Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke szerint nehéz volt az eltelt év, mert a gazdasági válság miatt egyre erősebb a harc a megmaradásért. 2013-ban kevés pénzből sokat kellene megvalósítani – mondta évértékelő interjúnkban.
2012. december 27., 11:062012. december 27., 11:06
2012. december 27., 18:552012. december 27., 18:55
– Milyen volt ez az év a megye számára?
– Nehéz év van mögöttünk. Májusig volt az RMDSZ kormányon, azóta sorozatosak voltak a magyarellenes támadások és a megyének juttatott kormányzati pénzösszegek elvétele vagy csökkentése. Azt hittük, idén véget ér a gazdasági válság, de ez nem így történt. Meg kellett tanulni sokkal kevesebb pénzből akár több eredményt elérni, és ebben az esztendőben a legnagyobb eredménynek a többszintű összefogást tartom.
Sok rosszat is hozott ez az év. Egyrészt ilyen volt a választási kampányban alkalmazott negatív kampány a politikai ellenfelek részéről. Ezenkívül azt is láthatjuk, hogy a gazdasági válság miatt egyre erősebb lesz a harc a megmaradásért, és egyes, a megyei tanácsnak dolgozó, illetve szolgáltató cégek – bár próbáltuk nekik elmagyarázni, hogy kisebb áron ugyan, de tisztességes, minőségi munkát várunk el tőlük – egyre erősebben támadtak, számos feljelentést tettek ellenünk. De nem engedünk, mert a közpénzek kezelése nem azt jelenti, hogy bárki részesülhet belőlük bármilyen feltételekkel, mint ahogy egyes vállalkozók gondolják, például az utak hótalanítása esetében, amikor is extraprofitot akartak szerezni a velünk való szerződés révén. El kell újra és újra magyaráznunk, hogy nem ez a dolgok rendje, és a támadásokon túllépve meg kell oldanunk a problémákat.
– Kedvező vagy inkább kedvezőtlen változások, folyamatok történtek?
– Említettem az összefogást. Nem „grandomán” beruházásokat kiviteleztünk százszázalékos helyi vagy megyei tanácsi finanszírozással, hanem a fejlesztésekben szerepet vállaltak a közbirtokosságok, az emberek kalákába, közmunkába fogtak, elkezdték a helyi erőforrások felhasználását. Mindennek a legékesebb példája a keresztúri tejfeldolgozó gyár december 19-i beüzemelése, ami azt mutatja, hogy Hargita megyében jó irányba haladnak a dolgok. Munkahelyeket, jövedelemforrást teremtettünk sok száz, sőt közvetve több ezer Keresztúr és Udvarhely környéki gazdának, és remélem, a példa ragadós lesz határon innen és túl.
– Mire lenne szükség, és mi várható a következő évben?
– Azt szoktam mondani, hogy nincs hús, csontból kell ebédet főzni. Meg kell találnunk a módozatait, hogy kevés pénzből sokat tudjunk megvalósítani, főleg most, amikor az RMDSZ nem döntő tényező a parlamentben. Legfontosabbnak azt tartom, hogy készüljünk az európai uniós pályázati kiírásokra, mert kormányoktól függetlenül egyre nagyobb pénzösszegek lesznek elérhetők az EU következő tervezési időszakában. Úgy számolom, hogy 2015-re kell igazán készülni, amikor meghirdetik az új támogatásokat. Azt kell tudniuk az olvasóknak, hogy immár másfél éve elapadtak a helyi és megyei önkormányzatoknak szánt uniós források, és a következő költségvetési periódusban lesznek lehívhatók újabbak.
Hargita Megye Tanácsa a nyertes pályázatok terén dobogós helyen áll országos viszonylatban, és ezt a pozíciót meg kell őriznünk. Fel kell készülnünk tehát a következő kiírásokra is egy kamionnyi projekttel, hogy fellendítsük a gazdaságot. Az, hogy a Hargita megyei közszférában az utóbbi években nem szűnt meg annyi munkahely, mint a magánszektorban, nagyrészt a lehívott uniós és kormányzati pénzeknek köszönhető. Arra kell rákészülnünk, hogy minél több munkahelyet létesítsünk.
Nagy Zoltán gyergyószentmiklósi polgármester szerint a részvételi arány kulcsfontosságú: a közvéleménykutatások szerint ha 60 százalék alatt marad, az Simionnak kedvez. Ha 60 százalék fölé kerül, az esélyt ad Nicușor Dannak.
Egy beteget szállító magánmentőautó ütközött egy furgonnal Gyergyóholló településen péntek délután. A mentőautó sofőrje és a mentőben szállított beteg is megsérült.
A Gyilkostó úton a Both-várától indulnak hétfőn a gépek: hozzálátnak a tavaly felásott útfelület helyreállításához, visszaaszfaltozásához. Mindeközben zajlik a kövezett utak, utcák javítása is, a fagyosszentek után pedig elkezdik virágok kiültetését.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
szóljon hozzá!