Fotó: Veres Nándor
Egyre több csíki gazdálkodó fog hozzá a tavaszi munkálatokhoz a hétvégi felmelegedésnek köszönhetően, többen a területek előkészítése mellett a pityókát is elültették már. Sok esetben azonban még a pincékben van a tavalyi pityókatermés egy része.
2015. április 15., 10:352015. április 15., 10:35
Írtunk már arról, hogy tavaly rekord nagyságú termést takaríthattak be a burgonyatermesztők, azt viszont rekord alacsony áron tudták értékesíteni. Múlt héten Török Jenő, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője így fogalmazott: „ősztől egészen mostanig ugyanazon a 40 bani körüli áron volt értékesíthető a tavalyi pityókatermés. Ehhez hasonló – hogy valamerre ne mozduljon el az ár – ritkán fordul elő.” A 40 bani körüli ár nemhogy jövedelmet nem jelent, hanem a rendszeresen gondozott parcellák esetében veszteséges a termelőkre nézve.
Keddi borzsovai terepszemlénken több udvarra is betértünk arról érdeklődve, hogy a kisebb területeken gazdálkodóknak sikerült-e eladniuk a tavaly begyűjtött termést. S habár több gazda is bevallotta, hogy ugyan van még pár tonna eladni való pityókája, nem szívesen beszéltek annak okáról. Egy fiatal gazda végül elmondta, úgy tapasztalják, hogy a falubeliek egyre kisebb területeken termesztenek pityókát, amelynek okaként a nehéz értékesítést nevezte meg, akiknek ugyanis nincs visszatérő nagyobb felvásárlójuk, azok nehezen boldogulnak. Hozzátette, ő is az elmúlt években folyamatosan csökkentette a pityókával beültetett területei méretét, és egyre inkább afelé tart, hogy csak saját használatra ültessen. Kérdésünkre kifejtette, még mindig van 5–7 tonna pityóka a pincéjében, mivel a múlt szombatra beígérkezett vevő mindeddig nem jelentkezett. Korábban mindössze 35–40 banis áron tudott pityókát értékesíteni.
A Fitódon élő Gere László édesapjával, Gere Dénessel gazdálkodik, tavaly mintegy 80 áron ültettek pityókát. Megkeresésünkkor épp a maradék 2–3 ezer kiló pityókájukat értékesítették: kukoricára cserélték kettő az egy arányban, mivel a krumpli kilójáért nem adtak többet 35 baninál. A fitódi gazda többször is megjegyezte, nagyon nehezen tudták értékesíteni a tavalyi termést: mindössze 5 ezer kiló pityókának találtak gazdák, a többit más takarmányra cserélték, illetve az állatokkal is etettek belőle, hogy ne maradjon a pincében. Idén már elkezdték a termőföld előkészítését, de egyelőre még nem ültették el a pityókát.
Huszonöt hektáron ültetett pityókát tavaly a csíkszentmártoni Miklósi Attila, aki elmondta, a múlt esztendőben minden feltétel adott volt a jó pityókaterméshez. Ő hektáronként 30–40 tonna pityókát gyűjtött be, ebből értékesítendő 22–27 tonna volt. Mint mondta, hiába volt jó termésük, nagyon alacsony áron tudták csak értékesíteni azt, ősszel 35 baniban vették, azt követően 40 baniig emelkedett az ár, és legjobb esetben is csak 45 banit adtak a tavalyi pityóka kilójáért. Megjegyezte ugyanakkor, a minőségi termés mindig eladható. Meglátása szerint az az ideális, ha ősztől tavaszig folyamatosan tudják értékesíteni a pityókát, ő is így tett, mostanra gazdára is talált a teljes tavalyi termés, a fent említett árak mindegyikéért adta a burgonyát. Korábban megtörtént, hogy a tavaszi ár jóval meghaladta az őszit, így voltak, akik megkockáztattak a kivárást a jobb ár reményében, idén viszont ez nem működött – tette hozzá. Ebben az évben is hasonló méretű területen ültet pityókát, melynek fele már a földben is van.
Az utóbbi húsz évben nem jegyeztek a tavalyihoz hasonló bő termést, a megyei hektáronkénti átlag ugyanis 23 tonna burgonya volt. Ugyanakkor nagy volt a szórás, hiszen a sok eső ugyan kedvezett a burgonyának, de a betegségeinek is, így akik időben permeteztek, megfelelő szerekkel, azok hektáronként 35–40 tonna krumplit is begyűjthettek, míg akik nem kezelték a parcelláikat, azok csupán 9–10 tonnányit. 2013-ban a megyei átlag 15,6 tonna volt, 2012-ben pedig negatív rekordtermés, hektáronkénti 9,8 tonna pityóka termett.
A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
szóljon hozzá!