Hargita megyében mintegy ötvenháromezer diák számára csengetnek be hétfőn egy új tanévre. A gyermeklétszám tovább csökken, az iskolaépületek állapota jobb, fájó leépítéseket kellett végrehajtani, a finanszírozás viszont így is kiegészítésre szorul – iskolakezdési helyzetkép Bartolf Hedvig főtanfelügyelővel.
2014. szeptember 11., 12:382014. szeptember 11., 12:38
Hargita megyében 53 ezer körül van a diákok létszáma óvodától a posztliceális iskolákig – mondta Bartolf Hedvig, Hargita megye főtanfelügyelője. Rámutatott, az évek óta tartó létszámcsökkenés minden bizonnyal idén is folytatódik, erre utalnak a tej-kifli program elindításához összegyűjtött adatok is: a nemsokára kezdődő tanévben majdnem ötszázzal kevesebb a kormánytízóraira jogosult gyermek, mint az előzőben, a programban pedig – mint ismeretes – nem vesznek részt a középiskolások és a napközis diákok. A következő tanévi pontos gyermeklétszám október elejére derül ki, addigra gyűjti össze a tanfelügyelőség a tanintézetektől az adatokat.
Több egészségügyi működési engedély
„Ami az épületek állapotát illeti, jobban állunk, mint tavaly. Ezt két érvvel is alá tudom támasztani” – mondta a főtanfelügyelő. Az iskolák, óvodák idei jobb körülményei mellett szól, hogy míg tavaly két egység működését is felfüggesztették ideiglenesen, addig a mostani tanévkezdés előtt egyik iskolát, óvodát sem fenyegeti ennek a veszélye. „Már az is jó, hogy mindenütt a megszokott helyen beindul az iskola, óvoda, még akkor is, ha ezek az épületek nem mindenhol felelnek meg az európai standardoknak és a megszabott feltételeknek. A második érv az, hogy míg tavaly a tanintézetek 89 százaléka rendelkezett egészségügyi működési engedéllyel, addig idén szeptemberre ez a szám 92 százalékra emelkedett, tehát javult az épületek állapota” – fejtette ki Bartolf Hedvig.
Megszűnő iskolák
„Elszomorító dolgokat is hallottam, éspedig, hogy azon pici településeken, ahol nagyon fogy a gyermeklétszám, alig négy-öt gyermek van, és eddig sem voltak megfelelő körülmények, ott már nem is fognak a helyi önkormányzatok beruházásokat végezni” – mondta a főtanfelügyelő. Közölte, a napokban gyűjt adatokat azokról a településekről, ahol megszűnt az oktatás, és a néhány gyermeket más településre viszik be iskolabusszal. Évről évre több ilyen település van – tette hozzá. Ismertette, a gyermeklétszám csökkenése révén osztály is kevesebb indul idén, nem jön létre minden tervezett kilencedik osztály sem. A gyermeklétszám csökkenése meglátása szerint főként a vidéki általános iskoláknál és városon a szakközépiskoláknál látszik.
Az elméleti középiskolák osztályai egyelőre feltelnek, de nincs kizárva, hogy néhány év múlva iskolahálózati átszervezésekre lesz szükség városon is – vélte Bartolf Hedvig. Rámutatott, hangsúlyosabban vagy kevésbé erőteljesen, de tovább tart az a trend is, hogy a városhoz közeli településekről beviszik a városba a gyermekeket, ezt a vonatkozó törvények megengedik. De mint mondta, személy szerint ezt főként az óvodákat illetően nem tudja megérteni, mert sok vidéki óvodában van már napközis csoport, a dolgozó szülők is meg tudják oldani a gyermek biztonságos elhelyezését.
Jelzik az egyetemeknek, milyen tanár kellene
Van még hátra elosztás a pedagógusok biztosítására és betöltetlen állások is, de a tapasztalat azt mutatja, hogy egy osztály és csoport sem marad pedagógus nélkül iskolakezdésre – mondta a főtanfelügyelő. Kiemelte, nagy az egyenetlenség az egyes szakokon a pedagógusok utánpótlásában, egyes szakokon sokan vannak egy-egy állásra, máshol nem kapnak szakembert. Ezeket az egyetemeknek is jelzik, és remélik, odafigyelnek a problémára, a hiányszakmákban indítanak képzéseket. Ez nyilván nem történik egyik napról a másikra, néhány év múlva érződhet ennek a hatása – tette hozzá a főtanfelügyelő.
Fájdalmas intézkedések
Az oktatási tárca rendelkezéseire alapozva augusztus 31-éig Hargita megyében 196 állást kellett felszámolni a tanügyi rendszerben. Bár sem ő, sem az iskolák, óvodák nem örvendtek ennek, minden tanintézet igyekezett eleget tenni az intézkedéseknek – emelte ki a főtanfelügyelő. Kifejtette, volt, ahol különböző „trükkökkel” próbálták megoldani a leépítést, például átrajzolták a munkaköröket, volt, hogy nyugdíjba vonultak munkatársak időben vagy akár idő előtt, előfordult, hogy más munkahelyre ment át valaki, csoportokat vontak össze, az opcionális tantárgyak óráit csökkentették a minimumra – sorolta Bartolf Hedvig, hogy miként végezték el az állások lefaragását az iskolák, óvodák.
Nem tartotta kizártnak azt sem, hogy ezen lépések mellett konkrét elbocsátásokra is sok került. A pontos adatokat a megtett lépésekről nemsokára kapják meg. Azt már látta, hogy maximális felelősséggel kezelték az igazgatók ezt a problémát. „Szerettük volna, hogy ne történjen meg, de több próbálkozás után sem sikerült csökkenteni a leépítendő állások számát, végre kellett hajtani ezt a népszerűtlen és rossz hatású intézkedést. Remélem, nem gondolkodik ismét a tanügyi minisztérium ilyenen. Tudjuk, hogy ennek fő oka a gyermeklétszám csökkenése, de azt is, hogy Hargita megyében kissé más a helyzet, mint máshol, hisz két nyelven oktatunk, földrajzilag is sajátos a települések elhelyezkedése. Nem lehet, hogy mindenhol, ahol nincs meg a 12-14 gyermek, ne indítsunk osztályt, hisz ahol már nincs iskola, óvoda, ott nehezen lehet fenntartani a közösséget” – fejtette ki a főtanfelügyelő.
Nincs már honnan lefaragni
A leépítések után sem férnek bele a megyebeli tanintézetek a fejkvóta alapján nyújtott finanszírozásba. Remélik, hogy lesz költségvetéskiegészítés, az oktatási tárca a napokban kért adatokat arról, hogy mennyi pénzre lenne szükségük az idei bérek biztosítására – mondta el Bartolf Hedvig. Kihangsúlyozta, Hargita megye már nem tud annál többet spórolni, mint amennyit idén megtakarított.
„Sok lépést tettünk a költségek csökkentésére, de nem szeretnénk, hogy ez az oktatás minőségének rovására menne. Úgy gondolom, hogy amit megtehetett Hargita megye, azt maximálisan megtette ezen a téren, a tanintézetek nem tudnának már további intézkedéseket hozni. Igazgatók, aligazgatók mondták, hogy ha még egy vagy akár fél állást kellene csökkenteni, már veszélybe kerülne az iskola, óvoda működése. Ilyen méretű költség- és posztcsökkentés nem is tudom volt-e eddig és szeretném, ha már nem is lenne. Megértem, hogy bele kell férni a költségvetési keretbe, de most már a tanügyben szerintem egyelőre ennél többet nem lehet tenni” – szögezte le. A főtanfelügyelő elmondta, javasolni fogják, hogy a fejkvótát növeljék, korrigálják az egyes oktatási formák finanszírozását.
Új vezetők az iskolák élén
Beszámoltunk korábban arról, hogy több csíki tanintézetben új igazgatóval, igazgató-helyettessel kezdik a tanévet. Azóta kiderült az is, hogy a csíkszeredai Kájoni János Szakközépiskolában Sükösd Annamária lesz az igazgató, igazgató-helyettes továbbra is Cristinel Glodeanu marad. Szépvízen Kenéz Szilárda, a csíkszeredai József Attila Általános Iskola tanára vállalta el az igazgatói tisztséget, igazgatóhelyettes Kuna Csaba. A korábban közöltekkel ellentétben ugyanakkor nem szűnt meg az igazgatóhelyettesi tisztség a csíkszeredai Segítő Mária Gimnáziumban, mivel a tanintézetnek bentlakása, étkezdéje is van.
Felemás tankönyvhelyzet
Megérkezett és kiszállították az iskolákhoz azon tankönyvek többségét, amelyeket a tanfelügyelőség rendelhetett meg a diákoknak, tehát harmadik osztálytól tizedik osztályig – közölte Bartolf Hedvig. Elmondta, egy bukaresti kiadótól várnak még hat címet, a többi kiadó időben leszállította a könyveket. „Ez nem azt jelenti, hogy mindenki új tankönyveket fog kapni, de a legrongyosabbakat most félre lehet tenni. Nyilván sokkal többre volna szükség, de most egyelőre ennyit tudunk biztosítani, mert ennyi pénzünk volt” – tette hozzá. Az elsősök és másodikosok új tankönyvei, amint az ismert, késnek, mivel megóvták az oktatási tárca elbírálását ezek kijelölésére. Bartolf Hedvig közölte, a szaktárca szándékai szerint ha az ügyben indított vizsgálat lezárulta után megszületik a döntés az új könyvekről, akkor azokat előbb elérhetővé teszik elektronikus formában.
Két iskolabusz érkezett eddig
A Hargita megyei tanintézetek számára tizenegy új iskolabuszt hagyott jóvá a kormány, ezek év végéig kell megérkezzenek. A főtanfelügyelő közölte, eddig két jármű jött meg, Kápolnásfaluba és Siménfalvára. Idén csak vidéki településeknek hagytak jóvá iskolabuszt, pedig városon, például a csíkszeredai Liviu Rebreanu Általános Iskolánál is nagy szükség lenne rá, hogy Alcsíkról be tudják szállítani az iskola diákjait – mutatott rá Bartolf Hedvig.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
szóljon hozzá!