Fotó: Kristó Róbert
Habár meglehetősen hiányos a rákosi önkéntes tűzoltó-alakulat eszközkészlete, a tűzoltók mégis folyamatosan gyakorlatoznak, oltanak. A pályázati úton beszerzett eszközök után nemsokára tűzoltóautót kapnak, sőt tűzoltószertárt is építenek számukra.
2014. szeptember 11., 19:152014. szeptember 11., 19:15
2014. szeptember 18., 10:312014. szeptember 18., 10:31
Csíkrákos 2004-es önállósulása óta működik önkéntes tűzoltó-alakulat a településen. Az akkori csapatot 2008-ban szervezték újra, és azóta egy huszonnyolc fős lelkes csapat tevékenykedik – köztük Császár Attila helyi polgármester. Az önkéntesek között többen is szakképzettek, a tűzoltóknál végezték a katonaságot, emellett négyen rendelkeznek a tűzoltóautó vezetéséhez szükséges jogosítvánnyal – tudtuk meg Vizoli Miklóstól. A tűzoltó-alakulat egyik tagja, aki a település alpolgármestere is, hozzátette, egyelőre önkormányzati alakulatként dolgoznak, de már gondolkodnak egy tűzoltó-egyesület létrehozásán is a fejlesztési, pályázati lehetőségek egyszerűbb kihasználása érdekében.
Tűzoltóautó nemsokára
Jelenleg nem áll tűzoltóautó az alakulat rendelkezésére, de az ígérek szerint egy hónapon belül Magyarországról kapnak egy IFA típusú autót, amellyel riasztás esetén kétezer liter vizet tudnak majd szállítani. A tűzoltó kiemelte, az autó megérkezése azért is nagyon fontos, mert általa már a helyszínre érkezés pillanatától tudnak oltani – addig is, amíg rácsatlakoznak a legközelebbi tűzcsapra. Továbbá hangsúlyozta, a község teljes területén kétszáz méterenként vannak elhelyezve a tűzcsapok, sőt a helyi polgármesteri hivatal és a közbirtokosságok jóvoltából a templomnál is van elérhető vízforrás, ez pedig jelentősen megkönnyíti a tűzoltók munkáját.
Szertárra még várni kell
Egyelőre tűzoltószertárral sem rendelkezik a rákosi önkéntes alakulat, a meglévő eszközeiket a helyi önkormányzat kazánházában tartják. Ennek a kérdésnek a megoldásában is a helyi önkormányzattól és közbirtokosságoktól kapnak segítséget, ugyanis már folyamatban van a megépítendő szertárhoz szükséges dokumentáció összeállítása. A tervekben egy, két bejáróval rendelkező épület szerepel, amely a polgármesteri hivatal mögötti udvaron épülne fel, az egyik épületszárnyban tartanák a tűzoltóautót, a másik részét szertárként használnák – vázolta a terveket Vizoli.
Felszerelés pályázati pénzből
A tűzoltó beszámolt arról is, hogy nemrég vették át a Csík Leader Egyesülethez benyújtott sikeres pályázatukból vásárolt áramfejlesztőt, a tíz védősisakot és a két vízszivattyút. Ezzel egészült ki az egyelőre még hiányos eszközkészletük. Legfontosabbnak a nagyon drága védőruházatok beszerzését tartják, legkevesebb hat darabra lenne szükségük azok számára, akik a tűz közvetlen közelében dolgoznak, hogy ne eshessen bajuk, ezekre viszont még várniuk kell.
Összeszokott csapat
A riasztások elsőként a polgármesterhez és alpolgármesterhez érkeznek be, ők küldik tovább a többieknek. Az önkéntesek a helyszínre sietnek, akik közel laknak a hivatalhoz, magukhoz veszik a szükséges és rendelkezésre álló eszközöket a polgármesteri hivatal kazánházából. Oltáskor a már jól bevált munkamegosztással dolgoznak, de mivel a gyakorlatok alatt mindenki kipróbál minden munkafázist, így szükség esetén a hiányzó tagokat is könnyedén helyettesíthetik – részletezte az önkéntes.
Fiatalok is csatlakoznának
A csapat tűzoltóautó hiányában nem tud versenyeken részt venni, viszont havi rendszerességgel tartanak szabadtéri gyakorlatokat. Legutóbb például valódi tüzet oltottak: egy helyi gazda által felajánlott szénaboglyát gyújtottak meg, és próbálták a lehető legrövidebb idő alatt, a leghatékonyabb módon eloltani – számolt be a tűzoltó. Megjegyezte, ezeken a gyakorlatokon több – 18-25 év közötti – fiatal is részt vesz, akik az elkövetkezőkben szeretnének csatlakozni az alakulathoz. Mostanra kialakult, hogy minden terepgyakorlat után összeülnek az alakulat tagjai egy-egy beszélgetés, „bográcsolás” erejéig, eközben pedig megvitatják a tapasztalatokat – avatott be.
Összefogás a bajban
Júliusban oltottak legutóbb, amikor egy rákosi csűrbe csapott bele a villám. A helyiek, a szomszédos falvak önkéntesei és a hivatásos tűzoltók segítségével pár órán belül nemcsak a tüzet oltották el, hanem a megsemmisült takarmány és törmelék is el volt takarítva. Vizoli kiemelte, hogy rég nem látott ilyen komoly összefogást és ilyen sok jóakaratot az emberekben.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!