Fotó: Pinti Attila
Maszatos arcú, mezítlábas fiúk és lányok mászkálnak markukat feltartva, jól betanult szöveggel a tömegben, de az előző évekhez képest, mintha kevesebben lennének.
2012. május 26., 18:022012. május 26., 18:02
2012. május 28., 18:372012. május 28., 18:37
A kéregetők fiatal arcán furán vegyül az öröm, az izgalom és a szomorúság, attól függően, hogy épp aprót nyomnak a markukba, vagy esőernyő koppan a fejükön. Egy kisebb magyarországi csoport szóba elegyedik velük, innen tudjuk meg, hogy nekik bizony kvótát kell teljesíteniük – az apjuk küldte ki őket, addig nem mehetnek haza, míg nincs meg a kért összeg. A társadalom perifériájára szorult gyerekek nyíltan bevallják, hogy „apja félhóttra ver, ha kevesebbet viszünk haza” – talán ezért is nézik irigységgel a közelben jó forgalmat lebonyolító székárust. Arra a kérdésre, hogy lopnak-e, erőteljesen megrázzák a fejüket. „Van, akit direkt azért küldtek ki, de nekünk nem szabad” – világosítják fel a köréjük gyűlt népet. A választ egy ötlejes bankóval jutalmazza egy jómódúnak tűnő hölgy, mire felragyognak a koszos gyerekarcok. Hatalmas lépéssel kerültek közelebb egy verésmentes naphoz.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!