Fotó: Veres Nándor
A kedvező időjárás és a talajminőség mellett jó hír a megyei gazdálkodók számára, hogy a januári hidegek nem tettek jelentős kárt az őszi vetésekben: a bevetett területek mindössze öt százalékát kell felülvetni, feltárcsázni.
2016. április 08., 18:302016. április 08., 18:30
2016. április 08., 18:482016. április 08., 18:48
A kedvező időjárás miatt nagyon jól haladnak a megyei gazdálkodók a tavaszi munkálatokkal – tudtuk meg Török Jenőtől. A Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője elmondta, volt egy kisebb megtorpanás a munkában március 24-én, amikor jelentős csapadék hullott – 28,6 liter –, de arra szükség volt, hiszen a tél során kevés csapadék került a talajba. Az esőzés, havazás egy hetes kiesést okozott, de ez nem jelent különösebb lemaradást, hiszen a héten sokan munkához láttak, így megfelelő ütemben halad a munka. „Egyáltalán nem vagyunk megkésve, optimális időben tavaszodtunk. Jelenleg a talaj felső rétegeinek állapota éppen megfelelő a tavaszi munkálatokra, és az őszi kultúráknak is kedvez” – mutatott rá.
Jelentősen megnövekedett a mezőgazdasági gépek száma a csíkszéki parcellákon az elmúlt napokban, egymást érték a tárcsázó, pityókát ültető gépek. Mint arról Török Jenő beszámolt, az őszről elmaradt szántani való területeket már mind felszántották, a tavaszbúza vetése is befejeződött már: 1240 hektárnyi területet vetettek be azzal. A cukorrépa is el van már vetve, abból mindössze 16 hektárnyi került idén földbe, mivel a szállítási távolságra hivatkozva továbbra sem vásárolják fel a megyebeli termést a cukorgyárak, csak egy minimálist a Ludas közelében lévő településekről. Mindezek mellett elvetették már a különböző takarmánynövényeket is. A szakemberek becslése szerint mintegy 3840 hektár zab kerül a megyei termőterületekbe összesen, ennek pedig 85–90 százalékát már elvetették. A tavaszárpa vetése még nem kezdődött el, hiszen az érzékenyebb kultúra, a későbbi hidegek még kárt tehetnének a növényben.
A Hargita megyei gazdálkodók számára a legfontosabb növény a burgonya, amelyből eddig 3200 hektáron ültettek, azaz a becsült teljes terület – 8200 hektár – 35–40 százalékában – ismertette az intézményvezető. Megjegyezte továbbá, hogy nagyon gyors ütemben haladnak, jól állnak a krumpliültetéssel Csíkszék és Udvarhely környékén, Gyergyószéken egyelőre kevesebben fogtak hozzá az ültetéshez.
Egész télen nem borította hótakaró az őszi vetéseket, és a januári mínusz húsz fokos hidegek után attól tartottak a szakemberek, hogy jelentős terméskieséssel kell számolniuk az érintett gazdáknak. A hidegeket követően ugyanis a gabonák földfelszín feletti része elsárgult, lefagyott. Mindezek ellenére a felmelegedést követően a földből újra kihajtottak a gabonák, így jelenleg az őszi vetések is nagyon szépek. A bevetett területek mindössze öt-hat százalékán nem megfelelő a sűrűség, ami miatt azokat felül kell vetni, vagy be kell tárcsázni – ismertette a szakember, megjegyezve, hogy idén is bebizonyosodott, a természet csodálatos dolgokra képes. Tavaly ősszel Hargita megyében összesen 10 800 hektár őszi búzát vetettek, rozsból 650 hektárnyi került a földbe az ősz folyamán, őszi tritikáléval 700 hektárnyi területet vetettek be, míg őszi árpával 250 hektáron foglalkoznak a megyei gazdálkodók.
„Mivel enyhe tél volt, az őszi gabonák gyomirtószerezését hamarabb kell megkezdeni, hiszen a gyomok gyorsabban fejlődnek, mint a vetett kultúrák. Jelenleg nincsen gond, de attól tartunk, hogy a meleg időszak után jön egy hidegebb, ami a burgonyának nem árthat, de a gyümölcsösök előcsalt virágaiban kárt tehet” – fejtette ki a jelenlegi meleg időjárás miatti veszélyeket Török Jenő. Az igazgató hozzátette, a felmelegedés után mindig szükség van csapadékra is.
Tizennyolcadik alkalommal rendezik meg a Székelyföldi Lovas Ünnepet Gyergyószentmiklóson. A nagykorúvá váló rendezvény idén is látványos show-műsorokat, versenyeket és családi kikapcsolódási lehetőségeket kínál a lovassport szerelmeseinek.
Huszonnegyedik alkalommal rendezik meg a gyergyóremetei falunapokat, ahol idén is színes program-kavalkád várja a résztvevőket minden korosztályból. Az eseménysor péntektől vasárnapig várja a helyieket és vendégeket.
Nem jelent meg újabb sertéspestis-eset a gyergyóremetei góc közelében, de nem várt eredményt hozott az állategészségügyi hatóság által a környék gazdaságaiban elvégzett ellenőrzés. Számos gazdánál fülszám nélküli sertéseket találtak.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
szóljon hozzá!