Újonnan alakult, illetve már több éve működő kórusok egyaránt megtisztelték jelenlétükkel a Csíkszentimrén múlt szombaton megtartott egyházi kórustalálkozót. „Az idei találkozón több mint 280 személy vett részt, akik fenséges énekükkel dicsőítették az Urat" – számolt be az eseményről Darvas Róbert csíkszentimrei kántor, aki egyébként a legfiatalabb Alcsíkon ebben a tevékenységi körben.
2012. február 14., 17:102012. február 14., 17:10
2012. február 14., 18:332012. február 14., 18:33
Az egyházi kórustalálkozók megszervezésére évente kerül sor, minden alkalommal más település ad otthont az eseménynek. Ezúttal Csíkszentimrén volt a sor, hogy vendégül lássa az alcsíki egyházi kórusokat. „Nagy lelkesedéssel és szívünkben örömmel fogtunk hozzá a találkozó megszervezéséhez” – említette beszámolójában a kántor. Mint kifejtette, a csíkszentimrei Szent Imre 30 tagú egyházkórus tavaly csatlakozott újból a találkozók nagy családjához, így különösen nagy élménynek számított a házigazda szerepét játszani.
Darvas Róberttől megtudtuk, a szombati program szentmisével kezdődött, amelyet Ft. Csató Béla csíkszentkirályi plébános celebrált. Ezt követően id. Gál Ignác nyugdíjas kántor ünnepi beszédét hallhatták a jelenlevők, mely során visszatekintettek a szentimrei kórus több évtizedes múltjára is. A találkozó legünnepélyesebb mozzanata a kórusművek bemutatása volt. A csíkszentkirályi kórus kezdett Domahidi Zalán karvezetésével. Őket a csíkszentmártoni egyházi kórus felemelő éneklése követte, karvezetőjük Szabó Tamás kántor volt. Harmadik fellépőként a tusnádfürdői egyházi kórus örvendeztette meg a jelenlevőket. Az ő szereplésük igazán ünnepélyesre sikeredett, hiszen a lelkes csapat éppen erre az alkalomra alakult újra, ez volt az első fellépésük. A fellépők sorában a csíkszentgyörgyi kórus volt a negyedik, ők Fejér István dirigálásával adták elő műveiket, aztán a házigazdák, azaz a szentimrei kórus zárta a találkozó ezen részét, Darvas Róbert kántor vezényletével.
A kórusművek előadása után Kencse Előd csíkszentimrei polgármester, Fábián Zoltán helyi plébános, illetve Darvas Róbert köszöntötte a jelenlévőket, közösen adták át az emlékdíjakat és az emléklapokat a kórusok karvezetőjének. A program utolsó mozzanataként a találkozón részt vevő kórusok, a szentimrei kántor vezényletével közösen énekelték el a Dona Nobis Pacem kánont. „Igazán fennkölt volt ez a pillanat, hiszen a több mint 230 kórustag énekszava az egész templomot betöltötte” – emlékezett Darvas Róbert. Kiemelte, a rendezvény nem jöhetett volna létre az olyan nagylelkű támogatók nélkül, mint például a helyi polgármesteri hivatal, a csíkszentimrei közbirtokosság, Hargita Megye Tanácsa, a Hargita Megyei Művészeti Népiskola, vagy éppen az Alcsíki Kistérség Társulás. Emellett több vállalkozás és magánszemély is támogatta az eseményt.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!