Fotó: Veres Nándor
Nem tudni még, hogy milyen funkciókat láthat el a csíkszeredai Szakszervezetek Művelődési Háza, ha a város tulajdonába kerül. Az ingatlan adásvételi szerződésének jóváhagyásáról a pénteki önkormányzati ülésen szavaznak.
2014. október 30., 11:022014. október 30., 11:02
Október elején arról írtunk, hogy a csíkszeredai önkormányzati képviselő-testület elfogadta a tárgyalóbizottságuk által kialkudott árat a Szakszervezetek Művelődési Házának megvásárlására. A döntés értelmében 3,5 millió lejt fizetnének a felszámolócégnek, mely az intézmény ellen indult csődeljárást bonyolítja le. Antal Attila, Csíkszereda alpolgármestere azt mondta, hogy akkor a testület arról határozott: ezért az árért megveszi az épületet, amelyet ütemezve fizetnének ki. A pénteki önkormányzati ülésen az adásvételi szerződésről fog szavazni a testület. A jóváhagyás után kerülhet sor a szerződéskötésre, de még nem lehet tudni, hogy mikor veheti birtokba a város az ingatlant. „Fel kell mérjük, hogy mit lehetne ott megvalósítani, elképzelések vannak. Korábban az is felmerült, hogy összekötnénk az épületet a Nagy István Művészeti Szakközépiskolával” – osztotta meg Antal.
Szederjesi: mélypontra kerültek
A Szakszervezetek Művelődési Házát több mint harminc éve építették, nagyrészt az ANCCSR (a romániai Szakszervezeti Művelődési Házak Egyesülete) birtokolta. Jelenleg azonban a közszolgáltatók felé felgyülemlett tartozások miatt csődeljárás van folyamatban az intézmény ellen.
Szederjesi Ferenc, a Csíkszeredai Szakszervezetek Művelődési Házának igazgatója elmondta, huszonnégy éve vezeti az intézményt, de ennyire mélypontra soha nem kerültek, mint most. Tőle tudjuk, hogy a létesítmény havi fenntartási költsége nyáron 45-50 ezer lej, télen pedig 70 ezer lej. „Nagyon sokba kerül a nagyterem kifűtése” – mutatott rá az igazgató. Jelenleg egyébként tíz bérlője van az intézménynek, tőlük havonta összesen tízezer lejt kapnak. „A gólyabálok, előadások szervezésével további közel 77 ezer lejt kerestünk, tehát fenn lehet tartani az intézményt, csak a fűtésrendszerét kellene felújítani” – véli Szederjesi. Mint tájékoztatott, tizenkét alkalmazottjuk van, a béralapjuk húszezer lej. „Nem tudom, mi lesz a sorsunk, miután a város tulajdonába kerül az ingatlan” – fogalmazott az igazgató.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.
szóljon hozzá!