Fotó: Sándor Csilla
Az elkezdett beruházások befejezése, a birtoklevelek rendezése, a kultúrházak, utak, hidak rendbetétele – György József, Tusnád község nemrég megválasztott polgármestere úgy véli, munka van bőven. Folytatjuk a csíkszéki új polgármesterek bemutatását.
2016. augusztus 09., 12:582016. augusztus 09., 12:58
2016. augusztus 09., 13:312016. augusztus 09., 13:31
– Habár a régi polgármester is indult egy újabb mandátumért, az eredmények láttán kijelenthető, a községben igényelték a változást. Hogyan zajlott a júniusi helyhatósági választás?
– Nem volt különösebb probléma, nekem a kampánypolitikám az volt, hogy anélkül, hogy túl nagy felhajtást kerítenék, elmondom, hogy mit szeretnék. Nem mentem bele „sárdobálásos” dolgokba. Itt azért a régiekre jellemző volt, hogy elég furcsa dolgok történtek. Én voltam az egyik, aki általában kritizáltam a régebbi megoldásokat, és emiatt is mondtam azt, hogy ha megérett az idő rá, akkor változtatni kell. Nem minden áron, csak ha megérett rá az idő. És úgy néz ki, megérett.
– Tusnád községhez három település tartozik: Újtusnád, Nagytusnád, Verebes. Ezek között nem mindig van egyetértés. Hogyan lehetne ezen javítani?
– Úgy lehet ezt javítani, hogy nem kell különbséget tenni: azonos érdekképviselet, azonos megoldás.
– Elég sok probléma volt itt a birtoklevelek körül...
– Az első lépésünk az volt, hogy felvettük a kapcsolatot a földhivatallal, megnéztük, hogy mik lehetnek a megoldások. A legnagyobb hiányosság az, hogy a mellékletekben szereplő nevek nem találnak az anyakönyvi iratokban levőkkel. El van indítva a folyamat, mindenki beadja a megfelelő anyakönyvi iratot, mi pedig mellékletmódosítást kérünk a megyei földosztó hivataltól. Utána következhet a birtoklevelek rendbetétele. De ennél sokkal fontosabb, hogy fel kell mérni az útjainkat, ami mostanig nem történt meg, és köztulajdonba kell helyezni.
– A település infrastrukturális szempontból elég elmaradott állapotban van. Melyek lennének a prioritások?
– Rengeteg beruházás van elkezdve, csak az a baj, hogy nincs befejezve. Ezeket be kell fejezni, nem lehet megszakítani, újakat elkezdeni. Tervek vannak, kivitelezés alatt állnak, nincs mit tenni, minél gyorsabban be kell fejezni. Az más kérdés, hogy ez a költségvetés szempontjából hogyan lesz megoldva. Az idén például a csatornázási program jár le. Nálunk kicsit speciális a helyzet, mert a regionális szennyvíztisztító nem csak Tusnád problémája, hanem alcsíki probléma, a gond csak az, hogy a költségvetésben egyedül Tusnád község érintett. A megyei tanácshoz fogunk fordulni, hogy valamilyen formában költségvetés-kiegészítéssel segítsenek. Ha nem, mi be tudjuk fejezni, de akkor hitelhez kell folyamodjunk.
– Még milyen beruházások vannak elindítva?
– Tizenkét éve javítják a kultúrházakat, de egyik sincs befejezve. Hidakat építünk, utakat javítunk, de ennek ellenére mindenik rossz állapotban van. Aszfaltozni kellene, de amíg olyan kanalizálási terv van, amiben nincs összecsatolás, addig nem tudunk. Falugyűlésen megbeszéltük, hogy az emberek önerőből megcsinálják a rácsatlakozást, hogy tudjunk aszfaltozásra pályázni. Tehát, munka van bőven, és ha nincs, keresünk.
– Milyen tervei vannak még?
– Rengeteg tervet lehet sorolni, de minden attól függ, hogy milyen a finanszírozási alap. Projektek szempontjából a megyei utakat mindenképp fel kell újítani. Még égető dolgunk az Olt-híd feljavítása. Ott van egy borvíztöltőde, öt tonnás tábla van kitéve a hídnál, de negyven tonnás autó jár át, és a híd elég rossz állapotban van. Könnyű sok mindent felvállalni, az a kérdés, hogy mit lehet megvalósítani.
– Hogyan látja a közösségépítés kérdését a községben?
– Anyagi beruházást könnyű végezni, ha van rá alap. Viszont közösséget építeni, a mentalitást megváltoztatni sokkal nehezebb és időigényesebb. Itt vannak a kisebbségi kérdések, roma kérdések. Az, hogy valaki eljön a polgármesteri hivatalba, és sorba áll szociális segélyért, nem jó megoldás. Ezzel a megoldással csak azt gerjesztjük, hogy munka nélkül is lehet pénzt kapni. Sajnos, amióta ez folyik, sokan nem keresnek munkát. A jó megoldás az lenne – ahogy a régi példabeszéd mondja – , hogy nem halat kell adni az embernek, hanem inkább meg kell tanítani halászni.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!