homlokzaton dolgoznak, ezeket a munkákat pedig hat-nyolc hónap múlva tervezik befejezni.
Az 1900-as években épülhetett
Arról már év elején írtunk, hogy ráfér a szecessziós stílusjegyeket hordozó, U alakú emeletes házra az alapos tatarozás, hiszen romos képet mutatott az épület a város központjában. A Gál Sándor utcára néző földszinti kirakatok üvegeit betörték, hajléktalanok tették tönkre a régi csempekályhákat. A közel százéves épületet a csíkszeredaiak Zakariás-házként ismerik, ugyanis a szépvízi származású örmény ügyvédek, a Zakariás testvérek építtették az 1900-as években. Nem tudni pontosan az építés dátumát, és azt sem, hogy kik tervezték, építették, feltehetően nem helyi mesteremberek. A ház első felében egykoron üzletek működtek, a hátulsó két szárnya lakóházként funkcionált. 1980-tól a tanulók iskolán kívüli tevékenysége zajlott benne, Tanulók Házaként működött. 2005-ben visszaszolgáltatták a Zakariás testvérek leszármazottainak, majd 2008-ban megvásárolta a már említett marosvásárhelyi ingatlanhasznosító vállalkozás.
„Sok mindent lehetne tenni”
Albert Sándort, Csíkszereda főépítészét megkérdeztük, támogatják-e valamilyen formában a magánkézben lévő műemlék vagy műemlékzónában lévő épületek felújítását. A városháza munkatársa elmondta, sajnos nincs arra programjuk, sem tanácshatározatuk, hogy támogassák az ilyen jellegű építkezéseket. „Elvileg sok mindent lehetne tenni, gyakorlatilag programot kellene rá kidolgozni és megteremteni a törvényes feltételeket. Kellene egy tanácshatározat arra, hogy az építkezési engedély illetékét teljesen vagy részben el lehessen engedni a műemlék épületek esetében” – véli Albert. Azt viszont kissé utópisztikusnak tartja, hogy közpénzt a városkép szempontjából fontos beruházásokra áldozzanak. „Egyelőre a normális építkezési fegyelem betartásával is problémák adódnak néha” – fogalmazott a főépítész.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!