Fotó: Veres Nándor
Nem tudni még, hogy milyen funkciókat láthat el a csíkszeredai Szakszervezetek Művelődési Háza, ha a város tulajdonába kerül. Az ingatlan adásvételi szerződésének jóváhagyásáról a pénteki önkormányzati ülésen szavaznak.
2014. október 30., 11:022014. október 30., 11:02
Október elején arról írtunk, hogy a csíkszeredai önkormányzati képviselő-testület elfogadta a tárgyalóbizottságuk által kialkudott árat a Szakszervezetek Művelődési Házának megvásárlására. A döntés értelmében 3,5 millió lejt fizetnének a felszámolócégnek, mely az intézmény ellen indult csődeljárást bonyolítja le. Antal Attila, Csíkszereda alpolgármestere azt mondta, hogy akkor a testület arról határozott: ezért az árért megveszi az épületet, amelyet ütemezve fizetnének ki. A pénteki önkormányzati ülésen az adásvételi szerződésről fog szavazni a testület. A jóváhagyás után kerülhet sor a szerződéskötésre, de még nem lehet tudni, hogy mikor veheti birtokba a város az ingatlant. „Fel kell mérjük, hogy mit lehetne ott megvalósítani, elképzelések vannak. Korábban az is felmerült, hogy összekötnénk az épületet a Nagy István Művészeti Szakközépiskolával” – osztotta meg Antal.
Szederjesi: mélypontra kerültek
A Szakszervezetek Művelődési Házát több mint harminc éve építették, nagyrészt az ANCCSR (a romániai Szakszervezeti Művelődési Házak Egyesülete) birtokolta. Jelenleg azonban a közszolgáltatók felé felgyülemlett tartozások miatt csődeljárás van folyamatban az intézmény ellen.
Szederjesi Ferenc, a Csíkszeredai Szakszervezetek Művelődési Házának igazgatója elmondta, huszonnégy éve vezeti az intézményt, de ennyire mélypontra soha nem kerültek, mint most. Tőle tudjuk, hogy a létesítmény havi fenntartási költsége nyáron 45-50 ezer lej, télen pedig 70 ezer lej. „Nagyon sokba kerül a nagyterem kifűtése” – mutatott rá az igazgató. Jelenleg egyébként tíz bérlője van az intézménynek, tőlük havonta összesen tízezer lejt kapnak. „A gólyabálok, előadások szervezésével további közel 77 ezer lejt kerestünk, tehát fenn lehet tartani az intézményt, csak a fűtésrendszerét kellene felújítani” – véli Szederjesi. Mint tájékoztatott, tizenkét alkalmazottjuk van, a béralapjuk húszezer lej. „Nem tudom, mi lesz a sorsunk, miután a város tulajdonába kerül az ingatlan” – fogalmazott az igazgató.
Nagy a mozgás a csíkszeredai választókörzeteknél, sor azonban a déli órákig nem alakult ki. Sokan a magyar kisebbség érdekeit vették figyelembe a döntésnél.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
szóljon hozzá!