Fotó: Kristó Róbert
Jótékonysági koncertekből és színházi előadásokból próbál pénzhez jutni a csíkszeredai Szakszervezetek Művelődési Háza vezetősége, hogy ki tudja fizetni a felgyűlt tartozásokat. Elsőként a Bojtorján zenekar tart ilyen jellegű koncertet.
2012. augusztus 21., 16:532012. augusztus 21., 16:53
2012. augusztus 21., 18:402012. augusztus 21., 18:40
„A Kájoni János Hargita Megyei Könyvtár, a UPC kábelszolgáltató pénztára és a Spiru Haret Egyetem csíkszeredai kirendeltségének kiköltözésével ezer négyzetméternyi szabad felület keletkezett a Szakszervezetek Művelődési Házában. Távozásukkal tovább csökkentek az amúgy is jelentősen megcsappant bevételeink, így a megszüntetett fűtésszolgáltatás után félő, hogy levágják a villanyt is” – kereste fel portálunkat Szederjesi Ferenc, a Szakszervezetek Művelődési Házának igazgatója. Nem sajnálkozni jött hozzánk, hanem azért, hogy elmondja, hogyan kerülné el a város – és a megye – legnagyobb kulturális létesítményének bezárását.
Bevételek koncertekből, előadásokból
„Az elmúlt napokban több jó nevű előadó és színházvezető keresett meg ajánlatával: Zorán és a Budapesti Operettszínház mellett a Szatmárnémeti Északi Színház, a marosvásárhelyi Tompa Miklós Társulás, a Kolozsvári Állami Magyar Színház és Tamás Gábor előadó is szívesen lépne fel nálunk, amennyiben fogadja a művelődési ház. Ezek a megkeresések erősítettek meg abban, hogy valamit tenni kell. A Gruppen Hecc és a Hahota társulatok, illetve a magyarországi Bojtorján, valamint a helyi Role együttes tagjai máris jelezték, szívesen tartanak jótékonysági esteket, a bevételt pedig a ház fenntartási költségeire ajánlanák” – újságolja Szederjesi, aki olyan vállalkozókat és intézményvezetőket is keres, akik egy partneri szerződés keretében áldoznának az „új kultúrotthonban” megtartandó kulturális rendezvényekre.
A művelődési ház hatezer lejes villanyszámlával van elmaradva, amit a tervek szerint a szeptember 2-ai Bojtorján-koncert 15 lejes jegybevételeiből ki is lehetne fizetni.
„Ha sikerülne a felsorolt minőségi, de ugyanakkor sok embert megmozgató rendezvényeket megszervezni, a befolyó pénzből csökkenteni tudnánk a felhalmozott, százezer lejt meghaladó fűtésszámlánk egy részét is. Számításaink szerint a huszonkét esztendőn keresztül anyagi gondok nélkül fenntartott, és csak a tavalytól veszteséges, 16 ezer négyzetméteres épületet negyvenezer euróból saját hőközponttal tudnánk felszerelni. Ezek persze távlati tervek, most az a legfontosabb, hogy a csíkiak magukénak érezzék a következő időszakban megrendezendő eseményeket, és jegyet váltsanak azokra” – mondta bizakodóan Szederjesi Ferenc.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!