Életmentő okosóra

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Egy okosórával összekötött elsősegélynyújtó alkalmazást fejlesztett ki négy székelyföldi fiatal. Az óra főként az újraélesztéskor lehetne segítségére az elsősegélyt nyújtónak.

Péter Beáta

2016. június 01., 11:542016. június 01., 11:54

2016. június 01., 13:212016. június 01., 13:21

Szilágyi Levente, Kolumbán Álmos, Kádár Tamás Csaba és Kedves Nándor tavaly a kolozsvári Techsylvania Hackathon programozói versenyen rukkolt elő az alkalmazással, melynek célja az elsősegélynyújtásban való segítség mindaddig, amíg a mentő kiérkezik.

A csapat három tagja a Babeş-Bolyai Tudományegyetem Matematika és Informatika Karának – jelenleg – harmad éves hallgatója, a csíkszeredai Szilágyi Levente pedig egy kolozsvári szoftverfejlesztő cégnél dolgozik.

„Ezt az alkalmazást direkt a versenyre találtuk ki. Az évente megszervezett verseny programozókat szólít meg, ahová elhoznak és bemutatnak mindenféle szuper kütyüt. Maga a verseny úgy zajlik, hogy a részt vevő csapatoknak 24 óra áll a rendelkezésükre, hogy elkészítsenek egy alkalmazást. Próbáltunk valami olyant kitalálni, ami hasznos is, hogy ebből lesz-e projekt vagy pénz, akkor még nem is gondolkodtunk rajta. A lényeg az volt, hogy szép legyen, jó legyen, az egészségügyben hasznát vegyék, és úgy jutottunk el ahhoz az ötlethez, hogy miért ne használhatnánk arra egy okosórát, hogy segítsen nekünk a szívmasszázsban” – mondta el Szilágyi Levente.

A telefonra készült applikációval főként a szívleállás esetére, valamint a szívmasszázs alkalmazására helyezték a hangsúlyt, de több, gyakran előforduló esetet is – kígyómarás, fulladás – bemutatnak leírások és videók segítségével. Az okosóra abban segít, hogy egyidőben lehetősége van a segítségnyújtónak szívmasszázs alkalmazására és a mentők kihívására. Az alkalmazás bekapcsolása után az óra rezgésekkel jelzi a ritmust, amellyel az áldozat mellkasát kell nyomni, és ugyancsak a rezgéseknek köszönhetően lehet érzékelni, hogy mikor kell levegőt befújni. Közben az óra jelez a telefonnak, amely automatikusan felhívja 112-es segélyhívószámot.

A négy fiatal első díjat kapott a versenyen, és úgy gondolták, tovább fejlesztik a projektet. Neki is fogtak, több cég is érdeklődött az alkalmazás iránt, és támogatták volna az elképzelést. „Született pár ötlet, például hogy az óra segítségével mentőt hívunk, vagy az automatikusan elküldi az elsősegélynyújtóknak a GPS-koordinátákat. Azt hittük, hogy ebből tényleg látványosabb és hasznosabb alkalmazást lehet létrehozni, amit világszinten tudunk terjeszteni. Akkor szembesültünk ilyenekkel, hogy nemzetközi jog vagy egyáltalán a törvénykezés. Mert sok esetben probléma adódhat abból, ha én embereket arra motiválok, hogy ők önfejűen újraélesztést végezzenek valakin. Mert ha nem megfelelően végzik a mentést – annak ellenére, előzőleg figyelmeztettük az alkalmazás használóit, hogy ettől ők még nem lesznek életmentők –, azért minket is terhel a felelősség, ha hiba történik. Ugyanígy, ha az én applikációmmal kezdik hívogatni a 112-t, akkor az is az én felelősségem. Ez miatt meghátráltunk ettől az ötlettől” – részletezte Szilágyi Levente.

A fiatalok más irányú fejlesztéseknek is nekifogtak, mint a gyerekkövető alkalmazás vagy a GPS-szel ellátott órák. Az általuk kifejlesztett alkalmazás arra is jó, hogy bemutassák, az okosóra nem csak a Facebook-üzenetek elolvasására alkalmas.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei