Fotó: Veres Nándor
Mindössze tizenöt percet szánhat egy betegére a háziorvosa, legalábbis abban az esetben, ha be akarja tartani a vonatkozó előírásokat. A biztosítópénztár ugyanis napi ötórás háziorvosi „műszakot” tart ideálisnak, ez idő alatt pedig húsz beteget kell kivizsgálnia a doktornak. A háziorvosok szerint ez a szám csak papíron tartható, mivel naponta akár negyven páciens is megfordulhat a rendelőben.
2017. január 26., 11:472017. január 26., 11:47
Mint sok egyéb eleme a hazai egészségügyi rendszernek, a háziorvosok munkanapokon ellátandó pácienseinek száma is távol áll az ideálistól – vélik a lapunk által megkérdezett egészségügyi szakemberek.
A vonatkozó előírások szerint napi húsz egészségbiztosítással rendelkező páciens konzultációját, kezelését fizeti ki az egészségbiztosítási pénztár a háziorvosoknak. Ha egy háziorvoshoz feliratkozott személyek száma meghaladja a 2200 főt, napi 24 konzultációt is kifizet a biztosítópénztár; ez esetben a napi ötórás munkaidőt hat órára kell hosszabbítania a háziorvosnak. „Ha a havi átlagot nézzük, lehet egyik nap öt esete a háziorvosnak, másik nap pedig 35, a hónap végén mégis kijöhet átlagban a napi húsz konzultációs eset” – számolt be érdeklődésünkre Soós-Szabó Klára, a Hargita Megyei Háziorvosok Szövetségének elnöke.
A szakember szerint a napi húsz páciens ellátása soknak mondható, viszont úgy tapasztalja, hogy ennél is többen fordulnak hozzá a rendelési napokon. Főként a téli hónapokban, amikor sok az influenzás eset, így a negyven főt is meghaladhatja a hozzá forduló betegek száma naponta. Nyilván – folytatta – kevés a napi öt óra rendelési idő, viszont bele kell férni a programba, van, akire kevesebb időt lehet szánni, másra többet kell. A szakember azt is megjegyezte, tapasztalata szerint egyre több az egészségbiztosítással nem rendelkező egyén.
Van olyan nap, hogy csak 10–15 beteg fordul meg a rendelőben, de előfordul, hogy akár 35–40 is – tájékoztatott Bíró Dénes csíkszeredai háziorvos. Átlagban nézve viszont napi húsz főre tehető az ellátott esetei száma – tette hozzá. „A biztosítópénztárnál úgy számolják ezt, hogy a napi öt óra rendelési idő alatt a húsz beteg gyakorlatilag öt csoportra oszlik. Ezen belül pedig negyed óra alatt javasolt ellátni egyet. A betegekre szánt idő persze helyzetfüggő. Ez egy kicsit rohammunka, de ekkora pacientúrával, ilyen orvosi létszámmal és ilyen finanszírozással muszáj minden háziorvosnak annyi beteget ellátni, hogy legalább fizetéseket tudjon adni az alkalmazottainak, és megéljen belőle” – magyarázta a háziorvos.
Húsz páciens a napi átlag, amely egy – a biztosítópénztár által – diktált szám. De a valóságban ez nem egészen így történik – fogalmazott a témával kapcsolatosan Sztojka Tamás kászonaltízi háziorvos. „Például a téli időszakban sok az influenzás eset, így sokkal több a beteg. Ilyenkor nincs is amiért ragaszkodni a húszas számhoz, mert megtörténik, hogy negyven vagy még annál is több beteg fordul meg a rendelőben. Továbbá olyanokat is fogadnak a háziorvosok, akik nem biztosítottak. Sajnos minden nap van egy része a munkánknak, amit senki nem fizet ki soha” – nehezményezte a visszás helyzetet Sztojka.
Tompos Zoltán csíkrákosi háziorvos szerint körülbelül 1200 feliratkozott személy esetében tud megfelelően foglalkozni egy háziorvos a betegeivel napi esetekre leosztva. Kifejtette, nyugati országokban egy ilyen számú pacientúra számít átlagosnak, viszont térségünkben átlagosan 1700–2000 közötti személye van egy háziorvosnak. „Ennek eredményeként például a krónikus betegek esetében sokszor csak egy receptírásra korlátozódik a konzultáció a háziorvosnál, pedig más kezelésekre is szükség lenne” – vélekedett a szakember.
Duda Tihamér számai
Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatóját is megszólaltattuk a téma kapcsán. Ő is fontosnak tartotta kiemelni, hogy 2200 feliratkozott személy esetén napi öt órában húsz konzultációt végezhet a háziorvos, 2200–3000 közötti feliratkozott páciens esetén hat órában 24 beteget láthat el, 3000 feliratkozott fölött pedig napi hét órában 28 pácienst vizsgálhat. „Ez nem azt jelenti, hogy minden munkanap 20, 24 vagy 28 konzultációt kell elvégezzen a háziorvos. Mivel három havi átlagban számolják ki ezt, e hónapok alatt kell úgymond kijöjjön a munkanapokon engedélyezett konzultációk száma. Fontos az is, hogy egy nap legtöbb 40 esetet láthat el a háziorvos. Megnézhet többet is, de azt a szolgáltatást már nem számolhatja el a biztosítópénztár felé. Ennek ellenére, e létszám fölött is írhat küldőpapírt és ártámogatott recepteket a pácienseknek, tehát a biztosítottak érdekei nem sérülnek” – részletezte Duda Tihamér. Kérdésünkre hozzáfűzte, ha három havi átlagban számolva a háziorvos túllépte a munkanapokon előírt konzultációk számát, azt a szolgáltatást nem tudják neki kifizetni. Megjegyezte, nyilván előfordulnak olyan esetek, hogy a pluszkonzultációk után nem kapnak finanszírozást a háziorvosok.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
A honfoglalás megőrzésének sorsdöntő győzelmére, a 907-es pozsonyi csatára emlékeznek Csíkcsomortánban, az Ezer Székely Leány Napja előestéjén – méltó helyszínen, a Kárpátok Őre emlékműnél.
Hová fordulhat a csíkszeredai lakó, ha szomszédságában éjnek évadján rendszeresen csendháborítás zajlik, netán fiatalok labdáznak, hangoskodnak az ablaka alatt. Mivel a helyi rendőrségnél kevesen vannak, éjszaka csak az állami rendőrséget hívhatja.
Miután a Maros Megyei Törvényszék ítéletet hirdetett a Borboly Csaba és tizenkét másik személy ellen indult büntetőperben, megtörtént a fellebbezések benyújtása. Tíz vádlott fellebbezett az első fokon hozott ítélet ellen, köztük Borboly is.
Jelentősen megnövekedtek a csíkszeredai megyeháza felújításának költségei, ezért Hargita Megye Tanácsa hitelből kényszerül kiegészíteni a beruházás költségvetését. A munkálatokat rövidesen elkezdik, az irodák várhatóan egy tömbházba költöznek.
Hátrányos helyzetű személyeknek nyújtanak majd egészségügyi és szociális szolgáltatást a csíkszeredai Goscom egykori épületében. Az ingatlan felújításához szükséges megvalósíthatósági tanulmányt pénteki ülésén fogadta el a képviselő-testület.
Már több hónapja, hogy bevezették az új okoskukákat Csíkszeredában, a hulladék 70 százalékát mégis még mindig a tárolók mellől gyűjti be a hulladékkezelő cég. Pál Tamás, az Eco-Csík Kft. igazgatója abban bízik, hogy ez csak átmeneti állapot.
Elment otthonról és azóta se jelentkezett egy csíkszeredai kiskorú lány, családja bejelentése után kedden a rendőrség is a keresésére indult.
Nyitott kapukkal várják a látogatókat a csíkszentimrei Henter-kúriába június 28-án, szombaton. A szervezők különféle programokkal készülnek az érdeklődőknek, de arra is lesz lehetőség, hogy a kúria festői kertjében pihenjenek.
Végrehajtókkal lakoltattak ki öt családot Csíkszereda központjában egy állami tulajdonú, de városi ügykezelésű épületből. Már régebb meg kellett volna lépni, de most az ingatlan is életveszélyes állapotba került.
szóljon hozzá!