Elfogadta a szenátus oktatási bizottsága az újfajta, hagyományos és szakmai érettségit előíró törvénytervezetet. A kétféle vizsgát tartalmazó érettségit már jövőtől bevezetnék.
2012. szeptember 05., 16:482012. szeptember 05., 16:48
2012. szeptember 05., 16:592012. szeptember 05., 16:59
Miután a tavalyi után az idei érettségi eredményei is katasztrofálisak voltak, egyre hangsúlyosabbá váltak azon szakmai vélemények, melyek a kétszintű érettségi bevezetését szorgalmazták. Sok szakember szerint értelmetlen a szakközépiskolai diákokat és az elméleti gimnáziumok diákjait ugyanazon tananyagból, ugyanazon tételekkel érettségiztetni.
Amint arról már beszámoltunk, az oktatási tárca azt tervezi, hogy a hagyományos érettségi mellé jövőtől bevezetik a szakmai érettségit. Ez utóbbi keretében a vizsgázók letennék a készségfelmérő próbákat a többi érettségizővel együtt, a megszokott írásbeli vizsgák helyett azonban vállalkozástanból írásbeliznének és egy szakmai, gyakorlati próbán kellene biztosítsák hozzáértésüket. A tervezet szerint a felsőfokú oktatásba csak a hagyományos érettségit tevők mehetnének tovább, a szakmai érettségi a munkaerőpiacon való elhelyezkedéshez lesz felhasználható. A szakmai érettségi nem zárja ki a hagyományoson való részvétel lehetőségét: ha valaki egyik évben leteszi a szakmai érettségit, de ezután meggondolja magát, következő vizsgaszesszióban leteheti a hiányzó vizsgákat a hagyományos érettségi keretében is. A törvénytervezet nemsokára a szenátus testülete elé kerül.
Hargita megyében a középiskolák mintegy harminc százaléka elméleti középiskola, mintegy tíz százalékot tesz ki a művészeti és felekezeti iskolák aránya, a fennmaradó hatvan százalék – egyes években ötvenöt százalék – pedig szakközépiskola. Mivel a szakmai érettségi lehetősége a szakközépiskolák diákjai számára lesz nyitott, az valószínűsíthető, hogy a diákok többsége a szakmai érettségit választhatja majd jövőben.
Alternatívát nyújt
Bartolf Hedvig, Hargita megye főtanfelügyelője szerint csak akkor lehet majd igazán véleményt alkotni az új érettségi rendszerről, ha már legalább egyszer kipróbáltuk, azonban mindenképpen erénye az elképzelésnek véleménye szerint az, hogy alternatívát nyújt. „Ha valaki úgy érzi, hogy nincs kellőképpen felkészülve, vagy nem akar egyetemre menni, annak nem kell részt vennie a nagy érettségin, választhatja a szakmait is” – mutatott rá a főtanfelügyelő. Leszögezte, eddig sem volt kötelező az érettségi vizsgán való részvétel. „Sokszor kiderült, hogy a diákok csak a szülők óhaja miatt mentek érettségizni, mert szokás, hagyomány, a munkaadók részéről pedig elvárás volt az érettségi oklevél megszerzése. A szakmai érettségi most alternatívát fog nyújtani” – hangsúlyozta a főtanfelügyelő. Úgy vélte, ha lesz szakmai érettségi, akkor a munkaadók sem fognak a hagyományos érettségihez ragaszkodni. Bartolf Hedvig kihangsúlyozta ugyanakkor, hogy ezek egyelőre csak feltételezések, konkrét véleményt csak azután lehet majd alkotni, ha közismert lesz a tervezet, megtapasztaljuk az újfajta érettségi rendszert.
Gyakorlati kérdések sokasága
Számos oktatásszervezési kérdést felvet az új érettségi forma bevezetése. György Emőke, a csíkszeredai Kájoni János Szakközépiskola szeptember elsejétől leköszönt igazgatója úgy vélte, elhamarkodott az újfajta érettségi bevezetése, nem tűnnek átgondoltnak a tervek. „Ciklusonként kellene az ilyen változásokat bevezetni. A már tizenegyedikesek például eddig tanultak egy csomó érettségi tantárgyat, jövőre pedig eldöntik, hogy mindez nem is kell. Úgy lenne normális, hogy négy év múlva legyen az újítás” – vélte a pedagógus. Rámutatott, a vállalkozástant, amiből a tervek szerint a szakmai érettségin írásbeli vizsga lesz, csak egy évben, tizedik osztályban tanulják a diákok, kérdés, hogyan lehet ebből a tárgyból érettségizni. „Ugyanakkor, ha nem fog kelleni például matematikából érettségizzen a szakközépiskolás, akkor miért tanulja heti három órában ezt a tárgyat vagy hogyan zajlik a felkészülés majd akkor, ha egy osztályban mondjuk a diákok fele a hagyományos érettségit akarja letenni, másik fele pedig a szakmait” – sorolta a felmerülő kérdéseket György Emőke.
Rég várt változás
Régóta szorgalmazzák és javasolták már ezt, hogy legyen többlépcsős érettségi – mondta Varga László, a csíkszeredai Márton Áron Gimnázium igazgatója, aki szerint csak üdvözölni lehet a differenciált érettségi bevezetését. Az igazgató ugyanakkor hozzátette, meg kell várni természetesen a törvényjavaslat szövegének nyilvánosságra hozatalát, végleges véleményt akkor lehet mondani, akkor látszik, hogy megfelel-e a tervezet az elvárásoknak. Változás mindenképpen kell Varga László szerint, mert a helyzet így, ahogy van, tarthatatlan. „A siralmas eredmények önmagukért beszélnek, a változtatás teljes mértékben indokolt” – szögezte le az igazgató. Úgy gondolja, arról lehet majd vita esetleg, hogy mire lesz jó ez a szakmai érettségi, mennyi értéke lesz ennek az oklevélnek. Varga László még elmondta, bár nagyon későn, mondhatni az utolsó utáni órában történik a változtatás, még mindig jobb, mint semmi. „Jobb lett volna, ha egy széleskörű és hosszas társadalmi vita előzi meg az újfajta érettségi bevezetését, mert ez egy fontos szakmapolitikai kérdés. Attól tartok, így óhatatlanul becsúsznak hibák, rögtönzések. Remélem, hogy azért a háttérben előkészítették már ezt a döntést és hasznára lesz az oktatási rendszernek, amely jelenleg súlyos strukturális problémákkal küzd” – fejtette ki Varga László.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!