Fotó: Kristó Róbert
Konferenciát szerveztek Csíkszeredában a nők szerepvállalásáról, a háztartáson belüli munkamegosztásról. Leszögezték: Romániában ezen a téren is diszkrimináció tapasztalható.
2014. december 09., 16:202014. december 09., 16:20
Van még, amit „ledogozzon” az ország abból a lemaradásból, ami a nők foglalkoztatását, bérezését, egyáltalán a nőkhöz való viszonyulást, a nők és a férfiak közötti esélyegyenlőséget illeti – derült ki azon a konferencián, amelyet Csíkszeredában tartott kedden a bukaresti REACT Egyesület. A Mai nő a holnap társadalmának című EU-s projekt keretében a nők szerepvállalásáról, a háztartáson belüli munkamegosztásról értekeztek a konferencia részvevői. „Romániában tulajdonképpen esélyegyenlőtlenségről, diszkriminációról beszélhetünk, mintsem esélyegyenlőségről. Törvényeink vannak, de alkalmazásuk problémás. A családi és a szakmai élet összeegyeztetése nehézkes, a háztartási munka elvégzése sok esetben teljes egészében a nőkre hárul, sőt emellett a családi jövedelem kiegészítéseként munkát is kénytelenek vállalni. A nőknek is a férfiakéhoz hasonló esélyük kellene legyen a karrierépítésben, de jelen körülmények között ez szinte lehetetlen” – jelentette ki Theodora-Eliza Văcărescu bukaresti egyetemi tanár.
Az Országos Statisztikai Hivatal adatai szerint például a Közép fejlesztési régióban tizenkét százalékkal kisebb a foglalkoztatási ráta a nők körében, mint a férfiaknál, illetve a bérezés terén is több mint tízszázalékos az eltérés a nők rovására.
Az uniós projekt keretében a középrégió hat településén tartanak konferenciát, illetve több mint négyszáz hölgyet támogatnak a szakmai képzések terén.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.
szóljon hozzá!