Fotó: Pinti Attila
A hivatásos és önkéntes tűzoltók, civilek, katasztrófa- és polgárvédelmiek hétvégi példás együttműködése után végre csend honol a hargitafürdői Kossuth-szikla körül, hétfő délelőttre ugyanis sikerült útját állni a lángoknak.
2012. augusztus 27., 19:312012. augusztus 27., 19:31
2012. augusztus 27., 21:002012. augusztus 27., 21:00
Messziről érződik még a megfeketedett hegyoldalból áradó jellegzetes szag, ám a szénné égett fadarabok közül már csak itt-ott száll fel a füst, a helyszínen maradt katonai és csicsói önkéntes lánglovagok is megkönnyebbülve tartották szemmel az elpusztult részeket. Két tűzoltóautó és az őket vízzel ellátó tartályos traktorok azért készenlétben állnak, mert a hamuval borított felszín alatt a forró talaj továbbra is veszélyesnek számít.
„Az esőt várjuk, hogy hazamehessünk pihenni” – mondták a Kossuth-szikla piricskei oldalánál terepszemlét tartó önkéntesek, akik közül többen már napok óta nem jártak otthon. Mint elmondták, a tüzet vasárnap délutántól két buldózer segítségével tudták megfékezni, amelyek több kilométer hosszan, az érintett területet teljesen körülzárva egy széles sávot alakítottak ki. „Voltak nehéz pillanatok vasárnap is, egyszer csak azt vettük észre, hogy a lángok magasan átcsaptak a sávon és belekaptak egy új erdőrészbe, szerencsénkre a közelben volt az egyik munkagép, és hamar új csapást vágott, ami aztán meg tudta fogni a tüzet” – mesélték a jelenlévők. Hétfőn késő délután végül az eső is megjelent.
„A tűz oka egyelőre ismeretlen, a feltételezések szerint egy kiránduló által eldobott cigarettacsikk lobbanthatta be a száraz aljnövényzetet, de erre vonatkozó hivatalos információkkal csak az alapos vizsgálatok után szolgálhatunk” – tájékoztatott Alina-Maria Ciobotariu, a tűzoltóság szóvivője.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!