Fotó: Iochom Zsolt
Emlékesttel tisztelegtek vasárnap az idén májusban tragikus körülmények között elhunyt Erőss Zsolt és Kiss Péter hegymászók emléke előtt a csíkszeredai Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium dísztermében.
2013. november 24., 20:492013. november 24., 20:49
2013. november 24., 21:022013. november 24., 21:02
Az Erdélyi Kárpát Egyesület meghívásának eleget téve a Magyarok a világ nyolcezresein expedíció-sorozat alapítói, Kollár Lajos és Mécs László november 19-29. között tizenegy állomásos emlékkörutat tartanak a Hópárduc tiszteletére azokon a helyszíneken, ahol az elmúlt évek során beszámolt Erőss Zsolt sikeres csúcshódításairól.
2006 és 2013 között a tizennégy nyolcezer méter feletti csúcs közül tizenkettőt sikerült meghódítania a Magyar Himalája Expedícióknak, amelyekben oroszlánrészt vállalt Erőss Zsolt, úgy is mint alapító tag, de úgy is, mint a legtöbb csúcs megmászója. A Hópárduc tíz nyolcezres csúcsot hódított meg, ebből kettőt műlábbal. Az expedíciók során készült fotókat, kisfilmeket vetítették le az est folyamán, így az érdeklődők betekintést nyerhettek a hegymászók mindennapjaiba, jobban megismerhették Erőss Zsolt élettörténetét, eddig nem látott képsorokból. A látottakat a két magyarországi vendég kommentálta.
Az 1968-ban Csíkszeredában született hegymászó 2013. május 21. körül tűnt el az India és Nepál határán lévő Kancsendzönga 8586 méter magas csúcsának meghódítása után. Ő volt az első magyar, aki 2002-ben feljutott a világ tetejére, a 8848 méteres Mount Everestre. Tiszteletére július 8-án emléktáblát avattak a Békás-szorosban lévő Oltár-kő tetején, ugyanakkor az idei csíkszeredai városnapok alkalmával a sportcsarnok felvette az Erőss Zsolt Aréna nevet.
Az emlékkörút hétfőn Székelyudvarhelyen (Mozi), kedden Gyergyószentmiklóson (Salamon Ernő Gimnázium díszterme) szerdán pedig Marosvásárhelyen (Bod Péter Diakóniai és Tanulmányi Központ) folytatódik. Az előadások valamennyi helyszínen 18 órakor kezdődnek.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!