Évről évre csökken a házasságkötések száma Csíkszeredában: míg 2014-ben 244, tavaly pedig 176, idén már csak 164 pár kelt egybe. Csütörtökig összesen 319 gyermeket anyakönyveztek a megyeszékhelyen.
2016. december 30., 10:242016. december 30., 10:24
A csíkszeredai városháza által rendelkezésünkre bocsátott anyakönyvi adatokból kiderült, 2016-ban (csütörtökig) 319 gyermek született, illetve november végéig 239 haláleset történt Csíkszeredában. A 164 házasságkötés közül a nevek alapján 116 magyarok között köttetett, 29 vegyes házasság volt, illetve 19 román felek között jött létre. A legtöbben, szám szerint 38 pár augusztusban házasodott össze, a másik véglet pedig január, akkor csupán egyetlen lakodalmat tartottak. Áprilisban iktatták a legtöbb születést, abban a hónapban 33 kisbabát anyakönyveztek.
Utánajártunk, hogy a keresztnevek közül melyek voltak a legnépszerűbbek a 2016-os évben. A fiúnevek közül idén legtöbben a Balázs keresztnevet választották, a lányok esetében pedig három név holtversenyben végzett az első helyen: a legtöbben az Alíz, Anna és Eszter neveket választották. A fiúk esetében továbbá a Dávid, Mátyás, Bence és Patrik nevek a legkedveltebbek, a lányoknál pedig a Krisztina, az Ágnes és a Boróka.
A román szülők által leginkább kedvelt fiúnév az Andrei, de népszerű a David és a Cristian is. A lánynevek közül a Ioana és a Sofia, utánuk pedig az Andreea és a Maria a legnépszerűbb.
Érdekességnek számít, hogy egyre kevesebben adják ugyanazokat a neveket gyermekeiknek, hiszen 210 különböző keresztnév szerepel a listán, de ezek közül 129-et csak egyetlen alkalommal választottak a szülők. Akadnak, akik a régi ősmagyar vagy a ritkábbnak számító neveket kedvelik, ezért keresztelték kisbabájukat Kende, Kund, Tas, Koppány, Villő és Vajk nevekre, de az Angyalka, a Bianka, a Flóra, a Lívia és a Kincs is előfordult az újszülöttek nevei között.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!