Egy huszár a katedra mögött

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

A csíkpálfalvi Péter Ernő az egyike a kevés még élő magyar huszárnak, akik a második világháborúban az előretörő szovjet hadsereggel a Csíki-havasokban vették fel a harcot. Huszárként kezdte, tanárként folytatta, nyugdíjasként tért haza szülőfalujába gazdálkodni. Azt mondja, a munka öröme többet ért számára mindennél.

Kovács Attila

2014. október 16., 12:032014. október 16., 12:03

Több korabeli fényképet is mutatott látogatásunkkor, csíkpálfalvi otthonában Péter Ernő, aki idős kora ellenére most is jól bírja magát. Fiatal, daliás katona van képeken, a magyar hadsereg egyenruhájában, kiképzés után. A veterán huszár most is emlékszik mindenre azokból a zaklatott időkből. Péter Ernő 1924-ben született, édesapja tanító és iskolaigazgató volt Pálfalván. Elemi iskoláit Pálfalván végezte, a polgárit pedig a Mikó Kollégiumban, Sepsiszentgyörgyön. Mivel 1940-ben ismét magyar közigazgatás lett Észak-Erdélyben, leventekiképzést kapott, és miután megszületett a döntés a határőr zászlóaljak felállításáról, 1943-ban besorozták, majd a gyimesfelsőloki kaszárnyába kellett bevonulnia, sok társával együtt.

Kiképzés Gyimesfelsőlokon

„Onnan osztották ide-oda a fiatal leventekatonákat, akik határőr zászlóaljba voltak szervezve. Bevonulás után ültünk a katonaládáinkon, jött egy katona, falumbeli másodéves, és azt mondta, oda mehettek, ahová akartok, van lehetőség. Arra jött egy huszár törzsőrmester, volt rajta mente, kard, sarkantyú, csizma, utána egy szakaszvezető és egy őrvezető. Nagyon tetszett nekem ez, szerettem is a lovas életet, nagyon megbámultuk őket. Megálltak, azt kérdezték, nem akartok huszárok lenni? Jelentkeztem, Pálfalváról még öten jelentkeztek velem együtt. A kiképzés a gyimesfelsőloki kaszárnyában történt, délelőtt lovas, délután gyalogos kiképzés volt. A lovas kiképzésre azért volt szükség, hogy gyors alakulatként, tudjunk itt-ott megjelenni hátvédi, oldalvédői feladatokat ellátni. A második világháborúban lovon már nem harcoltak, és amikor az ellenséggel szembekerültünk, lóról leszállva harcoltunk, mint a gyalogság” – mesélte.

Frontvonal a hegyekben

Nyár derekáig voltak a gyimesfelsőloki kaszárnyában, aztán a huszárszázadot a román határra, Farkaspallóra vezényelték, ahol elmondása szerint augusztus 25-éig tejesítettek szolgálatot, amikor  a Gyimes-völgye legfelsőbb szakaszára, Bükkloka közelébe kellett vonulniuk. A román átállás után az orosz csapatok rövidesen megjelentek a Gyimes-völgyében, és a határra levonuló 32-es határvadász zászlóaljat támadták.

„Ránk azért volt szükség, hogy segítséget nyújtsunk és a Gyimes-völgyébe torkolló patakokból kiűzzük a beszivárgott oroszokat. Kisebb egységek jöttek be oda, ahol mi voltunk. Rajparancsnok voltam, este azt a parancsot kaptam, hogy zárjuk le Bükkloka völgyét. Több feladatunk volt, aztán a huszárszázad visszavonulási parancsot kapott Szépvíz irányába. Visszavonulás közben a fákról olyan pokoli tüzet zúdítottak a nyakunkba az oroszok, hogy a század eszét vesztve menekült. Később Szépvízről küldtek felderítésre, bizonyos időszakokban tüzelőállásokat foglaltunk és napokon át figyeltünk” – elevenítette fel a történteket.

Nem esküdtek fel Szálasira

A Csíki-medence feladása után Péter Ernőék alakulata a Libán-tetőn biztosította a honvédségnek a Csíki-medencéből történő kivonulását, majd a Bucsin-tetőn hátvédként tartották a frontvonalat.  biztosítva a visszavonulást.

„Elfoglaltuk a tüzelőállást, orosz lovas előőrs jött, tűz alá vettük, leálltak. Három óra után visszavonultunk, eljutottunk Parajdra, majd Szászrégenbe, Tekére. Volt olyan ütközet hogy az oroszok betörtek és mivel egy hadosztály-parancsnokság még nem vonult el, utcai harcokban kellett kifüstölni őket. Többnyire éjszaka vonultunk, közben a lovon aludtunk el. Egyszer elküldtek felderítésre, véletlenül bementünk az oroszokhoz, ők is lőttek, mi is visszalőttünk, aztán elvonultunk. Nagysomkútra érkezve, október 16-án értesültünk arról, hogy Horthy kilépett a háborúból. Estefelé már nagyon boldogok voltunk, de aztán jött a hír, hogy Szálasi átvette a hatalmat, és fel kellett esküdni. Nem esküdtünk fel Szálasira, a század feloszlott. Nem voltunk esküszegők, mert mi Horthyra esküdtünk fel” – magyarázta.

Kétszer szökött meg a fogságból

Csűrben bújtak el egy társával, várva a front elvonulását, de így is orosz fogságba került. Egy  felrobbantott híd helyreállításán dolgoztak, amikor az országúton közeledő hadifoglyok közé terelték. „Mondom, ez az út Szibériába vezet, én oda nem megyek, ha meghalok is megszököm. Eléggé határozott voltam. Elindultunk, alig mentünk száz-százötven méter, megállítottak. A sor végén levő kísérők bementek a foglyok közé. Láttam, hogy elöl nincs egy katona sem, beugrottam egy kapualjba. Bebújtam a tornác alá és kúsztam hátrafelé, majd be a kukoricásba. Másnap visszamentem, és megálltam, ahol megszöktem, kérdeztem, mi történt tegnap? Mint kiderült, a fogolysorban volt egy katona, aki ott lakott, nem tudott uralkodni magán, beugrott a kapun és lelőtték. Kérdeztem, nem szökött meg valaki? Mondták, de igen, beugrott ide. Az ezer fogolyból másnak nem jutott eszébe, hogy megszökjön” – mesélte Péter Ernő. Később megint elfogták az oroszok, egy lókórházban kellett segédkezniük. Már Szatmárnémeti felé jártak, amikor a mezőn sikerült megint elmenekülniük. Tíz napig jöttek hazafelé gyalogszerrel, a csizmáikat közben elvették a csendőrök.

Pedagógusként Kolozsváron

Csíksomlyón megnyílt a kántortanító-képző, hazatérve oda iratkozott be, majd a Brassó megyei Türkösön mint kántortanító dolgozott két évig. Ezután Kolozsváron elvégezte a közgazdasági egyetemet is, majd Bukarestbe helyezték az Országos Szaktanácshoz. „Mint kántortanító értettem a zenéhez, a táncokhoz, kórusvezetéshez, a kultúrmunkához. Egy hónapos karnagyképző tanfolyamot is végeztem. Visszajöttem Kolozsvárra, megnősültem és tanár lettem, szerettem a pedagógusi pályát. Mivel volt energiám, nem kötött le a munkám, beiratkoztam a történelem-magyar szakra levelező tagozatra, azt is elvégeztem. A leányközépiskolában, majd a mostani Báthori István Középiskolában tanítottam politikai gazdaságtant és filozófiát, onnan mentem nyugdíjba” – ismertette az idős férfi.

Hazatérés negyven év után

A kolozsvári évtizedek alatt rendszeresen visszajárt Pálfalvára, házat épített, végül nyugdíjasként hazajött. „Kezdték visszaadni a földeket, pityókát is termeltem, disznókat, juhokat tartottam, dolgozgattam itthon is. A munka nekem örömet szerzett, ez többet ért mindennél. Mikor lekaszáltam egy területet, behoztunk a szénát, felszedtük a pityókát, ez mind örömet szerzett, azért csináltam, mert szerettem a munkát” – vallja. Nem rejti véka alá véleményét a megváltozott világról sem, szerinte nagyon átalakult a társadalom a kommunizmus alatt.

„Az emberek nem azok, akik voltak. Önzők, lusták lettek, nem akarnak dolgozni, ha lehet, munka nélkül, csalással, gazemberséggel élni. Nem szívélyesek, nem segít egyik a másiknak, saját érdekeikért sem állnak ki, mert azt mondják, ha kiállok, visszaütnek. Ez a falu nem is hasonlít arra, ami volt ezelőtt 60-70 évvel. De elégedett vagyok, ha újból kéne kezdeni, lehet, hogy vállalnám ezt az életet. Mert munkás életem volt, és szerettem” – összegzett Péter Ernő.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 28., hétfő

Tizenegyedikes diák volt a szépvízi víztározóba zuhant lány

Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.

Tizenegyedikes diák volt a szépvízi víztározóba zuhant lány
2025. április 28., hétfő

Medve elől menekülve eshetett a víztározóba az életét vesztő lány

Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.

Medve elől menekülve eshetett a víztározóba az életét vesztő lány
2025. április 28., hétfő

Csíkszeredában is bemutatják a székely határőr verses naplóját

Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.

Csíkszeredában is bemutatják a székely határőr verses naplóját
2025. április 26., szombat

Megsütötték a rekordméretű kürtőskalácsot Csíkszentgyörgyön

Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.

Megsütötték a rekordméretű kürtőskalácsot Csíkszentgyörgyön
2025. április 25., péntek

18 éves lány fulladt a szépvízi víztározóba

A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.

18 éves lány fulladt a szépvízi víztározóba
2025. április 25., péntek

Egyelőre a városháza épületében marad a katonai központ

Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.

Egyelőre a városháza épületében marad a katonai központ
2025. április 24., csütörtök

Csíktaplocán tartják Boros Károly gyémántmiséjét

Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.

Csíktaplocán tartják Boros Károly gyémántmiséjét
2025. április 24., csütörtök

Megtartják a rekordkísérletet, de Ferenc pápáról is megemlékeznek

Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.

Megtartják a rekordkísérletet, de Ferenc pápáról is megemlékeznek
2025. április 24., csütörtök

Ha csak két napra is, de a magyar agrárium fővárosa lett Csíkszereda

Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.

Ha csak két napra is, de a magyar agrárium fővárosa lett Csíkszereda
2025. április 24., csütörtök

Tíz év, ezer történet, egy közösség: májusban újra lesz Csíkszeredai Könyvvásár

Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.

Tíz év, ezer történet, egy közösség: májusban újra lesz Csíkszeredai Könyvvásár