Fotó: Iochom Zsolt
Népes közönség előtt lépett színpadra a XXI. pünkösdi Csűrdöngölő gyermek és ifjúsági néptánctalálkozó negyven néptáncsoportjának közel ezer fiatal fellépője pénteken Csíkszeredában.
2012. május 27., 08:332012. május 27., 08:33
Az András Alapítvány által félévente megszervezett rendezvény olyannyira kinőtte magát az évek során, hogy idén közel 60 csoport jelezte részvételi szándékát. A szervezők nem tudtak volna ennyi fellépő számára helyet biztosítani, ezért összefogást szorgalmaztak a települések és néptánccsoportok között, lépjenek együtt színpadra, ezzel adva mindenki számára lehetőséget a bemutatkozásra.
A pünkösdi Csűrdöngölő során a fiatalabb korosztály mutathatta be a megtanult néptáncokat, emellett a Székelyföld Napok rendezvénysorozat részeként régi mesterségekkel ismerkedhettek meg, és ki is próbálhatták azokat. „A rendezvény kiváló alkalom arra, hogy a gyermekek, akik ismerik és ápolják hagyományaikat, bemutatkozhassanak a nagyközönség előtt, egyben lehetőségük van az ismerkedésre, vetélkedésre, közös mulatságra” – véli András Mihály, a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes vezetője.
A megyeháza oszlopterében megrendezett rendezvényre Hargita Megye Tanácsának Összetartozunk elnevezésű szórványprogramja jóvoltából a Temes megyei szórványból is érkezett négy néptánccsoport: a Szederinda, a Csűrdöngölő, az Eszterlánc, valamint a Bóbita néptánccsoport.
A következő néptánctalálkozót novemberben, az András-napi bál keretében tartják.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!