Külföldi üzletembereknek szóló tanulmány készítésébe kezd Csíkszereda Polgármesteri Hivatala. A tavaszra elkészülő szakanyaggal próbálják a városba csalogatni a befektetőket.
2012. november 14., 16:252012. november 14., 16:25
2012. november 14., 17:522012. november 14., 17:52
Egyszerű kampányeseménynek indult, a végére mégis hangzottak el érdekes ténymegállapítások azon a sajtótájékoztatón, amelyen Ráduly Róbert Kálmán mellett Korodi Attila vett részt. „Az egyik legnehezebb problémáról lesz szó, a magántőke idecsalogatása ugyanis több embert is próbára tevő feladat” – ekképpen vezette fel a tájékoztatót Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere szerdán.
Borús helyzetjelentés
„Csíkszeredában és vonzáskörzetében, illetve egész Székelyföldön stagnál a tőkemozgás. Ez azt jelenti, hogy a cégek felhasználták azokat az erőforrásokat, amelyekkel fejleszteni tudnák gazdasági tevékenységüket. Érződik tehát, hogy új erőforrásokra van szükség” – kezdte helyzetelemzését Korodi Attila RMDSZ-es parlamenti képviselő. Elmondása szerint az elmúlt hetekben Bukarestben szakemberekkel tárgyalt, akik az elkövetkezendő három esztendőre nem jeleztek előre nagyobb romániai tőkebeáramlást külföldről, mivel az európai cégek továbbra is inkább az olcsóbb távol-keleti országokban fektetnek be.
„Azt a következtetést vontuk le Csíkszereda polgármesterével, hogy készítenünk kell egy olyan tanulmányt, amelyet bukaresti gazdasági körökben és a nagykövetségek mellett működő attaséhálózatoknál lehetne terjeszteni” – magyarázta a képviselő.
Új fogalom: barnamezős terület
A tavaszra elkészülő tanulmány többek között a csíkszeredai és környékbeli emberek szaktudását, végzettségét tartalmazná. Továbbá külön részt szentelnének a részben használt vagy teljesen magára hagyott ipari felületekről, amelyek közművesítése ki van építve. Ugyanakkor tartalmazna egy olyan irányvonalat, amely mentén Csíkszereda és környéke megjelöli jövőjét.
„Nem multinacionális cégeket, hanem 100-150 helybélit foglalkoztató vállalkozásokat szeretnénk a környékre vonzani. Csíkszeredában jelenleg legalább húsz hektár olyan eladásra szánt terület található, amelyeken egykor gyárak működtek, ma viszont kihasználatlanul állnak. Ezeket az ún. barnamezős területeket, azaz kiépített közműhálózattal rendelkező, használaton kívüli, leromlott állapotú egykori ipari telepeket kellene valahogy hasznosítani” – vetette fel Korodi.
Ráduly szerint a húsz hektár tulajdonképpen kétszáz, ugyanis „Csíkszereda mindkét ipari övezete szinte teljes mértékben barnamezős területté vedlett”. Korodi hangsúlyozta, nem arra vállalnak garanciát, hogy pár év múlva itt Kánaán lesz, hanem arra, hogy megismertetik a helyi jellegzetességeket a külföldi befektetőkkel. „Nem tudom, milyen szakmai hatása lesz ennek a tanulmánynak, de ne ezen múljon” – summázta Ráduly.
A tanulmány több nyelven – angolul és németül – is elérhető lesz, melynek külföldi befektetők körében történő terjesztését a parlamenti képviselő vállalta.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
szóljon hozzá!