Fotó: Kristó Róbert
Még idén leszigetelhetik a felújított nagytusnádi kultúrotthont és bebútorozhatják annak nagytermét. Az előbbi munkálatot a megyei önkormányzat tartalékalapjából kiutalt, az utóbbit pedig pályázati pénzből valósítják meg. Kilenc éve tart az épület felújítása.
2014. november 04., 18:322014. november 04., 18:32
2014. november 04., 18:512014. november 04., 18:51
A tusnádi kultúrotthon szigetelésére Hargita Megye Önkormányzatának tartalékalapjából 150 ezer lejt irányoztak elő. „Jókor érkezett ez a pénz, hiszen idén sikerült a felújított épületben beszerelni a fűtőtesteket és a vízhálózatra csatlakoztatni a tűzcsapokat, amelyek a kazánház szigetelése és az épület fűtése nélkül a tél folyamán akár sérülhetnek is” – mutatott rá Ravasz József. A tusnádi alpolgármester kiemelte, a kapott összegből első lépésben egy kazánt vásárolnak, és hozzálátnak a kazánház, illetve az új épületrész szigeteléséhez. Ugyanakkor megjegyezte, fontos lenne az idén elkészült épületszárny külső és belső szigetelése előtt annak vakolását elvégezni, így a következő tanácsülésen szeretnének pénzt átcsoportosítani erre a célra.
Bútorzat pályázati pénzből
Még idén berendezhetik a művelődési ház nagytermét és ruhatárát is a Csík LEADER Egyesülethez leadott sikeres pályázatuk révén. Ezzel kapcsolatban már aláírták a kivitelezési szerződést is, így a háromszáz személy leültetésére alkalmas terembe az elkövetkező hónapokban meg kell érkezniük a székeknek, asztaloknak, fogasoknak. „A LEADER-rel nagy szerencsénk volt, mert nekünk idén már semmiképpen nem lett volna pénzünk a berendezés megvásárlására” – vallotta be az illetékes.
Közel egy évtizedes felújítás
Kilenc év szünet után idén nyártól újra szervezhettek rendezvényeket az épületben: egyelőre a közbirtokosságtól kölcsönzött asztalokkal és székekkel, de volt már lakodalom, megyei önkormányzati ülés és szüreti bál is a nagyteremben. A kultúrotthon felújítása még 2005-ben elkezdődött az egyik oldalfal újjáépítésével és a tetőzet cseréjével. Azt követően nem tudtak sikeresen pályázni, így a saját költségvetésükből és Hargita Megye Önkormányzatának évente, célirányosan kiutalt támogatásából folytatták a munkálatokat. Ravasz hozzátette, idén 180 ezer lejt kaptak a megyei önkormányzattól, így sikerült a nyár elején befejezni a meglévő épület teljes belső felújítását. Emellett egy új épületrésszel is bővítették a kultúrotthont, amelyet egyelőre csak pirosban tudtak felhúzni: abban konyha, tálaló, kazánház, valamint a színészöltöző és a mosdó kap helyet.
A tusnádi művelődési házról
A tusnádi kultúrotthont a helyi közbirtokosság építette, az államosításkor viszont a polgármesteri hivatal hatáskörébe került. A rendszerváltást követően, 1990-ben a közbirtokosság visszaigényelte az épületet, és mivel a hivatal szerette volna megtartani azt, cserébe egy másik épületet ajánlott fel, amelyben jelenleg a közbirtokosság székhelye működik. A művelődési ház belső falán volt egy – az építőknek emléket állító – kőtábla, amelyet a felújításkor kiemeltek a helyéről és megtisztítottak, a munkálatok végeztével pedig visszateszik eredeti helyére.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!