Négy erdélyi magyar katona Jászapátin történt tragédiájáról tartottak vetítéssel egybekötött előadást péntek este a csíkszeredai városháza gyűléstermében a Honfoglalás előttől az Európai Unió utánig elnevezésű előadássorozat keretében.
2012. november 24., 16:532012. november 24., 16:53
2012. november 25., 13:062012. november 25., 13:06
Az 1944 novemberében Jászság második legnagyobb városában lezajlott szomorú eseményről az Innen és Túl Projektcsoport tagjai számoltak be a szép számban megjelent érdeklődőknek. Az előadáson ott volt az egyik elesett katona Csíkszeredában élő lánya, Munzlinger Ilona is, akinek a csoport négy jelenlévő tagja – Járvás Judit, Simon Nadinka, Rizmajer Borbála és Tóth Gábor – egy könyvet és egy kéziratot adott át, melyekben dokumentálva találhatók az akkori események. A Vallomások a második világháborúról Jászapátin és Jásziványon (Hevesiványon) című könyvet a helyszínen meg is lehetett vásárolni.
Az Innen és Túl Projektcsoport tagjai a megrázó történetet az akkor tizenkét éves Nyitrai László szemtanú elmeséléséből ismerték meg. A szemtanúval készült kisfilmet a jelenlévőknek levetítették, melyből kiderült, hogy az orosz megszállók a már lefegyverzett és önmagát megadó négy magyar katonát hidegvérrel gyilkolták meg a Jászapátin található Járvás-tanyán. Az egyik lelőtt katona szerencsés módon túlélte a mészárlást, és hadikórházba kerülhetett. Viszont egyelőre nem lehet teljes bizonyossággal megállapítani, ki volt a túlélő a négy közül.
Tóth Gábor előadásában kifejtette: a második világháború végén, az alföldön számos erőszakos esemény történt. A kutatócsoport célja a helyi narratív hagyomány rögzítése. Ugyanakkor megjegyezte, hogy a kutatás semmit nem ér, ha nem őszinte. Járvás Judit részletesen ismertette a történetet, valamint a kutatás eredményeit, és bemutatta a fellelt iratokat, leveleket. Simon Nadinka a közéleti szereplők feladatáról, a generációs hídépítésről, kutatásról, hagyományteremtésről értekezett.
A második világháborúban harcoló négy erdélyi katona iratait és leveleit Szolnokon a levéltárban találták meg. Az iratokat Jászapáti térségből küldték be, ahol a tragédia történt. A csoport tagjai úgy vélik, hogy a levéltárban megtalált iratok tulajdonosai megegyezhetnek a Nyitrai László történetében megölt katonákkal.
Hosszú nyomozás után megtalálták a Csíkszeredában élő Munzlinger Ilonát, aki a levéltárban fellelt katonakönyv tulajdonosának, Vitális Ferencnek a lánya. A kutatás sikeréhez a többi között hozzájárult Daczó Katalin helytörténész, valamint a Csíkszeredából elszármazott, Jászapátin élő Szabóné Nagy Enikő.
Az Innen és Túl Projektcsoport tagjai a nyomozást a többi katona hozzátartozóinak felkutatására folytatják, viszont pillanatnyilag elsődleges céljuk, hogy minél több emberrel megismertessék a honvédek tragédiáját, elsősorban Csíkszeredában és Jászapátin. Tevékenységük célja felhívni az emberek figyelmét, hogy még sok lezáratlan eset van a történelemben. Tovább keresik a másik három honvéd, Varga András, Kászony Jozif (Josif), valószínűleg József és Lakatos Lajos családját.
Letörték a csíkszentkirályi Turul-szobornál kihelyezett székely zászlót a Steaua Bukarest szurkolói Csíkszereda felé tartva.
Kilométeres kocsisor alakult ki pillanatok alatt szerdán délután Csíkszeredában a Tudor Vladimirescu utcában és a Testvériség sugárúton, mialatt a város néhány utcájában épp tavaszi nagytakarítás zajlott.
Kiéheztetett kutyák esnek egymásnak a csíkszentkirályi piknikezőhelyen. A helyi önkormányzat igyekszik befogatni az agresszív ebeket. Nemcsak a piknikezőhelyről, hanem Büdösfürdőről is összegyűjtik a kóbor kutyákat.
Késedelmi díj nélkül lehet visszavinni a lejárt határidejű könyveket a Kájoni János Megyei Könyvtárba április 7–11. között – értesíti olvasóit a csíkszeredai könyvtár.
Áramszünetre kell számítani Csíkszereda néhány utcájában és Csíkborzsovában is április 5-én, 7-én és 8-án – hívja fel a fogyasztók figyelmet a szolgáltató.
Sportpályázatokra kétmillió lejes, kulturális pályázatokra pedig 1,22 millió lejes keretet biztosít a csíkszeredai önkormányzat. A kiírást kedden tette közzé a városháza a civil szervezetek számára.
Hagyományteremtő szándékkal szervezik meg az első szabadtéri Székelyföldi Roma Napot Csíkszeredában április 5-én, szombaton. Lesz főzőverseny, koncert, tánc és mulatság, ahová nem csak romákat várnak.
Csíkszeredában hamarosan újraindul a taplocai kutyamenhely, amely néhány éve zárt be. Az önkormányzat közel egymillió lejt különített el a működtetésére, hogy csökkentse a kóbor ebek számát. A tervek között ingyenes ivartalanítási akció is szerepel.
Az eddiginél nagyobb összeget fordítanak idén a nyári útkarbantartásra Csíkszeredában, a munkálatok közül elsőként a makadámutak javítását kezdik el. A legfontosabb beavatkozásnak a Kossuth Lajos utca újraaszfaltozása ígérkezik.
Április elsejétől új helyen működik a Csíkszeredai Helyi Rendőrség a városháza felújítása miatt. Az ügyfeleket az egykori Zsögödfürdői Vendéglő épületében fogadják. Ahogy arról korábban beszámoltunk, közeleg a csíkszeredai városháza felújítása.
szóljon hozzá!