Faluőrség: a kötelező közbiztonsági szolgálat

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

A hatályos törvények értelmében a községek önkormányzatainak egyik kötelessége, hogy megfelelő képesítésű személyzettel biztosítsák a település éjszakai őrzését. A csíkszéki falvak egy része ragaszkodik ahhoz, hogy helyi munkaerővel oldják meg az éjszakai járőrözést, míg máshol magáncégek tapasztalt szakembereire bízzák a felügyeletet.

Pinti Attila

2013. március 11., 18:392013. március 11., 18:39

2013. március 11., 19:332013. március 11., 19:33

A szabályozás ellenére tavaly szerződést bontottak a csíkszentdomokosi faluőrséget ellátó személyekkel, mivel Ferencz Alajos polgármester szerint „egyáltalán nem volt hatékony a működésük”. A községvezetés idén nem is tervezi a civil szolgálat újraindítását, ennek fő oka, hogy nincs, ahonnan előteremteni rá a pénzt. A helység fölötti „őrködésről” így jelenleg a tűzoltóság állandó ügyelete gondoskodik.

Előnyben a helyi munkaerő

Csíkdánfalván az önkormányzat két éjjeli és egy mezőőrt fogadott fel, akik a hét minden éjszakáján járják a község utcáit. Ugyancsak az éjjeli őrség szakmai követelményeinek megfelelő helybéli munkaerőt alkalmaztak Csíkcsicsóban. Lutz Levente alpolgármester elmondta, a két férfi naponta váltja egymást, munkaidejük pedig este tíztől reggel hatig tart.

Csíkszépvízen a közelmúltban váltottak éjjeli őrt, miután a régi foglalkoztatott nyugdíjba ment – az éjszakai események felügyeletével egy fiatal férfit bíztak meg. Csíkkozmáson és Lázárfalván ugyancsak egy-egy önkormányzati alkalmazott „strázsál”.

Őrző-védő cégekkel a közbiztonságért

Nyolcórás éjjeli szolgálatra kötött szerződést a csíkszentkirályi önkormányzat egy – szintén helyi – őrző-védő vállalkozással. Székely Ernő polgármester úgy véli, jelentős előnyt biztosít a falunak az, hogy a cég külön autót biztosított járőrének, noha a település egy ember általi teljes lefedése így is vállalhatatlan feladat. „Tervezzük, hogy a falu főbejárataihoz térfigyelő kamerákat telepítünk, majd azokat lehetőségeinkhez mérten bővítjük” – osztotta meg a jövőbeli elképzeléseket Székely.

Immáron öt éve, hogy „a jól bevált szokásokat folytatva” idén is magáncégre bízták a járőrszolgálati feladatok ellátását Csíkszentimrén – tudtuk meg Kencse Előd polgármestertől. A szerződéskötés egyik kitételeként szerepelt, hogy helyieket segítve szentimrei munkaerővel működtessék az őrséget.

Csíkszentgyörgyön este nyolc órától reggel hatig tart az őrző-védő cég alkalmazottjának munkaideje. A biztonsági szolgálat embere folyamatos összeköttetésben áll az iskolák és a községháza riasztórendszereivel, így ha jelzés érkezik, azonnal értesíti a polgármestert.

György József, a település irányítója maradéktalanul elégedett a szolgáltatással, igaz, a nagyobb nyugalom érdekében még egy járőröző személyre nagy szükség lenne. „A nyári és őszi hónapokban a mezőn van nagyobb mozgás, oda kellene egy embert átirányítani, hogy a lopások, dézsmálások számát csökkenteni lehessen” – közölte.

Hargita Megye Tanácsának őrző-védő közszolgálatát veszi igénybe a csíkszentsimoni önkormányzat. Csatószegen és a községközpontban külön-külön éjjeliőrök biztosítják a nyugalmat. Kászonaltízen a községvezetés és egy magánvállalkozás közötti megállapodás nem tér ki az éjjeliőrök létszámára. András Zoltán polgármester arról tájékoztatott, a biztonsági szolgálat – az igénybevételek számának függvényében – maga dönthet arról, hány embert kíván bevonni a falufelügyeletbe.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei