A jelenlegi földgázárral nem versenyképes a pellet, ezért más hőenergia-előállítási elképzelésen gondolkodik a Goscom Rt. és Csíkszereda önkormányzata: például újra előkerült a biomassza felhasználásával villamos- és hőenergiát előállító erőmű létrehozása. Egy befektetőcsoport máris jelezte, hajlandó lenne megépíteni egy ilyen erőművet.
2012. május 23., 16:402012. május 23., 16:40
2012. május 23., 19:482012. május 23., 19:48
„Csíkszeredában a távfűtés ára egyike az országos szinten legmagasabbaknak. A Közüzem évekkel ezelőtt alternatív energiahordozót vont be, például a Malom és a Jégpálya negyedi hőközpontokban pelletkazánokkal kezdett fűteni, ám az akkori, tonnánként nyolcvan eurós világpiaci pelletárak mostanra 150–200 euróra ugrottak, így már drágább pellettel fűteni, mint földgázzal. Más alternatív energiahordozókban kell gondolkodnunk” – ismerte el szerdán Magyari Zoltán, Csíkszereda Helyi Tanácsának gazdasági szakbizottsági elnöke, rögtön hozzátéve, kisebb átalakítással a pelletkazánokat fahulladék égetésére tovább lehet használni.
Amúgy a tüzeléstechnikában az utóbbi években eléggé elterjedt a pelletek, fabrikettek használata. A pelletgyártáskor a fűrészport általában 6 milliméteres átmérőjű és 2–5 cm-es hosszúságú formába préselik, ami a fűrészpornál könnyebben ég el.
Biomasszából hő- és villamos energiát
Időközben (2008-ban) egy olasz cég biomassza alapú villamos és hőenergiát előállító erőmű létrehozása céljából a polgármesteri hivatallal közös céget alapított, ám az az elképzelés végül nem valósult meg, mivel Magyari szerint „az olaszok nem tudták meggyőzni a városvezetést”. Idén ismét jelentkezett egy külföldi befektetőcsoport, amely a 2009-ben abbamaradt tervek alapján az egykori vágóhíd területére meg szeretné építeni a biomassza alapú erőművét. A beruházás viszont leghamarabb három esztendő múlva készülne el.
„Most a szándéknyilatkozatok aláírásánál tart a történet. Ha megvalósulna az elképzelés, az erőmű 2015-től évi mintegy negyvenezer gigakalóriányi hőt tudna előállítani, ami fedezné a csíkszeredai lakossági távhőfogyasztás kétharmadát” – reménykedik Magyari Zoltán.
Közelebbi és kézzelfoghatóbbnak tűnő terv a Tudor negyedi kazánházba augusztusra beszerelendő gázmotor: az elképzelések szerint az idei fűtésszezon kezdetére már működne ez a berendezés, aminek segítségével jelentősen csökkenne a hő előállítási értéke. Olyan gázmotorról van szó, amely a földgáz elégetésével villamos energiát, illetve hőt fog nyerni, így a fűtésre használható hő előállítási költségei csökkenni fognak.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!