
Fotó: Thomas Campean
Nem voltak útlezárások, autóbalesetek, de jelentősebb áramkimaradást sem okozott a hétvégi havazás Hargita megyében. Noha enyhének mondható a tél, azért nem voltak teljesen tétlenek a csúszásmentesítéssel megbízott cégek, hiszen az éjszakai fagyok miatt többször is szórni kellett az utakat.
2016. január 18., 15:592016. január 18., 15:59
2016. január 18., 16:042016. január 18., 16:04
Az útkarbantartók éberek voltak a hétvégén – csúszásgátló anyagot szórtak, ahol erre szükség volt –, így nem okozott különösebb fennakadásokat a havazás a Hargita megyei utakon – tudtuk meg Incze Csongortól, a Hargita megyei önkormányzat alelnökétől. Mint mondta, hétfőn egyik illetékes vállalat sem számolt be járhatatlan utakról, minden település megközelíthető volt. „Ha gond van, azt rögtön kötelesek jelezni” – tette hozzá Incze.
Ám attól még, hogy a korábbiakhoz képest gyengébb télnek számít az idei, többször is szórni kellett az utakat csúszásgátló anyaggal, hiszen helyenként vékony jégréteg képződött az aszfalton az éjszakai, hajnali fagyok miatt. E tekintetben Udvarhelyszéken kritikusabb helyszínnek számít a Kénosi-tető, a Libán-tető, illetve Székelyvarság környéke.
„Az útkarbantartók időnként terepszemlét tartanak az egyes szakaszokon, és ahol szükséges, ott akcióba lépnek” – magyarázta az alelnök, hozzátéve, hogy az ilyen jellegű ellenőrzések száma nincs szabályozva a megyei önkormányzat által, erről a cégek döntenek.
Egyetlen olyan közúti balesetet sem jeleztek a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányságnál, amely közvetlenül az elmúlt hét végi havazáshoz köthető – közölte Gheorghe Filip hatósági szóvivő. Rámutatott, Csíkszeredában ugyan volt két kisebb autóbaleset, ám ezeket ittas sofőrök okozták. A szóvivő ugyanakkor nem zárta ki annak lehetőségét, hogy kisebb koccanások történtek a megye útjain, melyekben csak anyagi kár keletkezett, így ezeket nem jelentették a hatóságoknak.
Antal Imre, az Electrica Rt. Hargita megyei kirendeltségének vezérigazgatója lapunknak elmondta, Udvarhelyszéken egyáltalán nem voltak áramkimaradások a havazás miatt. Csíkszéken is csak néhány esetet jegyeztek, de ezek nem voltak kiterjedt meghibásodások, csak egyes háztartásokat érintettek. A problémákat már a hét végén megoldották.
Tájékoztató megbeszélésre hívja a lakosságot Gyergyóalfalu községvezetése az autópálya-beruházással kapcsolatban. Az esemény január 22-én, csütörtökön 12 órára van meghirdetve a helyi kultúrház színháztermébe.
Noha hosszú sorok nem alakultak ki, folyamatos a forgalom a gyergyószentmiklósi polgármesteri hivatal adóosztályának pénztáránál. Január 15-től lehet befizetni a 2026-os évi helyi adókat.
Idén is ünnepi gálaműsorral köszöntik a Magyar Kultúra Napját a Gyergyói-medencében. Az eseménynek ezúttal a ditrói Kőrösi Csoma Sándor Művelődési Ház ad otthont január 18-án, vasárnap 18 órától.
Idén is folytatják a Tarisznyás-estek sorozatát Gyergyószentmiklósón a Tarisznyás Márton Múzeumban.
Gyergyószentmiklós viseli Magyarország külhoni ifjúsági fővárosa címet idén, amelyet Cegléd testvérvárossal párban nyert el. A kitüntetéssel járó 100 millió forintos támogatás konkrét fejlesztéseket hoz: például ifjúsági központ épül.
Súlyos tűzesethez riasztották a tűzoltókat: Salamáson lángra kapott a helyi rendőrőrs épülete. A tűz az épület tetőszerkezetét és a manzárdot érinti, mintegy 200 négyzetméteres felületen.
Egy lángoló mezőgazdasági épülethez riasztották szerdán reggel a tűzoltókat Gyergyóremetére: egy nagyméretű istálló gyulladt ki egy farmon. Szerencsére sem emberi sérülés nem történt, sem állatokban nem esett kár.
A lakosság kisebb arányban volt jó adófizető, a cégeknél viszont jelentős adósságcsökkenés történt 2025-ben Gyergyószentmiklóson. A 2026-os évre vonatkozó helyi adók és illetékek befizetése január 15-től lehetséges a városban.
Turisztikai Desztináció Menedzsment alapításával tenné ismertebbé, vonzóbbá a városi és gyilkostói vendéglátóhelyeket, valamint a turisztikai kínálatot Gyergyószentmiklós. Az új évtől bevezetett idegenforgalmi illeték teremti meg ehhez az alapot.
Teljesen lezárták a forgalmat a 12C jelzésű országút Gyergyószentmiklós és Gyilkostó közötti szakaszán szombat reggel, miután az erős havazás miatt az úttestre dőlt egy fa.
szóljon hozzá!