Négy borvízforrás és ivókutak kialakítása a város központi övezetében, és egy korábbi fúrás vizének rendszeres elemzése, amelyet később akár palackozásra is lehetne használni – a csíkszeredai városvezetés ki akarja használni a szakhatóságtól megszerzett engedélyt.
2012. február 14., 15:222012. február 14., 15:22
2012. február 14., 22:072012. február 14., 22:07
Ráduly Róbert Kálmán polgármester szerint a víz tovább drágul a jövőben, a városnak pedig ki kell használnia lehetőségeit. A tavaly a városközpontban, a Szabadság és a Majláth Gusztáv Károly téren elvégzett két kutatófúrás sikerrel járt, mindkét helyszínen borvizet találtak. Ezt követi két másik hasonló feltárás, a központi parkban, illetve a Gál Sándor-szobor környékén. Az első két fúrás még ivóvíz feltárására kiadott engedély birtokában történt, a folytatáshoz viszont megvan az Altalajkincsek Országos Ügynöksége által kiadott, borvízforrások feltárására szóló engedély.
Nem egyszerű eljárás
A borvízforrások feltárására a városban és körzetében 10 négyzetkilométeres területre kapott engedélyt Csíkszereda. Mint a polgármester elmondta, ebben benne van Somlyó, Taploca és az Olttól a város felé eső terület is. Egy részletes dokumentációt kell elkészíteni ahhoz, hogy a szakhatóság megadja a kitermelés jogát is a városnak. „Két száz méteres, illetve két kétszáz méteres mélységű fúrást szeretnénk végezni, ebből kettő már megtörtént. Szeretnénk idén megkezdeni a központi parkban is a fúrást, ugyanakkor a Gál Sándor-szobor közelében is meg kell választani a helyszínt. Mivel most kétszáz méteres mélységű fúrásról van szó, elképzelhető, hogy abban a mélységben nagyobb hozamú vizet találunk, amely szivattyúzás nélkül is a felszínre jön. Ebben az esetben akár a palackozás is szóba jöhetne, ehhez azonban elég messze kellene elvezetni a vizet\" – mondta a polgármester. Ráduly szerint olyan szakvélemények vannak, amelyek szerint ebben a mélységben a városközponti építkezésre jellemző cölöpverés nem bontotta meg a geológiai rétegeket, ezért lehetne ott nagyobb hozamú ásványvizet találni.
Egy régi forrást is figyelnek
Egy másik helyszín, ahol az engedély birtokában a város nagyobb hozamú borvizet találhat, az Olt város felőli partjától nem messze, a mezőben levő, most elhagyott furat, amelyből régen a Jégpálya negyedi strandhoz is vezették a borvizet. Itt a polgármester szerint rendszeres elemzést kellene végezni a víz összetételét és hozamát illetően, amely, ha stabilak a mutatók, négy év után kitermelésre, felhasználásra alkalmassá teheti az ott található borvizet, akár a közelben is lehetne egy palackozóüzem.
Ivókutak a köztereken
A városközpontban már feltárt két borvízforrás vizének fogyasztására még várni kell, de ahogy a polgármester fogalmazott, a víz összetételének, minőségének első vizsgálati eredményei bizakodásra adnak okot. Mivel egyik helyszínen sem tör a felszínre a víz, szivattyúval ellátott ivókutakat fognak kialakítani a Szabadság és a Majláth Gusztáv Károly téren.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!