A Sebes-Körösből mentett ki egy fuldoklót szerdán Nagyváradon egy csíkszeredai fiú. Fodor Botond Leventét, aki egyetemi tanulmányait végzi Váradon, a Partiumi Keresztény Egyetem grafika szakán, a helyi önkormányzat hősnek nyilvánította. A megmentett kislány testvérét már nem sikerült idejében kihúzni a vízből, ő csütörtökön a kórházban meghalt.
2012. július 05., 19:592012. július 05., 19:59
2012. július 08., 11:532012. július 08., 11:53
Szerda délután két lány, egy 12 és egy 16 éves, szülői felügyelet nélkül pancsolt a csillagos hídként is ismert gyaloghíd közelében. Azt, hogy mindketten elmerültek a sodrásban, többen is észrevették: a városháza alkalmazottjainak egy csoportja, akik a munkaidő végeztével épp hazafelé tartottak, illetve Botond. A városházán dolgozó hölgyek segítségért kiáltottak, egyikük azonnal tárcsázta a 112-es segélyhívó számot, Botond pedig táskáját-cipőjét ledobva a vízbe ugrott. „Nem gondoltam semmire, csak láttam, hogy bajban van. Először nem is vettem észre, hogy fuldoklik, de egyszer csak láttam, hogy egy nagyot nyel a vízből. Utánaugrottam, aláúsztam és megfogtam a lábát” – mesélte később portálunknak a 27 éves megmentő. Botondnak sikerült a lábánál fogva a partra húznia a 12 esztendős kislányt, aki eszméleténél volt, ám amint kiköpte a vizet, annyit mondott: a nővére még mindig odabent van. Botond visszaúszott a folyóba, de a gyereket nem találta. Hamarosan a SMURD rohammentősök is megérkeztek, akik búvárok segítségével keresték a 16 éves kislányt, ám mire megtalálták, már legalább húsz percet eltöltött a víz alatt. Újraélesztették és kórházba szállították, de másnap reggel egy, a tüdején kialakult ödéma következtében életét vesztette. „Nagyon bánom, hogy a másik kislány meghalt. Sajnos, nem tudtam akár néhány perccel korábban érkezni. Ráadásul nem is ott találták meg, ahol én kerestem – persze a mentősök tudták, hogy sodrásirányban lejjebb kell kutatni utána” – mondja Botond, aki azt mondja, „nem tudja hová tenni”, hogy az eset következtében már több lapnak és televíziónak is nyilatkoznia kellett. Botond nevét egyébként a váradi önkormányzat tette közzé szerda esti közleményében, amelyben az áll, bátorságával és lélekjelenlétével Fodor Botond Levente életet mentett, és hőstettet vitt véghez.
Nagy Orsolya
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!