Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke szerint nehéz volt az eltelt év, mert a gazdasági válság miatt egyre erősebb a harc a megmaradásért. 2013-ban kevés pénzből sokat kellene megvalósítani – mondta évértékelő interjúnkban.
2012. december 27., 11:062012. december 27., 11:06
2012. december 27., 18:552012. december 27., 18:55
– Milyen volt ez az év a megye számára?
– Nehéz év van mögöttünk. Májusig volt az RMDSZ kormányon, azóta sorozatosak voltak a magyarellenes támadások és a megyének juttatott kormányzati pénzösszegek elvétele vagy csökkentése. Azt hittük, idén véget ér a gazdasági válság, de ez nem így történt. Meg kellett tanulni sokkal kevesebb pénzből akár több eredményt elérni, és ebben az esztendőben a legnagyobb eredménynek a többszintű összefogást tartom.
Sok rosszat is hozott ez az év. Egyrészt ilyen volt a választási kampányban alkalmazott negatív kampány a politikai ellenfelek részéről. Ezenkívül azt is láthatjuk, hogy a gazdasági válság miatt egyre erősebb lesz a harc a megmaradásért, és egyes, a megyei tanácsnak dolgozó, illetve szolgáltató cégek – bár próbáltuk nekik elmagyarázni, hogy kisebb áron ugyan, de tisztességes, minőségi munkát várunk el tőlük – egyre erősebben támadtak, számos feljelentést tettek ellenünk. De nem engedünk, mert a közpénzek kezelése nem azt jelenti, hogy bárki részesülhet belőlük bármilyen feltételekkel, mint ahogy egyes vállalkozók gondolják, például az utak hótalanítása esetében, amikor is extraprofitot akartak szerezni a velünk való szerződés révén. El kell újra és újra magyaráznunk, hogy nem ez a dolgok rendje, és a támadásokon túllépve meg kell oldanunk a problémákat.
– Kedvező vagy inkább kedvezőtlen változások, folyamatok történtek?
– Említettem az összefogást. Nem „grandomán” beruházásokat kiviteleztünk százszázalékos helyi vagy megyei tanácsi finanszírozással, hanem a fejlesztésekben szerepet vállaltak a közbirtokosságok, az emberek kalákába, közmunkába fogtak, elkezdték a helyi erőforrások felhasználását. Mindennek a legékesebb példája a keresztúri tejfeldolgozó gyár december 19-i beüzemelése, ami azt mutatja, hogy Hargita megyében jó irányba haladnak a dolgok. Munkahelyeket, jövedelemforrást teremtettünk sok száz, sőt közvetve több ezer Keresztúr és Udvarhely környéki gazdának, és remélem, a példa ragadós lesz határon innen és túl.
– Mire lenne szükség, és mi várható a következő évben?
– Azt szoktam mondani, hogy nincs hús, csontból kell ebédet főzni. Meg kell találnunk a módozatait, hogy kevés pénzből sokat tudjunk megvalósítani, főleg most, amikor az RMDSZ nem döntő tényező a parlamentben. Legfontosabbnak azt tartom, hogy készüljünk az európai uniós pályázati kiírásokra, mert kormányoktól függetlenül egyre nagyobb pénzösszegek lesznek elérhetők az EU következő tervezési időszakában. Úgy számolom, hogy 2015-re kell igazán készülni, amikor meghirdetik az új támogatásokat. Azt kell tudniuk az olvasóknak, hogy immár másfél éve elapadtak a helyi és megyei önkormányzatoknak szánt uniós források, és a következő költségvetési periódusban lesznek lehívhatók újabbak.
Hargita Megye Tanácsa a nyertes pályázatok terén dobogós helyen áll országos viszonylatban, és ezt a pozíciót meg kell őriznünk. Fel kell készülnünk tehát a következő kiírásokra is egy kamionnyi projekttel, hogy fellendítsük a gazdaságot. Az, hogy a Hargita megyei közszférában az utóbbi években nem szűnt meg annyi munkahely, mint a magánszektorban, nagyrészt a lehívott uniós és kormányzati pénzeknek köszönhető. Arra kell rákészülnünk, hogy minél több munkahelyet létesítsünk.
Célegyenesbe ért a Gyergyószárhegyhez tartozó Güdücre vezető községi út felújítása. Az aszfaltozással már el is készültek, a kivitelező várhatóan két héten belül átadhatja a korszerűsített útszakaszt.
Negyedik alkalommal szervezik meg a Fuss Neki! Gyergyó adománygyűjtő akciót, amelynek fő eseményét, vagyis a vállalt távok teljesítését szeptember 27-én tartják. A civil szervezetek keddtől egészen augusztus 4-ig jelentkezhetnek projektjeikkel.
Látványos párhuzam vonható 1885 és 2025 között a gyergyói sajtkészítés tekintetében. Akkor indult el az alpesi típusú tejtermék meghonosítása Pricskén, és ahogy 140 éve, most is eljutott a gyergyói sajt a nemzetközi elismerésig.
Zajlanak a gyergyószentmiklósi aszfaltutak karbantartási munkálatai: idén összesen négyezer négyzetméternyi felületet újítanak fel, több helyszínen párhuzamosan dolgoznak a munkagépek.
Önként távozott otthonából a vaslábi nő július 6-án, vasárnap, és azóta sem tért haza, megtalálásában segítséget kér a rendőrség.
Tizennyolcadik alkalommal rendezik meg a Székelyföldi Lovas Ünnepet Gyergyószentmiklóson. A nagykorúvá váló rendezvény idén is látványos show-műsorokat, versenyeket és családi kikapcsolódási lehetőségeket kínál a lovassport szerelmeseinek.
Huszonnegyedik alkalommal rendezik meg a gyergyóremetei falunapokat, ahol idén is színes program-kavalkád várja a résztvevőket minden korosztályból. Az eseménysor péntektől vasárnapig várja a helyieket és vendégeket.
Nem jelent meg újabb sertéspestis-eset a gyergyóremetei góc közelében, de nem várt eredményt hozott az állategészségügyi hatóság által a környék gazdaságaiban elvégzett ellenőrzés. Számos gazdánál fülszám nélküli sertéseket találtak.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
szóljon hozzá!