Csicsó fáradhatatlan krónikása

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

Szabó Magdolna, akit mindenki Magdi néniként ismer, nyugalmazott pedagógusként rendkívüli tevékenységet végez Csicsó társadalmi életében. Az Élő Emlékezet Egyesület elnökeként fáradhatatlanul kutatja a település múltját. Az idős emberek visszaemlékezéseit dokumentálja, kiállításokat, előadásokat szervez. Bevallása szerint nyugdíjasként azt teszi, amihez kedve van, amiért lelkesedik, ezzel értéket teremtve a falu számára.

Létai Tibor

2012. április 04., 16:282012. április 04., 16:28

2012. április 04., 17:592012. április 04., 17:59

Szabó Magdolna 1942-ben született Csíkszentmártonban értelmiségi szülők gyermekeként. Édesapja, aki tanító volt, rövid ideig dolgozott a szakmájában. Mivel nem volt hajlandó letenni a román állam által követelt hűségesküt, elmozdították. Csíkszentmártonban sokoldalú munkát végzett, ám érdemeiért 1950 májusában, egyik éjszaka elhurcolták, másfél évet töltött, ítélet nélkül a Duna-csatornánál, csak azért, mert hangadónak, „reakciós elemnek” tekintették.

Az 50-es években számos házkutatást végeztek otthonukban, így Szabó Magdolna már kislányként megismerhette a kommunista diktatúra kegyetlen arcát. Az általános iskolát Szentmártonban végezte, a középiskolát pedig Csíkszeredában. Gimnazistaként részese volt a faluban zajló kollektivizálásnak. Egy bizonyos alkalommal megtörtént, hogy az egyik kommunista aktivista az édesapja fejéhez vágta, az egyik nagy elvtárstól idézve, „múltadért megdicsérünk, jelenedért főbe lövünk” – mert vannak érdemei ugyan, de ha nem áll oda ahová kell, akkor megtorlásra számíthat – elevenítette fel a nehéz időket Magdi néni.

Sikerélmények a vészkorszakban

1960-ban érettségi után Nagytusnádra került helyettes pedagógusként. 1962-ben ment férjhez a néhai Szabó Ákos tanító, népnevelőhöz. „Nagyon szerette a népét” – mesélte róla Szabó Magdolna. Házasságukból három lánygyermek született. Gyermeknevelés közben végezte el Marosvásárhelyen a pedagógiai szakot. Megjegyezte: „nagyon büszke vagyok arra, hogy már nyolc unokám van, a legkisebb három éves, a legnagyobb huszonhat”.

1969-ben családi okokból kérte az áthelyezését Csicsóba, ahol matematikát tanított. Nagytusnádra természetesen mindig nosztalgiával gondol. „A mai napig úgy megyek oda, mintha hazatérnék, az idősebb korosztályt jól ismerem” – fogalmazott Magdi néni. Elmesélte: Csicsóba kerülve, 1973-tól 1979-ig hat éven át iskolaigazgatóként tevékenykedett. „Nehéz volt, de nem bántam meg, felnőttem a feladathoz. Voltak sikerélmények. Ugyanakkor az elvtársak elvárásainak nem feleltünk meg teljesen, de bizonyos dolgokban tartalmas munkát végeztünk. Nem lehet mindent egyértelműen elítélni abból az időszakból. Kirándulásokat szerveztünk, gazdag sport- és kulturális tevékenységet folytattunk – irodalmi, történelmi előadások.” A pedagógusi munka a rendszerváltást követően sem lett könnyebb, csak a kihívások változtak, sőt a gyermekekkel való bánásmód, a szülőkkel való munka nehezebb is lett. Nem irigylem a mai pedagógusokat – vélekedik Magdi néni.

A múlt dokumentálása érték a jövő generációinak

„Nem szeretem a sablont, egyedi dolgokra törekszem” – vallja a nyugdíjas pedagógus. 2006-ban létrehozta az Élő Emlékezet Egyesületet, amit 2007-ben hivatalosan is bejegyeztek. Jelenleg huszonöt aktív tagja van a szervezetnek, melynek egyik fő tevékenysége a színjátszás. Ugyanakkor Szabó Magdolna, mint elnök, komoly kutató és szervező munkát is végez. Elmesélte, a kezdetekkor a tévében hallott egy Szókratész-idézetet – „az el nem mondott élet, nem élet” –, azóta ebben a szellemiségben tevékenykedik: a település idős embereinek életútját dokumentálja. Az elmesélt históriákból pedig összeáll a falu elmúlt száz évének lenyomata, mely felbecsülhetetlen értéket képvisel a jövő generációinak.

Az egyesület keretében az elmúlt évek során számos rendezvényt tartottak. 2006-ban Itt járt a háború címmel tárlatot hoztak létre a két világégés emlékeiből, relikviáiból, fényképeiből. Egyúttal a háborút megélt emberek találkozóját is megejtették. 2008-ban a 100 éves csicsói műkedvelő színjátszásról is megemlékeztek. A kétnapos rendezvény rendkívül sikeres volt. Mindenkiről megemlékeztek, akik szerepet vállaltak a település színjátszásában. Az akkori színdarabok szereplői közül többen – mindenki örömére – ma is élnek: özv. Györpál Gézáné-Becze Julianna, özv. Gál Zoltánné-Becze Erzsébet, özv. Lázár Imréné-Lakatos Julianna, özv. Becze Dénesné-László Ágnes, özv. Pál Andrásné-Vízi Erzsébet, özv. Szabó Béniné-Lakatos Brigitta, özv. Nagy Lászlóné-Balló Mária, özv. Dobos Dénesné-Antal Juliánna.

A századik évforduló alkalmával a Néma levente bemutatójával rukkolt elő az újjászervezett helyi színi társulat. Szabó Magdolna kifejtette: „fő, hogy a nemes hagyomány folytatódik. Jelenleg Csiky Gergely Buborékok című három felvonásos vígjátékának próbái zajlanak, Bilibók Attila színész-rendezővel. Az előadásra a tervek szerint április 15-én kerül sor. A csoport nem kevés áldozattal járó, a faluközösség érdekében végzett munkáját remélhetőleg siker koronázza.”

Magdi néni megemlítette az ugyancsak 2008-ban létrejött, óriási sikernek örvendő falvédő-kiállítást. A helyi kultúrotthonban 180 falvédőt mutattak be. A tárlat jelenleg a Baranya megyei Gödreszentmártonban látható, ahonnan pünkösdre fog hazatérni.

Mint megtudtuk, 2007-ben az egyesület egy portrékiállítással is előrukkolt Munka és emberség címmel. Borbély József kádármesterről emlékeztek meg általa, aki számos értékes bejárati kaput készített a faluban, melyekből negyvennél több ma is megtalálható.

Végezetül a tervekről szólva, Magdi néni elárulta, mindazt, amit kutatómunkája során dokumentál, szeretné egy kötetbe összefoglalva megírni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 08., kedd

Költözési hullám Csíkszeredában: több intézmény is új otthonba kényszerül a felújítások miatt

Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.

Költözési hullám Csíkszeredában: több intézmény is új otthonba kényszerül a felújítások miatt
2025. július 05., szombat

Ezer székely leány és még annál több

Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.

Ezer székely leány és még annál több
Ezer székely leány és még annál több
2025. július 05., szombat

Ezer székely leány és még annál több

2025. július 05., szombat

András Mihályt tüntette ki Pro Urbe díjjal Csíkszereda

Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.

András Mihályt tüntette ki Pro Urbe díjjal Csíkszereda
2025. július 05., szombat

Jól halad a tanuszoda építése Csíkszentkirályon

Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.

Jól halad a tanuszoda építése Csíkszentkirályon
2025. július 05., szombat

Összegyűlt már az „ezer székely leány” – fotók

Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.

Összegyűlt már az „ezer székely leány” – fotók
2025. július 05., szombat

Az első Ezer Székely Leány Napja a korabeli sajtóban

Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.

Az első Ezer Székely Leány Napja a korabeli sajtóban
2025. július 04., péntek

Útlezárásokra lehet számítani szombaton Csíkszeredában

Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.

Útlezárásokra lehet számítani szombaton Csíkszeredában
2025. július 04., péntek

Nincs pályázati lehetőség, használatlanul állnak a volt kerámiagyártó műhelyek

Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.

Nincs pályázati lehetőség, használatlanul állnak a volt kerámiagyártó műhelyek
2025. július 03., csütörtök

Bach ünnepe Csíkszeredában: jön a Régizene Fesztivál 17 koncerttel, 250 fellépővel

Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.

Bach ünnepe Csíkszeredában: jön a Régizene Fesztivál 17 koncerttel, 250 fellépővel
2025. július 03., csütörtök

Közel hatmillió lejből újítják fel a csíkszeredai Nagy Imre-iskola udvarát

Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.

Közel hatmillió lejből újítják fel a csíkszeredai Nagy Imre-iskola udvarát