Négy erdélyi magyar katona Jászapátin történt tragédiájáról tartottak vetítéssel egybekötött előadást péntek este a csíkszeredai városháza gyűléstermében a Honfoglalás előttől az Európai Unió utánig elnevezésű előadássorozat keretében.
2012. november 24., 16:532012. november 24., 16:53
2012. november 25., 13:062012. november 25., 13:06
Az 1944 novemberében Jászság második legnagyobb városában lezajlott szomorú eseményről az Innen és Túl Projektcsoport tagjai számoltak be a szép számban megjelent érdeklődőknek. Az előadáson ott volt az egyik elesett katona Csíkszeredában élő lánya, Munzlinger Ilona is, akinek a csoport négy jelenlévő tagja – Járvás Judit, Simon Nadinka, Rizmajer Borbála és Tóth Gábor – egy könyvet és egy kéziratot adott át, melyekben dokumentálva találhatók az akkori események. A Vallomások a második világháborúról Jászapátin és Jásziványon (Hevesiványon) című könyvet a helyszínen meg is lehetett vásárolni.
Az Innen és Túl Projektcsoport tagjai a megrázó történetet az akkor tizenkét éves Nyitrai László szemtanú elmeséléséből ismerték meg. A szemtanúval készült kisfilmet a jelenlévőknek levetítették, melyből kiderült, hogy az orosz megszállók a már lefegyverzett és önmagát megadó négy magyar katonát hidegvérrel gyilkolták meg a Jászapátin található Járvás-tanyán. Az egyik lelőtt katona szerencsés módon túlélte a mészárlást, és hadikórházba kerülhetett. Viszont egyelőre nem lehet teljes bizonyossággal megállapítani, ki volt a túlélő a négy közül.
Tóth Gábor előadásában kifejtette: a második világháború végén, az alföldön számos erőszakos esemény történt. A kutatócsoport célja a helyi narratív hagyomány rögzítése. Ugyanakkor megjegyezte, hogy a kutatás semmit nem ér, ha nem őszinte. Járvás Judit részletesen ismertette a történetet, valamint a kutatás eredményeit, és bemutatta a fellelt iratokat, leveleket. Simon Nadinka a közéleti szereplők feladatáról, a generációs hídépítésről, kutatásról, hagyományteremtésről értekezett.
A második világháborúban harcoló négy erdélyi katona iratait és leveleit Szolnokon a levéltárban találták meg. Az iratokat Jászapáti térségből küldték be, ahol a tragédia történt. A csoport tagjai úgy vélik, hogy a levéltárban megtalált iratok tulajdonosai megegyezhetnek a Nyitrai László történetében megölt katonákkal.
Hosszú nyomozás után megtalálták a Csíkszeredában élő Munzlinger Ilonát, aki a levéltárban fellelt katonakönyv tulajdonosának, Vitális Ferencnek a lánya. A kutatás sikeréhez a többi között hozzájárult Daczó Katalin helytörténész, valamint a Csíkszeredából elszármazott, Jászapátin élő Szabóné Nagy Enikő.
Az Innen és Túl Projektcsoport tagjai a nyomozást a többi katona hozzátartozóinak felkutatására folytatják, viszont pillanatnyilag elsődleges céljuk, hogy minél több emberrel megismertessék a honvédek tragédiáját, elsősorban Csíkszeredában és Jászapátin. Tevékenységük célja felhívni az emberek figyelmét, hogy még sok lezáratlan eset van a történelemben. Tovább keresik a másik három honvéd, Varga András, Kászony Jozif (Josif), valószínűleg József és Lakatos Lajos családját.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
szóljon hozzá!