Fotó: Veres Nándor
A kedvező időjárás és a talajminőség mellett jó hír a megyei gazdálkodók számára, hogy a januári hidegek nem tettek jelentős kárt az őszi vetésekben: a bevetett területek mindössze öt százalékát kell felülvetni, feltárcsázni.
2016. április 08., 18:302016. április 08., 18:30
2016. április 08., 18:482016. április 08., 18:48
A kedvező időjárás miatt nagyon jól haladnak a megyei gazdálkodók a tavaszi munkálatokkal – tudtuk meg Török Jenőtől. A Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője elmondta, volt egy kisebb megtorpanás a munkában március 24-én, amikor jelentős csapadék hullott – 28,6 liter –, de arra szükség volt, hiszen a tél során kevés csapadék került a talajba. Az esőzés, havazás egy hetes kiesést okozott, de ez nem jelent különösebb lemaradást, hiszen a héten sokan munkához láttak, így megfelelő ütemben halad a munka. „Egyáltalán nem vagyunk megkésve, optimális időben tavaszodtunk. Jelenleg a talaj felső rétegeinek állapota éppen megfelelő a tavaszi munkálatokra, és az őszi kultúráknak is kedvez” – mutatott rá.
Jelentősen megnövekedett a mezőgazdasági gépek száma a csíkszéki parcellákon az elmúlt napokban, egymást érték a tárcsázó, pityókát ültető gépek. Mint arról Török Jenő beszámolt, az őszről elmaradt szántani való területeket már mind felszántották, a tavaszbúza vetése is befejeződött már: 1240 hektárnyi területet vetettek be azzal. A cukorrépa is el van már vetve, abból mindössze 16 hektárnyi került idén földbe, mivel a szállítási távolságra hivatkozva továbbra sem vásárolják fel a megyebeli termést a cukorgyárak, csak egy minimálist a Ludas közelében lévő településekről. Mindezek mellett elvetették már a különböző takarmánynövényeket is. A szakemberek becslése szerint mintegy 3840 hektár zab kerül a megyei termőterületekbe összesen, ennek pedig 85–90 százalékát már elvetették. A tavaszárpa vetése még nem kezdődött el, hiszen az érzékenyebb kultúra, a későbbi hidegek még kárt tehetnének a növényben.
A Hargita megyei gazdálkodók számára a legfontosabb növény a burgonya, amelyből eddig 3200 hektáron ültettek, azaz a becsült teljes terület – 8200 hektár – 35–40 százalékában – ismertette az intézményvezető. Megjegyezte továbbá, hogy nagyon gyors ütemben haladnak, jól állnak a krumpliültetéssel Csíkszék és Udvarhely környékén, Gyergyószéken egyelőre kevesebben fogtak hozzá az ültetéshez.
Egész télen nem borította hótakaró az őszi vetéseket, és a januári mínusz húsz fokos hidegek után attól tartottak a szakemberek, hogy jelentős terméskieséssel kell számolniuk az érintett gazdáknak. A hidegeket követően ugyanis a gabonák földfelszín feletti része elsárgult, lefagyott. Mindezek ellenére a felmelegedést követően a földből újra kihajtottak a gabonák, így jelenleg az őszi vetések is nagyon szépek. A bevetett területek mindössze öt-hat százalékán nem megfelelő a sűrűség, ami miatt azokat felül kell vetni, vagy be kell tárcsázni – ismertette a szakember, megjegyezve, hogy idén is bebizonyosodott, a természet csodálatos dolgokra képes. Tavaly ősszel Hargita megyében összesen 10 800 hektár őszi búzát vetettek, rozsból 650 hektárnyi került a földbe az ősz folyamán, őszi tritikáléval 700 hektárnyi területet vetettek be, míg őszi árpával 250 hektáron foglalkoznak a megyei gazdálkodók.
„Mivel enyhe tél volt, az őszi gabonák gyomirtószerezését hamarabb kell megkezdeni, hiszen a gyomok gyorsabban fejlődnek, mint a vetett kultúrák. Jelenleg nincsen gond, de attól tartunk, hogy a meleg időszak után jön egy hidegebb, ami a burgonyának nem árthat, de a gyümölcsösök előcsalt virágaiban kárt tehet” – fejtette ki a jelenlegi meleg időjárás miatti veszélyeket Török Jenő. Az igazgató hozzátette, a felmelegedés után mindig szükség van csapadékra is.
Nagy Zoltán gyergyószentmiklósi polgármester szerint a részvételi arány kulcsfontosságú: a közvéleménykutatások szerint ha 60 százalék alatt marad, az Simionnak kedvez. Ha 60 százalék fölé kerül, az esélyt ad Nicușor Dannak.
Egy beteget szállító magánmentőautó ütközött egy furgonnal Gyergyóholló településen péntek délután. A mentőautó sofőrje és a mentőben szállított beteg is megsérült.
A Gyilkostó úton a Both-várától indulnak hétfőn a gépek: hozzálátnak a tavaly felásott útfelület helyreállításához, visszaaszfaltozásához. Mindeközben zajlik a kövezett utak, utcák javítása is, a fagyosszentek után pedig elkezdik virágok kiültetését.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
szóljon hozzá!