Nem felelnek meg az ivóvizekre vonatkozó jogszabály előírásainak a Csíkszéken található Piricskei és úgyneveztett Lina-kanyari források vizei – derül ki a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) Fenntartható Biotechnológiák mester szakos hallgatóinak vizsgálati eredményeiből. A felsőoktatási intézmény csapata figyelmeztető táblákat helyezett ki a helyszínekre hétfőn délután.
2016. október 03., 21:372016. október 03., 21:37
A Csíkszéken található Piricskei-, Lina-kanyari forrásokból, illetve a Somlyói-borvízforrásból vett minták alapján végeztek mikrobiológiai vizsgálatokat a Sapientia EMTE Fenntartható Biotechnológiák mester szakos hallgatói. A szeptember végi kutatás dr. Máthé István, a környezetmérnők szak oktatójának felügyelete alatt zajlott.
A vizsgálatok alapján egyértelműen kijelenthető, hogy a Lina-kanyari (Nagy-kanyarban lévő) és a Piricskei-forrásvízben is fekális eredetű baktériumok (Escherichiai coli – kólibacilus, fekális Enterococcus baktériumok) mutathatók ki nagy számban. Így e források vize nem iható, nem felelnek meg az ivóvizekre vonatkozó, 2002-ből 458-as számú törvény előírásainak – szögezte le lapunknak az egyetemi oktató. Mint mondta, az említett baktériumok elsősorban gyomorrontást, hasmenést okozhatnak. Hozzátette, a Somlyói-forrás vizének minősége viszont megfelelőnek bizonyult, mivel higéniai-bakteriológiai szempontból fontos mikroorganizmus nem volt kimutatható benne.
A hallgatók az év korábbi szakaszaiban is végeztek elemzéseket az említett forrásvizekből. Eredmények tekintetében a Somlyói-forrás vize korábban is megfelelőnek bizonyult, viszont a Lina-kanyari viz nemrég is tartalmazott fekális eredetű mikroorganizmusokat. Egyértelmű, hogy gyakran szennyezett vízről van szó – hívta fel a figyelmet Máthé István. „Sajnos azóta sem tettek ki figyelmeztető táblákat az illetékesek a környékre, hogy a víz nem iható. Ottjártunkkor embereket tanácsoltunk el a forrásvíz fogyasztásától” – jegyezte meg Máthé. Hozzátette, mint jelen vizsgálat során kiderült, a Piricskei-forrás víze sem iható, legfeljebb felfőzés után. „Ottjártunkkor legalább három autó volt a helyszínen, az emberek tucatjával töltötték meg palackjaikat” – mesélte az oktató. Mindemellett elmondta, a kutatás nyomán az egyetem Go Green programjának képviselői a Zöld SzékelyFöld egyesülettel közösen a hétfőn figyelmeztető táblákat helyeztek ki a Piricskei és a Lina-kanyari források vizéhez. Tervezik, hogy jövő héten kitisztítják és fertőtlenítik az említett a forrásokat, majd utána újra megvizsgálják.
A mikrobiológiai vizsgálatokon túl vízkémiai méréseket is végeztek a hallgatók. Ezek alapján elmondható, hogy a Lina-kanyari és Piricskei-víz bár megfelel az ivóvizekre előírt határértékeknek, viszont e felszíni eredetű vizeknek alacsony a sótartalma és keménysége. Ettől még iható lehet egy víz, de a szakemberek nem ajánlják, hogy nagyon alacsony sótartalmú és keménységű vizeket hosszú ideig fogyasszunk. Az ilyenek ugyanis értékes ásványi anyagokat vonhatnak el a szervezettől – mutatott rá az egyetemi oktató. Hangsúlyozta, az a megfelelő, hogy ha időnként változtatjuk az általunk fogyasztott forrás- és ásványvizeket vagy palackozott vizeket, mert mindeniknek más az összetétele, így változatos lehet a szervezetbe bekerülő ásványanyag-tartalom.
Go Green program
A múlt heti kivizsgálás a Biomérnöki Tanszék által indított Go Green nevű program keretében zajlott. A laborgyakorlatokon kívül a Go Green program keretében a környezetmérnök szakos hallgatók széles körben fogyasztott kútvizeket és ásványvizeket vizsgálnak. E program fő célja, hogy egyrészt a programba bekerülő ösztöndíjas diákok megtanulják az ivóvizek mikrobiológiai és kémiai vizsgálatának módszereit, az eredmények feldolgozását és értelmezését, másrészt pedig hogy olyan vizsgálatok és eredmények szülessenek, amelyek hasznosak, illetve a szélesebb közönséget is érdekelhetik.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
szóljon hozzá!