Fotó: Albert Orsolya
Nyugodt lelkiismerettel, büszkén és elégedetten vonul nyugdíjba Gheorghe Pop, a Hargita megyei tűzoltóság vezetője. A július elsejétől tartalékállományba helyezett dandártábornok utolsó, kedden tartott sajtótájékoztatóján őszintén beszélt pályafutásáról, a megyei tűzoltósággal elért eredményeiről, illetve a csapatról, amely mindvégig mellette állt.
2016. július 12., 19:352016. július 12., 19:35
2016. július 15., 18:322016. július 15., 18:32
Gheorghe Pop 2001 óta irányította a Hargita megyei sürgősségi esetek felügyelőségét, korábban ő volt az egység vezérkari főnöke. Több mint 35 éve szolgál a tűzoltóságnál, átfogó tapasztalatát „neveltje” és utódja, az ideiglenesen, július 1-jétől hat hónapra főfelügyelőnek kinevezett Stelian Cimpoeșu ezredes veszi át.
„Elérkezett az idő a váltásra. Olyan szakembereket hagyok hátra, akiket motiváltam, támogattam, segítettem és képeztem. Biztos vagyok benne, hogy továbbviszik mindazt, amint együtt az elmúlt tizenöt év alatt felépítettünk” – szólt a jelenlévőkhöz a dandártábornok. Kitért arra, hogy összesen 327 olyan, szabályozó jellegű intézkedést sikerült kidolgozni, amelyek mentén működtették a Hargita megyei intézményt. „Sokan nem tudnak erről, de például békeidőben felkészülünk az esetleges krízishelyzetekre, illetve háborúkra – már ami a polgári védelmet, a szükséges mentési helyzeteket illeti” – ismertette Pop, aki nem rejtette véka alá abbeli büszkeségét sem, hogy a Hargita megyei tűzoltóságot irányítása alatt az ország legjobbjai között tartották – és tartják – számon.
A negatívumokra térve a dandártábornok a „súlyos személyzethiányt” említette. „A megyei tűzoltóság állományában több mint 550-en kellene szolgáljanak, jelenleg ez a szám alig több mint négyszáz. Még legalább száz személy hiányzik a kötelező minimális létszámhoz, ahhoz, hogy minden helyzetben hiánytalanul meg tudjunk felelni” – ismerte el. Ennek egyik oka – szerinte –, hogy amikor létrehozták a rohammentő-egységeket (SMURD), nem történt személyzetnövelés, hanem „egyszerűen innen-onnan átcsoportosították a meglévő embereket”.
A dandártábornok egyfajta személyes sikernek könyveli el azt, hogy csapatával hozzájárulhatott az önkéntes tűzoltó-egységek kialakítását célzó jogi keretek létrehozásához is. „Az önkéntes alakulatok és bevetési járműveik számát tekintve Hargita megye első az országban. Nagy megvalósítás ez, amelyben partnerek voltak az egyes helyi önkormányzatok, illetve a megyei tanács is. A statisztika igazolja létjogosultságukat: manapság az összes tűzeset mintegy harminc százalékához az önkéntes alakulatok vonulnak ki, a fennmaradó hetven százalékban közösen fékezzük meg a lángokat. Nagyon felkészült önkéntes tűzoltók szolgálnak a megyében” – méltatta „civil” társait Gheorghe Pop.
A távozó vezetőnek – egyelőre – nincsenek jövőbeli tervei. „Megléptem a katonai ranglétrai lépcsőfokait, háromszor léptettek soron kívül elő, kétszer tüntetett ki Románia elnöke, egyszer a királyi család. De mindig azt vallottam, hogy a megyei tűzoltóság érdemei nem Pop dandártábornoké, hanem mindazoké, akikkel együtt dolgoztam az évek során. Próbáltam megértetni a beosztottjaimmal, hogy ez csak csapatban működhet. Ha baj van, soha nem a bűnbakot kerestük, hanem a megoldást. Nincs annál nagyobb elismerés egy tűzoltónak, mint amikor az utca embere az egyenruháját látva tisztelettel néz rá” – osztotta meg.
Kitért a bukaresti Colectiv-tragédia utáni időszakra, amikor három hónapra a fővárosi tűzoltóság vezetését bízták rá. „Soha nem rejtettem véka alá a véleményem, és ez sokaknak nem tetszett. Volt, aki félt tőlem, és voltak, akik örültek, hogy velem dolgozhatnak” – számolt be. Távozása előtt felkérték, fél évvel hosszabbítsa meg fővárosi kiküldetését, ígéretet kapva arra is, hogy előléptetik. Nem vállalta, úgy vélte, az irányítást ideje átadnia egy fiatalabbnak.
Utódjához, Stelian Cimpoeșu ezredeshez fordulva Gheorghe Pop elmondta, „ha a tanuló nem szárnyalja túl a tanárját, az a tanárt minősíti”. Cimpoeșu a dandártábornok „hidegvérét” méltatta, olyan emberként jellemezve korábbi felettesét, aki kapkodás helyett mindig nyugodtsággal kezelte a vészhelyzeteket, és aki mindig csapatban gondolkodott. Bár július elsejétől hivatalosan megtörtént az intézmény élén a vezetőcsere, a katonai átadási ünnepséget pénteken 12 órától tartják a csíkszeredai Szabadság téren.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!