Fotó: Kristó Róbert
Teljes a bizonytalanság a roncsprogram körül: egyelőre senki nem tudja, hogy idén folytatódik-e egyáltalán a használt autók begyűjtése. Pedig igény lenne rá, csak Hargita megyében még legalább ezer autót adnának le.
2013. január 15., 12:472013. január 15., 12:47
2013. január 15., 18:512013. január 15., 18:51
Éveken át sikeresen működött a Környezetvédelmi Alap által finanszírozott roncsprogram, tavaly viszont már bizonytalan volt, hogy lesz-e keret a program folytatására.
Semmi biztosat nem tudnak
„Semmi biztosat nem tudunk, mi is csak azokat a nyilatkozatokat halljuk, amelyeket Victor Ponta miniszterelnök tesz időnként a programmal kapcsolatosan” – fogalmazott Bíró József, a Hargita megyei Remat vasbegyűjtő vállalat igazgatója. A hargitai Remat utoljára tavaly augusztusban kapott 75 értékjegyet, azt viszont nem szabták meg, hogy pontosan mely alegységnél – a csíkszeredainál, a székelyudvarhelyinél vagy a gyergyószentmiklósinál – kell felhasználni.
„Annyira kevés volt az a 75 jegy, hogy egyetlen nap alatt el is fogyott az összes. Azelőtt áprilisban érkeztek jegyek, a három helyszínnek összesen 210 darab, azokat háromfelé osztottuk, mindenhol hetvenet értékesítettünk” – sorolta az igazgató. A 2012-es 285, Remat Hargita által kiosztott roncsautó-értékjegyet természetes személyek kapták meg, a jogi személyeknek tavaly összesen 23 jegy jutott. Még Szilveszter napján is keresték őket, hogy átvennék-e a lerakott öreg járgányt. Ugyanakkor a polgármesteri hivatalok részéről is folyamatos az érdeklődés: több hivatal szeretné a „Rabla-programon” keresztül leadni elhasznált hivatali járműveit.
Már nem vezetnek várólistát
„Egy ideig várólistát is vezettünk, de ez nagyon sok kellemetlenséget szült, személyeskedésekbe torkollt azok vezetése. Ezért idén úgy döntöttünk, felhagyunk a sorszámozással, és amennyiben újra beindul a program, azok kapnak először értékjegyet, akik sorrendben jelentkeznek” – húzta alá Bíró József, aki úgy számol, hogy Hargita megyében még legalább ezer, tízévesnél idősebb autót szeretnének leadni a roncsprogramba, ennyi értékjegy tehát könnyedén elkelne. A három hargitai Remat vasbegyűjtő mellett Hargita megyében további két székelyudvarhelyi cég is csatlakozott a roncsprogramhoz.
Lehetséges újítások
A roncsprogrammal kapcsolatban múlt év végén több lehetséges változást is említett Victor Ponta miniszterelnök. Például azt, hogy az eddigi három helyett csak egy roncsautó-értékjegyet lehet felhasználni új autó vásárlásakor. Azért fontolgatják ezt a lépést, mert Ponta szerint a roncsautó-értékjegyek forgalmazása körül feketepiaci hálózatok alakultak ki, sok esetben egy-egy értékjegyet 2-3000 lejért árultak feketén. Úgy tudni, hogy amennyiben folytatódik a program, az értékjegy összege változatlan marad, tehát továbbra is 3800 lejt ért új autó vásárlásakor.
Országos szinten legalább százezer értékjegyre lenne szükség, arról viszont még semmilyen biztos információ nem szivárgott ki, hogy a programot irányító és a pénzalapokat biztosító Környezetvédelmi Alap mekkora összeget tudna a roncsprogramra elkülöníteni. Központi hírforrások szerint a Nemzetközi Valutaalap képviselőinek mostani látogatása után derül ki, hogy mi lesz a roncsprogram sorsa.
Nagy Zoltán gyergyószentmiklósi polgármester szerint a részvételi arány kulcsfontosságú: a közvéleménykutatások szerint ha 60 százalék alatt marad, az Simionnak kedvez. Ha 60 százalék fölé kerül, az esélyt ad Nicușor Dannak.
Egy beteget szállító magánmentőautó ütközött egy furgonnal Gyergyóholló településen péntek délután. A mentőautó sofőrje és a mentőben szállított beteg is megsérült.
A Gyilkostó úton a Both-várától indulnak hétfőn a gépek: hozzálátnak a tavaly felásott útfelület helyreállításához, visszaaszfaltozásához. Mindeközben zajlik a kövezett utak, utcák javítása is, a fagyosszentek után pedig elkezdik virágok kiültetését.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
szóljon hozzá!