Fotó: Kristó Róbert
Az elmúlt négy év nagy volumenű beruházásainak köszönhetően jelentősen fejlődött a csíkszentdomokosi infrastruktúra, és a június 10-én visszaválasztott polgármester szerint az elkövetkező esztendőkben sem áll le a község modernizálása és szépítése.
2012. július 03., 17:232012. július 03., 17:23
2012. július 03., 18:142012. július 03., 18:14
„Örömmel jelenthetem ki, hogy azokat a javítási munkálatokat, amelyeket az előző mandátumban elkezdtünk, sikerült befejezni” – mondta Ferencz Alajos, a község polgármestere. Az elöljáró sikerként könyvelte el többek között az 1999-ben kiépített gáz-, valamint az ivóvízhálózat bővítését, ugyanakkor a település lakóinak mindennapi kényelméhez nélkülözhetetlen, mintegy tizenegy kilométernyi új csatornahálózatot és több mint nyolcezer méternyi úthálózat dupla réteggel való leaszfaltozását is fontos előrelépésnek tekinti. „A felsorolt bővítéseknek – melyeket egyébként folytatunk – az a célja, hogy valamennyi falurészen egyformák legyenek a körülmények” – tette hozzá.
Elsőbbséget élvező romos épületek
A község összképét meghatározó épületek közül az óvoda és napközi esett át számottevő tatarozáson, emellett az iskoláknál is szükség volt kisebb-nagyobb javításokra. „Az óvoda épületének állapota már tarthatatlan volt, az iskolák felújítása pedig folyamatosan történik, azt igazából soha nem lehet befejezni, hiszen valami állandóan tönkremegy. Sajnos, a kultúrotthon felújítását még nem sikerült megoldani, hiába van nyertes pályázatunk, ezért idén a létesítmény környékének rendbetételére fektetjük a hangsúlyt” – számolt be a község vezetője.
Megold(hat)atlan problémák
Ferencz Alajos szerint az európai út biztonságosabbá tétele a település egyik fő – anyagiak hiányában egyelőre megoldhatatlan – problémája, mivel a járdák és bicikliutak hiánya meglehetősen balesetveszélyessé teszi a gyalogos és kerékpáros közlekedést. „Merünk nagyot álmodni, ezért reméljük, hogy az elkövetkező években, pályázatok révén finanszírozni tudunk olyan projekteket is – zöldövezetek kialakítása, parkosítás –, amelyekre pillanatnyilag nincs pénzügyi keretünk.”
Új helyre költöztetnék a piacot
Egyelőre a sportpálya ad otthont a csíkszentdomokosi piacnak, ezt mindenképpen új helyre költöztetné az elöljáró. „Egy olyan piaccsarnokban gondolkodunk, amely akár a teljes Felcsíkot ki tudná szolgálni, és ahol az őstermelők megfelelő körülmények között kereskedhetnének. A sportpálya felszabadításával pedig a lakók szabadidős tevékenységeihez is egy ideális helyszínt tudnánk biztosítani. A már említett infrastrukturális és középület-szépítési munkálatok befejezése után következhet a kulturális élet fellendítése, ám azt is fontosnak tartom, hogy mindeközben a helyi önkormányzati képviselő-testület szakítson időt az emberek szociális problémáinak megoldására is” – zárta beszélgetésünket a polgármester.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!